Bildiğiniz gibi otoyollarda belirli hız sınırları mevcut. Bu hız sınırlarını aşmanın sonucunda ise plakanıza direkt olarak eza yazılıyor. Bu hız sınırları sayesinde otoyollar ve caddelerdeki kazaların oranı azalıyor, aynı zamanda insanların güvenliği sağlanıyor. Ancak İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirgeye göre, ülkemizdeki otoyollarda uygulanan hız sınırlarında artışlar meydana geldi. Bu artışlar ise güzergaha ve yolun yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Hız sınırı uygulaması ne kadar oldu?

Yeni hız sınırı uygulaması için İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanılan bildirge, 81 ilin valiliğine ulaştırıldı. Bu yeni hız sınırının belirlenmesinde ise mevcut yolun kalitesi ve yapısı ile beraber aynı zamanda yolun güzergahı baz alındı. İç iŞleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışması ile hazırlanan yeni hız sınırı uygulaması, şimdiden yürülülüğe girmiş bulunmaktadır.

Yeni yapılacak olan yollar ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan İç İşleri Bakanlığı, bazı otoyollar için 10 kilometre/saat arttırma giderken, bazı yollar için ise 20 kilometre/saat hız arttırımına gidildi. Ayrıca hız sınırı düzenlemesi yapılan yollardaki trafik işaretleri değişimi çalışmasının da tamamlandığı, İç İşleri bakanlığı tarafından açıklandı. Gelin hep brilikte hangi otoyollarda hız sınırının ne kadar olduğunu inceleyelim.

10 kilometre/saat arttırılan otoyollar

İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirgeye göre, belirli otoyolların hzı sınırlarına düzenleme getirildi. Bu yollara ise getirilen düzenleme ile birlikte, hız sınırı 10 kilometre kadar arttırılarak, saatte 130 kilometre kadar hız yapılabilmesi uygun görüldü. 10 kilometre/saat kadar hız sınırı arttırılan otoyollar şu şekildedir:

  • Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu)
  • İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu)
  • Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde-Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi)
  • Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri)

Yukarıdaki otoyolların hız sınırı, düzenlemeden önce saatte 120 kilometreydi. Ancak İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile brilikte, artık sürücüler bu otoyollarda saatte 130 kilometreye kadar hız yapabilcek.

20 kilometre/saat arttırılan otoyollar

İç İşleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışması ile Türkiye’nin sınırları içerisindeki otoyol hız sınırları, yolun yapısı ve otoyolun güzergahına göre düzenlendi. Yeni düzenleme ile brilikte ise bazı otoyollardaki hız sınırları saatte 20 kilometre arttırılarak, saatte 140 kilometreye kadar çıkarılabilmesi uygun görülmüştür. Yeni düzenleme ile birlikte, saatte 20 kilometre arttırılan otoyol hız sınırı olan güzergahlar şu şekildedir:

  • Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya- Kurtköy- Odayeri- Kınalı bölümü
  • Malkara-Çanakkale
  • Gebze-İzmir
  • Menemen-Çandarlı
  • Ankara-Niğde
İLGİLİ MAKALE  Ehliyeti olanlar dikkat! Yeni karara aldırış etmeyenler 1.823 TL ödeyecek

Yukarıda listelenmiş otoyolların hız sınırları, düzenleme öncesinde saatte 120 kilometreydi Ancak İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirgeye göre, yukarıda listelediğimiz otoyollardaki hız sınırları saatte 20 kilometre kadar arttırılmıştır.

Yeni yapılacak otoyollardaki hız sınırı ne kadar olacak?

İç İşleri Bakanlığı, şu an için yapımı süren yeni otoyollardaki hız sınırını da belirledi. Yeni yapılacak otoyolların eski otoyollara göre daha sağlam olması ve güzergahlarının da uygun görülmesinden dolayı, bu otoyolların hız sınırlarının saatte 140 kilometre olacağını belirtti. Yeni yapılacak olan yolların, saatte 140 kilometreye kadar hız yapılmasını kaldırabileceği İç İşleri bakanlığı tarafından açıklandı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından da onaylandı.