Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçal hastalıklara şifa verirken sofralarımızdan da eksik etmeyeceğimiz bir tür baharat çeşididir. Acı biberi andıran aroması ile damaklarda oldukça güzel bir tat bırakmaktadır. Yüzyıllar boyunca mutfaklarımızda yemeklerimizin tadına tat katmak için kullanılmaktadır. Son yıllarda adından ve faydalarından oldukça söz ettiren zerdeçal doğru kullanıldığı takdirde insanlara hastalıklarında ve cilt bakım ürünlerinde oldukça yardımcı olan bir bitkidir.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal Hindistan’da yetiştirilen bir bitki türüdür. Dini ayinlerde kullanılan sarı ve turuncu renklere sahip olan bitkidir. Güneydoğu Asya’da da yetiştirilmektedir. Zerdeçal zencefil ile aynı aileye dahildir. Büyük yapraklara sahip olan bu bitki çok uzun yıllara kadar kalan bitki özelliği taşımaktadır. Bu bitkinin büyük olan yaprakları değil toprak altında kalan kökleri kullanılmaktadır. En düşük sıcaklığı 21 derece olmalıdır.

Zerdeçal ile yüze maske

Zerdeçal ile yüze maske

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçalın birçok kullanma tekniği bulunmaktadır. Meyve olan kısımları kurutularak baharat haline getirilerek kullanılır. Yapılan bu baharatı yemeklerde ve çay demlemede kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir baharat olduğu için kullandığınız zaman kontrollü kullanmanızda fayda vardır. Soğuk kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü olması içinde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal Yüzdeki Lekelere İyi Gelir Mi?

Zerdeçal yüzdeki lekeler ve yüz tonunu aydınlatmada kullanılan en doğal yöntemlerden biridir. Zerdeçal limon ve bal ile karıştırılarak cilde sürüldüğü takdirde gözenekleri sıkar, cilt temizliği sağlar ve cildinize oldukça fazla nem kazandırır. Maske olarak kullanılan zerdeçal süt ve bal ile karıştırarak macun haline getirilir. Temiz eller ile cilde sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Sonrasında ılık su yardımı ile güzelce yıkanır. Böylelikle yüzünüzde oluşan sivilcelerden kurtulmanız mümkündür.

Seyredin: Zerdeçal ile Cildinizi Mükemmel Hale Getirin!

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Uzun yıllarca sadece diş beyazlatmada kullanılan zerdeçal artık sofralarımızda ve cilt bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Bu bitkinin cilde oldukça faydası bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

  • Tahriş olan cildi yatıştırır
  • Ciltteki yara ve yanıkları iyileştirmede oldukça iyidir
  • Cilde aydınlık bir hava verir
  • Ciltte oluşan renk değişimini düzenler
  • Sivilcelere ve lekelere oldukça iyi gelir
  • Ciltteki kuruluğu giderir ve nemlendirir
İLGİLİ MAKALE  Bu yöntemi bilenler elma kabuklarını çöpe atmaz

Ve daha birçok hastalığa faydası vardır. Sofralarımızdan ve cilt bakım ürünlerimizin arasında eksik etmememiz gereken bir bitki ve baharattır.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Yüksek dozda zerdeçal kullanımı vücutta demir eksikliğine neden olmaktadır. Demir eksikliği bulunan kişilerin daha dikkatli kullanması gerekmektedir. Zerdeçal kan şekerini düşürebileceği için diyabet ilaçları kullanan hastalarında kontrollü kullanması önem taşımaktadır. Gebelik süresinde kullanılan zerdeçal rahim içinde kasılmalara neden olacağı için hamilelik boyunca tüketimini azaltmak gerekir. Aşırı miktarda tüketim yapıldığında ishal, mide bulantısı, kalp çarpıntısı, kusma ve bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu nedenle yeteri miktarda tüketilmesi en doğrusudur.

Zerdeçal Çayı Ne İçin Yapılır?

Zerdeçal bir tür baharat olarak bilinse de özellikle kış aylarında çayları oldukça fazla tüketilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve solunum yolu enfeksiyonlarında zerdeçal çayı oldukça iyi gelmektedir. Dünya mutfağında baharat olarak bilinen zerdeçalın kök kısımlarını veya toz halini çay yaparak tüketmeniz mümkündür.

Kök zerdeçal çayı demleme için bir demlik kaynayan suya zerdeçal eklenir ve 20 dakika bekletilir. Demini alan ve rengini veren çay süzülerek bardağa koyulur. Arzu edilirse içerisine bal, meyve veya limon eklenir.

Toz zerdeçal çayı demlemek için 2 bardak kaynamış suya 1,5 çay kaşığı toz zerdeçal katılarak demlemeye bırakılır. demini alan çaya ister bal ister limon katarak tüketebilirsiniz. Yapacağınız bu çaylar sizleri oldukça rahatlatır ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal Maskesi Nedir?

Zerdeçal maskesi yapmak oldukça kolay bir yöntemdir. Evde yapacağınız bu maske cildiniz için oldukça faydalıdır. Evde yapabileceğiniz maske tarifi şöyledir:

Bir yemek kaşığı bal, bir tatlı kaşığı süt ve bir çimdik toz zerdeçal karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Süreceğiniz bölge üzerine iyice yedirin ve 10 dakika bekletip ılık su ile durulama yapın ve güzelce cildinizden maskeyi arındırın. Yapmış olduğunuz bu maske sayesinde cildinizde aydınlanma, sivilcelerde kuruma ve lekelerin gittiğini fark edeceksiniz. Işıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak için zerdeçal maskesini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

İzleyin: LEKE VE SİVİLCEYE ANINDA ETKİ – Zerdeçal Maskesi – Gece Bakımı

Toz Zerdeçal Nasıl Tüketilmeli?

Genel olarak baharat olarak bilinen zerdeçal özellikle yemeklerinizin vazgeçilmez bir tadı olarak mutfaklarımızda yer almaktadır. Pilavlarda, et yemeklerinde, sebze yemeklerinde ve çorbalarda toz zerdeçal oldukça fazla kullanılan bir baharattır. Zerdeçal ne kadar faydalı olarak bilinse de fazla tüketim halinde çok fazla zararlarda oluşturabilmektedir. Bunun için yeteri miktarda tüketim yapmamız gerekir.

Zerdeçal

Zerdeçal

Taze Kök Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Taze zerdeçal toz haline göre daha besin değeri yüksek olan bitkidir. Çünkü hiç bir işlem görmemiş ve besin değerini kaybetmemiştir. Taze olarak aldığınız zencefilin kabuğunu soyarak tüketmeniz mümkündür. İster dilimleyip ister rendeleyip tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında yapacağınız kök zerdeçal çayı grip, nezle gibi birçok enfeksiyon hastalıklarınıza iyi gelmektedir. Mutlaka mutfaklarımızda bulundurmamız gereken bir baharattır.