Son yıllarda üzüm çekirdeği yağı cilde yararları bakımından en gözde doğal içerikleri arasında bulunuyor. Neredeyse her markada ve her bir üründe karşımıza çıkan bu yağ hakkında pek çok kişi içeriğini merak ediyor. Her şeyden önce kullanacakların aklına “üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları nedir” sorusu geliyor. Öyle ki bu küçücük mucizevi çekirdeklerin hangi işlemlerden geçerek faydalı bir hale geldiği merak ediliyor. Antioksidan ve aynı zamanda esansiyel yağ asidi bakımından oldukça zengin bir içeriği olan üzüm çekirdeği yağı, oldukça yüksek oranda E vitaminini de içeriyor. Linoleik asit açısından oldukça güçlü bir kaynak olan bu yağda aynı zamanda Omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri de fazla miktarda bulunuyor.

Üzüm

Üzüm

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Yararları

Zengin içerikli üzüm çekirdeği yağı, içerdiği çok yüksek düzeyde oligomerik proantosiyanidin ve tokoferol bileşenleri ile beraber de pek çok yarar sağlıyor. Bu yararları;

  • Akne ve aktif sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Cildi besleyip nem oranını dengeler.
  • Yara, yanık ya da sivilce izlerinin onarılmasını büyük katkı sağlar.

Şeklinde sıralamak mümkün oluyor. Pek çok kişi tarafından üzüm çekirdeği yağı yoğun oranda tercih ediliyor.

Ciltte Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı yararları bakımından oldukça zengin ve çok hafif yapılı olmasına rağmen, doğrudan sürüldüğü zamanlarda komedojenik bir etki oluşturabiliyor. Bu sebeple üzüm çekirdeği yağının tüm yüze uygulanması yerine bu yağı içermekte olan ürünlerin düzenli olarak kullanılması, cilt ile daha iyi ve çok daha uyumlu sonuçlar veriyor. Tam bu noktalarda, “Üzüm çekirdeği yağı cilt bakım adımı olarak göz altına sürülür mü?” sorusunu da cevaplamak gerekiyor. Üzüm çekirdeği yağı içeriğinin göz çevresine yararı bulunsa da doğrudan kullanımı yüze göre çok daha fazla sakıncalıdır. Çünkü hafif olan dokusu sebebiyle hızlıca yayılan bu yağ, gözün içerisine de çok daha çabuk şekilde ilerleyebiliyor.

Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı

Ciltte Üzüm Çekirdeği Yağının Yararları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı içeriği, omega 6 bakımından çok fazla zengin olduğundan dolayı enflamasyon riski taşıyor. Aynı zamanda yemek olarak tüketildiği vakitte kan basıncının yükselmesine, bulantı ya da baş ağrısına yol açabiliyor. Üzüm çekirdeği yağı içeriğinin, kan sulandırıcı veyahut da kolesterol düşürücü ilaçlarla beraber kullanılması ise hiçbir zaman tavsiye edilmiyor. Soğuk pres olarak üretilmiş olan üzüm çekirdeği yağı kullananların yorumları genel olarak oldukça olumlu yönde olsa bile çok hassas bünyelerde bu durum biraz farklı oluyor. Üzüm çekirdeği yağı içeriği, üzümden daha ayrı içeriklere sahip olmasına karşın, üzüm alerjisi bulunan kişilerin de bu yağı asla kullanmaması gerekiyor. Aynı zamanda üzüm çekirdeği yağı, deriye doğrudan şekilde uygulandığı zaman döküntü ya da kaşınma gibi yan etkileri de beraberinde doğurabiliyor. Bütün bu doğal içeriklerin, faydaları olduğu gibi yan etkileri de olabileceğini mutlaka unutmamak gerekiyor. Bu sebeple doğal cilt bakımında, dermatologlar tarafından onaylanmış olan ürünlerin tercih edilmesi büyük önem arz ediyor.

İLGİLİ MAKALE  Bu yöntem 'yaşlanmaya karş'ı adeta savaş açıyor! İşte yaşlanmayı kesen o formül

İzleyin: Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? | Nemlendirici Olarak Kullanılabilir Mi?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilt Bakımındaki Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı içeriği, sivilcelere sebep olan bakterilerle mücadelede yardımcı oluyor. Üzüm çekirdeği içeriğinin kanıtlanmış antimikrobiyal özellikleri sebebiyle, bazı kişilerde sivilceleri tedavi etmek için kullanılabiliyor. Gözeneklerinize derinlemesine şekilde girebilecek ve sivilcelenmeye sebep olabilecek bakterileri yok edip, üzüm çekirdeği yağının cildinizi çok daha temiz hale getirebileceği söylenebiliyor. Kızarıklığı ya da iltihabı azaltmaya ek şekilde, yağ, hasarlı olan cildin yerini almasına yardımcı olmak adına hücre yenilenmesini de sağlayabiliyor. Sivilce izlerinin görünümünü azaltmaya büyük oranda yardımcı olmak için üzüm yağı içeriğini kullanabilirsiniz.

Cilt Bakım Rutinlerinde Üzüm Çekirdeği Yağının Yararları

Sivilcelenmeye yatkın bir cildiniz varsa ya da yalnızca cilt renginizi geliştirmeyi diliyorsanız, cildinizi temiz tutmak adına üzüm yağını ilk savunma hattı olarak düşünebilirsiniz. Üzüm çekirdeği gibi oldukça yüksek oranda yağ asitleri içermekte olan doğal yağlar yara iyileşmesine yarıyor. Üzüm çekirdeği yağı içeriği, yara izlerine yardım ettiği gösterilmekte olan E vitamini açısından da oldukça zengindir. Yapılan bazı araştırmalar, yağı günde düzenli olarak iki kez uygularsanız sonuçları iki hafta kadar kısa bir zaman içinde görebileceğinizi kanıtlıyor. Üzüm çekirdeği yağı içeriğindeki linoleik asidin, enflamatuar aşamalarda yaraların ve hasarların iyileşme hızına yardımcı olabiliyor. Bu, yara izleri risklerini azaltıyor. Daha eski ve köklü araştırmalar, linoleik asit seviyelerinin hızlıca azalmasının akne iltihabının doğrudan bir sebebi olabileceğini gösteriyor. Teoride ise, linoleik asit seviyesini düzenli olarak yükseltmek, iltihaplanma risklerini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Seyredin: ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI – Nedir? Nasıl Kullanılır?

Üzüm Çekirdeği Yağı Ciltte Neden Kullanılmalıdır?

Üzüm çekirdeği yağı içeriği, cildi çok daha yumuşak ve elastik hale getiriyor. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, düzenli olarak kullanıldığında cildinizin elastikiyetini ve yumuşaklığını arttırdığı kanıtlanan diğer bitkisel içeriklerle beraber test edilmiştir. Yapılan araştırmalar, bitkisel içeriğin cildin nemini, ciltlerin yumuşaklığını ve canlı görünümlerini iyileştirdiğini her daim göstermiştir. Üzüm çekirdeği yağı içeriği, ciltteki E vitamini ve C vitamininin cildinizi korumalarda çok daha verimli ve çok daha etkili olmasını da sağlar. Üzüm çekirdeği yağı içeriği cilt tonunu dengeliyor.