Artan elektrikli otomobil furyası yüzünden, neredeyse her otomobil üreticisi elektrikli otomobillerini yavaş yavaş piyasaya sürmeye başladı. Bu furyaya katılan Citroen, Ami modeli ile kompakt bir elektrikli otomobili piyasaya sürdü. Bulunduğumuz ayda satışa sunulacak olan Citroen Ami ile ilgili merak edilen bilgileri, bu yazımızda derledik.

Citroen Ami’nin özellikleri nedir?

Kompakt tasarımı ile birlikte araç trafiğinden kolayca sıyrılabileceğiniz Citroen Ami, küçük ve şık görünümü ile ilgileri üzerine toplamakta. Citroen Ami’nin elektrikli motoru tamamiyle sessiz bir şekilde çalışıyor. Bu sayede Citroen Ami’de bulunan elektrikli motor hem çevre kirliliğini engelliyor hem de gürültü kirliliğini engelliyor.

Şık tasarımı ve fütüristik jantları ile dikkat çeken Citroen Ami, 3 saate tam dolum bir şarj işlemi sağlıyor. Citroen Ami’yi şarj etmek için herhangi bir şarj istasyonuna gitmenize gerek yok. Çünkü Citroen Ami için hazırlanmış olan entegre kablo, evde kullandığımız 220 voltluk prizler ile uyumlu. Bu sayede Citroen Ami çok kolay bir şekilde şarj edilebiliyor. Ayrıca Citroen Ami, ful şarjla 75 kilometrelik bir menzil sağlamaktadır. Bu sayede de şehir içi ulaşımlarınızı çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Bununla beraber Citroen Ami’nin kompakt tasarımına ek olarak 7,2 dönüş çapı ile şehir içindeki zorlu manevraları çok kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.

Citroen Ami, şehir içinde her yaştan insanın kullanabilmesi için tasarlandı. debriyaj ve vites kolunun olmaması sebebi ile 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip olan herkes, Citroen Ami’yi çok kolay bir şekilde kullanabilmektedir. 3 saatte şarj olabilen Citroen Ami, saate maksimum 45 kilometre hızı ile bu sınıftaki otomobiller için oldukça iyi özellikler sunmaktadır.

Citroen Ami’nin yakıt maliyeti ne kadar?

Artan akaryakıt fiyatları sonrası Citroen Ami’nin yakıt maliyetleri dikkat çekiyor. Ami modeli ile ilgili bilgiler veren Citroen Türkiye Bölge Müdürü Emre Başkır, “Ami, 3 saatte şarj oluyor. Aracımızın pillerinin tamamen dolabilmesi için gerekli olan elektrik maliyeti 6,18 TL. Ami’nin 100 kilometre maliyeti ise 8,25 TL. Benzinli bir aracın bunu hesaplarken ortalama 7 litre yaktığını hesap ettik ve 100 km’de 68,25 TL maliyet çıkıyor… Şuna dikkat çekmek istiyoruz benzinli bir aracın yol kat ederken Ami kadar ekonomik olabilmesi için 100 km de 0.8 lt’lik ortalama bir yakıt tüketimine sahip olması gerekiyor. Yani Ami gerçekten şehir içerisinde toplu taşımadan bile gerçekten daha ekonomik olan alternatif bir ulaşım aracı.” açıklamalarında bulundu. Ayrıca Citroen Ami, Mart ayı içerisinde Türkiye pazarında satışa çıkacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Türkiye'de elektrikli otomobiller kaç liraya şarj oluyor?

Citroen Ami’nin fiyatları nasıl olacak?

Artan otomobil fiyatları yüzünden bu tarz kompakt arabalara olan ilginin artmasına neden oldu. Bununla beraber akaryakıt maliyetini de hesaba katarsak, oldukça ekonomik bir otomobil olan Citroen Ami için herhangi bir ÖTV’nin de ödenmemesi, vatandaşı oldukça mutlu ediyor. Fransa’da satışı başlayan Citroen Ami, 6 bin avrodan satışa sunulmaktadır. Türkiye fiyatlarında sadece KDV’nin uygulanması nedeni ile tahmini olarak 140 bin Türk lirası gibi bir fiyat ile beraber satışa çıkacağı yönünde tahminler bulunmaktadır.