Tırnaklar; vücut üzerinde atık olarak bulunan bazı besin değerlerinin faydalı bir şekilde atılmasına yardımcı olan, parmakların daha işlevsel bir hal almasına yardımcı olan ve estetik olarak güzel bir duruş yakalanmasına yardımcı olan vücut alanlarıdır.

Tırnakların bu şekilde önemli olması, tırnak kesiminin daha özel olmasına ve tırnak kesme günleri oluşmasına neden olmuştur. Belirli günlerde kesilecek tırnaklar, daha bakımlı ve sağlıklı tırnaklar için de oldukça gereklidir. Bu bağlamda; tırnak kesme günlerinin neler olduğunu, neden bilinmesi gerektiğini ve tırnak kesmenin günlerinde nasıl uygulama yapılması gerektiği, konuları da araştırılmalıdır.

Tırnak Kesmenin Günleri Var Mıdır?

Tırnakların belirli bir uzama süresi söz konusudur. Yeteri kadar uzamadan kesilecek olan tırnaklar, hem zaman kaybı yaşanmasına hem de parmak uçlarında geçici ağrılar oluşmasına neden olacaktır.

Doğal olarak, tırnak kesimi için günler vardır demek oldukça doğru olacaktır. Ancak; hangi günlerde tırnakların kesilmeye başlanacağına, ne boyutta tırnakların istendiğine ve tırnak uzama hızının ne olduğuna göre gün belirlemesi yapılmalıdır. Bu yüzden de, her insan için tırnak kesmenin günü aynı değildir.

Tırnak makasları

Tırnak makasları

Tırnak Kesmenin Günleri Nelere Göre Belirlenir?

Tırnak kesmenin günleri belirlenmeden önce, bazı konuların değerlendirilmiş olması gerekecektir.

Değerlendirilmesi gereken bu konular ise şöyledir:

  • Tırnakların hangi boy aralıklarında kullanılmak istendiği
  • Tırnakların kırılganlık durumu veya sağlıklı olma hali
  • Kişisel bakıma ayrılabilecek zaman aralıklarının ne olduğu
  • Tırnak kesme konusunda dini inanışların değerlendirilip değerlendirilmeyeceği
  • Tırnak uzama hızının ne olduğu

Gibi konular sonucunda, tırnak kesmenin günleri belirlenebilir.

Seyredin: Kolay Tırnak Şekillendirme – BADEM Tırnakları Kütleştirdim – KÜT Tırnakları Bademleştirdim

Tırnak Kesmenin Günleri Nelerdir?

Tırnak kesmenin günlerine karar verilecekken, göz önünde tutulması gereken etkenler belirlenmeli ve değerlendirilmelidir. İlk olarak, dini inanışlar doğrultusunda tırnakların kesilecek olduğu güne karar verilmek istenebilir. Bu durumda, cuma günü hariç olacak şekilde, haftanın altı günü de tırnak kesimi için uygundur. Diğer etkenler de değerlendirildiği zaman; orta uzunlukta tırnaklar istendiğinde on günde bir olacak şekilde, kısa tırnak istendiği zaman beş günde bir olacak şekilde ve uzun tırnaklar oluşturulmak istendiğinde ise iki haftada bir tırnak kesimi yapılmalıdır. Ayrıca, tırnakların uzun olması istendiği zaman yalnızca üst kısımlarından bir miktar olacak şekilde kesilmeleri de mümkündür. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da ortalama olarak iki günde bir tırnak boyu ayarlanmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Evde 'tırnak bakımı' nasıl yapılmalı? Tırnak neden kırılır?

İzleyin: Tırnaklar nasıl kesilir? Tırnakların sünnete göre kesilmesi

Tırnak Kesmenin Günleri Neden Önemlidir?

Tırnaklar sayesinde vücut, kendi içerisinde depolamış olduğu fazla keratin miktarının dış ortama atılmasına olanak sağlar. Ayrıca, tırnakların kesilmesi sayesinde daha hızlı bir uzama söz konusu olacağı için vücut; ihtiyaç fazlası değerlerin daha kısa sürede, daha fazla miktarda olacak şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Bu nedenlerden dolayı, tırnak kesmenin bir günü belirlenmelidir ve takip eden gün aralıklarında da tırnak kesme işlemi yinelenmelidir. Tırnakların daha bakımlı uzamasını sağlamak ve sağlıklı bir el görünümü için de tırnak kesmenin günlerinin belirlenmesi şarttır.

Video: Sünnete göre tırnak nasıl kesilir?

Tırnak Kesmenin Günleri Kimler Tarafından Uygulanabilir?

Tırnak kesmenin günleri, yaş farkı olmaksızın her insan tarafından belirlenebilir ve uygulanabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere; yaş aralığı, cinsiyet, tırnak durumu farklı olan veya diğer değişkenler fark etmeksizin her insan için aynı durum geçerlidir. Ancak, bebekler ve çocuklar kendileri için tırnak kesim günlerini belirleme bilincine sahip değildir.

Tırnak çıtçıtı

Tırnak çıtçıtı

Yaşlılık ile de geçerli olan bu tür durumlarda, bebek ve yaşlı bakıcılarının tırnak kesim günlerini belirlemeleri gerekir. İstenenden fazla uzun tırnakların sağlıklı olmadığı ve günlük hayat içerisinde zorluklar oluşturulduğu da düşünüldüğü zaman, tırnak kesim günlerine özen gösterilmesi gerektiği anlaşılmalıdır.