Ford’un B segmentindeki SUV aracı olan Ford Puma, dikkat çeken tasarımı ve motor seçenekleriyle göz doldurmakta. Bu yazımızda sizlere Ford Puma’nın fiyatları nelerdir? Ford Puma’nın özellikleri nelerdir? Sorularını cevapladık.

Ford Puma özellikleri nelerdir?

İç tasarım

İç tasarımda, Ford Fiesta’ya benzeyen bir çizgi kullanan Ford, Style ve ST-Line olmak üzere iki farklı donanım paketiyle satışa sunulmaktadır. ST-Line paketlerinde koltuklar, deri kaplamadır. Bu deri döşemelerin tamamı fermuarlı olup, istediğiniz zaman bu döşemeleri çıkartıp yıkayabiliyorsunuz. Ayrıca bu döşemeler kırmızı dikişlere sahiptir. Bu dikişler sayesinde aracın iç kısmı, daha sportif bir görünüm kazanmaktadır.

İç tasarımda dikkat çeken özelliklerden biri de Ford Sync. Bu dijital gösterge ekranı 12.3 inç olup, sürücü ve yan koltuktaki kişinin rahatlıkla uzanabileceği bir konumdadır. Oldukça ergonomik bir tasarıma sahip olan bu dijital gösterge ekranı, ön panele dik bir şekilde konumlandırılmıştır. Bu dijital gösterge ekranı, sürücüler tarafından kişiselleştirilebiliyor. Bu sayede hangi sürüş modunu kullanıyorsanız, gösterge paneli ona uygun renk ve düzeni alıyor.

Ford Puma’da bulunan dijital gösterge ekranı Ford Sync, akıllı telefonalarla eşleşebiliyor. Bu sayede dilediğiniz şarkıyı araçta açmanız mümkün olmakta. Ayrıca dilediğiniz mesajları sesli dinleyebilir, ve sesinizi dikte eden Ford Sync ile mesajları cevaplamanız mümkün olabilir. Bu dijital gösterge ekranında Apple Car Play bulunmaktadır.

Dış tasarım

Ford Puma’nın dış tasarımı alışkın olmadığımız bazı çizgilere sahip. Ford Puma’nın ön panelinde geniş bir radyatör ızgarası bulunmaktadır. Ayrıca yukarıya doğru uzanan bu tasarım da eklenince, Ford Puma’yı Kia Sportage’e benzetebiliyoruz. Bu tasarım çizgileri Ford Puma’ya oldukça sportif bir görünüm kazandırmakta.

SUV araçların çamurluk ve tavan rayları, aracın kendi renginden daha koyu bir renk ile takılırdı. Bu farklı renk çamurluk ve tavan rayları, SUV araçların gerçek bir SUV olduğunu gösteren kozmetik hamlelerdir. Ancak Ford, bu modelinde tavan rayları ve çamurlukların rengini aracın gövde rengiyle aynı yaptı. Bu yüzden Ford Puma bir SUV yerine daha çok Hatchbag araç hissi uyandırmakta.

 

Ford, tamen yeni bir araç çıkarmış olsa da kendi çizgilerinden bazılarını Puma modelinde kullanmış diyebiliriz. Ford Puma’nın gündüz farları, Ford GT’lerle benzerlik göstermekte. Ayrıca bu gündüz farları, LED farlar olduğu için benzerlik oranı oldukça artmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Ford Focus 2022 model Türkiye'ye geldi. İşte Ford Focus satış fiyatları

Güvenlik

Ford Puma üzerinde bulunan kamera sistemi, yoldaki yayaları algılamakta. Bu sayede araç, herhangi bir tehlikeli durum algıladığında direkt olarak “Çarpışma önleme yardımı” özelliğini kullanarak tekerlekleri kilitlemektedir. Bu sayede ufak çaptaki kazaların oluşma riski azalmaktadır. Bununla beraber “Acil durum fren desteği” sayesinde Ford Puma, öndeki herhangi bir aracı algıladığında otomatik olarak durmaktadır. Tabii ki bu sistemler belli bir hız seviyesinde düzgün çalışmaktadır. Acil durum fren sistemi, sürücü ile senkronize bir şekilde çalışmaktadır. Sürücü frene yüksek basınç uyguladığında, bu sistem her tekerleğe eşit oranda fren basıncı uygulayarak olası çarpışmaların önüne geçiyor.

Ford Puma’da bulunan bir diğer özellik, adaptif hız kontrol sistemi. Adaptif hız kontrol sistemi Ford Puma’nın radarlarından destek almaktadır. Bu sayede Ford Puma öndeki seyir halinde olan aracın hızını ölçer, daha sonra ise aracın hızını öndeki aracın hızına uygun bir şekilde ayarlar.

Ford Puma fiyatları nelerdir?

Ford Puma, fiyatlarıyla dikkat çekmekte. Ford Puma, 2 tane otomatik şanzıman ve 1 adet manuel şanzımanlı seçenekleriyle satışa sunulmuştur. Otomatik şanzımanlı versiyonları 7 ileri şanzıman olurken, manuel versiyon ise 6 ileri şanzıman seçeneğine sahiptir.

Ford Puma, fiyatları konusunda rakiplerine oranla daha uygun bir etikete sahip. Bu yüzden sürücülerin de tercihini FordPuma’dan yana kullacaklarını düşünmekteyiz.

  • Ford Puma Style SUV 1.0L EcoBoost 95PS 6 İleri Manuel Benzin 433.600 Türk Lirası
  • Ford Puma Style SUV 1.0L EcoBoost 125PS 7 İleri Otomatik Benzin 468.600 Türk Lirası
  • Ford Puma ST-Line SUV 1.0L EcoBoost 125PS 7 İleri Otomatik Benzin/Hibrit 566.400 Türk Lirası