Güzellik ve kişisel bakım deyince en temel şey cilt bakımı diyebiliriz. Saray kadınlarından günümüze kadar her zaman genç kalmanın yolları araştırılmış, doğal çözümlerle cildi parlak ve kusursuz göstermenin formülleri bulunmuştur. Tabi kalıtsal faktörlerden çevre etkisine kadar birçok şeyden etkilenen cildimizi korumak o kadar da kolay değil. Biz de sizler için cildinizi koruyup yıllara meydan okuyacağınız güzellik sırlarını araştırdık, gelin birlikte inceleyelim.

İzleyin; Yıllara meydan okuyacağınız cildinizi hep genç tutan yiyecekler

Beslenme, genetik, soğuk hava, güneş ışınları derken cildimiz dış faktörlerden fazlasıyla etkilenebiliyor. Onu genç tutmak, korumak hayalimiz ama bunu yapmak için neler yemek gerektiğine dikkat etmemiz şart. Yalnızca cilt bakım ürünlerini kullanmak yıllara meydan okumak için yeterli olmuyor ne yazık ki.. Zamanla lekelenmeler de başlıyor, sarkma ve kırışıklıklar da. Tam da bu yüzden besinlerin doğal mucizesinden faydalanmamız gerekiyor.

Sarımsak

Neredeyse her derde deva sarımsak, bizi hastalıklardan korumakla kalmıyor genç kalabilmemiz için de destekliyor. Kokusu nedeniyle mesafeyle yaklaştığımız bu mucize yiyeceğin yapabileceklerini hafife atmayın. Faydalarını anlatacak olsak epey vakit kalır ancak konu cildimiz olunca ilk sıraya onu almasak olmazdı. Sarımsağa kokusunu allicin adlı bir madde veriyor ve bu madde cilde çok iyi geliyor. Bu madde sayesinde kan dolaşımını düzenleniyor ayrıca allicin antibakteriyel ve antioksidan özellikler gösteriyor. Bu sayede de cilt tertemiz, pespembe ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşuyor.

Zeytinyağı

Zeytinyağıyla listemize devam ediyoruz. Bereketi bol olan diğer bir adıyla ölmez ağaç zeytinyağını anmadan devam edemezdik. Hücrelerimizin sağlığına olumlu etkileri bulunan zeytinyağının en önemli faydası hücre yenilenmesini hızlandırması. Bu mucize besini hem yemeklerden hem de  cilt bakımı için kullanılan bitkisel yağ ve maske karışımlarından eksik etmemenizi öneriyoruz.

Avokado

Her ne kadar ülkemizde yaygın tüketimi olmasa da avokado  A, C ve E vitaminini bolca barındırıyor. Cilt için oldukça yararlı bir besin çünkü A vitamini hücrelerin sağlıkla büyümesi ve yenilenmesi için önem taşırken, C vitamini cilde zarar verebilecek maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırıp koruma sağlıyor. Tabi bunu içinde barındırdığı antioksidana  borçlu. Son dokunuş ise E vitaminine ait. Sağlıklı bir cilt için en çok gereken vitaminlerden biri. Bu sayede cilt elastikiyetini uzun yıllar koruyabiliyor yani cildin yaşlanması olabildiğince geciktirilmiş oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Taze balık seçmenin yolları ve mevsimlerine göre balık çeşitleri

Balık

Lezzetiyle sofraların vazgeçilmezi olan balık cildimiz için de oldukça faydalı besinlerden. Güneşten gelecek olumsuz etkileri en aza indirgemek için balık tüketmemiz gerekiyor. Güneş her ne kadar yaz aylarında içimizi ısıtarak bizi mutlu etse de güneş lekelenmesi yaşayanlar bilirler cildimiz için zararları mevcut. Bu lekeleri önlemek istiyorsanız içinde bolca omega 3 bulunan balığı mutlaka tüketmelisiniz. Omega 3 yağ asitleri sayesinde cildimizi nemlendiriyor ve böylece yaşlanma karşıtı bir etki oluşuyor.

Domates

Bol bol tüketilen dolaplardan eksilmeyen domatesin kullanım alanı oldukça fazla ve iyi haber, cildimize de yararı fazla. Domatesin içinde likopen denilen bir madde bulunuyor. Bu madde  cilt lekeleriyle mücadele ediyor, oluşabilecek lekelenmelere de engel oluyor. Ayrıca domates maske olarak kullanılırsa cildin ışıl ışıl ve tertemiz olmasını sağlıyor.

Havuç

Havucun göz sağlığına olumlu etkisini hepimiz biliyoruz ancak tek mucizesi bu değil. Barındırdığı A vitamini hücre yenilenmesini hızlandırıyor, antioksidan özelliklerle vücudumuzu temizliyormuş. Bu sayede yıllara meydan okuyan, sarkmayan, kırışmayan ve lekelenmeyen bir cilt bizim oluyor.

Zerdeçal

Olumlu etkileri saymakla bitmeyecek diğer bir besin zerdeçal. Saydığımız diğer besinlerde olduğu gibi zerdeçalda da  antioksidan özelliği yüksek. Bu nedenle cildimizi genç tutan bir başka besin olarak listemizde yerini alıyor.