Bakımlı görünen tırnaklara sahip olmayı bir çok kadın ister. Şıklığı bir yaşam tarzı olarak benimseyen kadınlar için tırnaklar önemlidir. Bazı tırnaklar yapısı sebebiyle şık durmayabilir. Böyle durumlarda kadınlar takma tırnaklara yönelirler.

Takma tırnaklar kıyafetler ile bütünleştiği zaman muazzam bir duruşa sahip olabilirler. Birbirinden farklı kesimde ve renkte takma tırnaklarla girdiğiniz her ortamda dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz. Sadece takma aşaması biraz zahmetlidir. Sonrasında tırnaklarınızda hoş bir görüntüyü elde edebilirsiniz.

Tırnaklar Nasıl Hazırlanmalı?

Takma tırnak takmadan önce ojeler çıkarılmalıdır. Tırnakların ojeli olması takma tırnakların yapışmasını zorlaştırır ve hemen düşmesine sebebiyet verir. Tırnaklarınızda jel veya akrilik tırnak bulunuyorsa bunları çıkarmalısınız. Aseton ya da oje çıkarıcı kullandıktan sonra ellerinizi iyi bir yıkamalısınız.

Takma tırnakları takmadan önce tırnakların sağlıklı kalması için ılık suda bekletmelisiniz. Suya yağlı bir solüsyon eklememelisiniz. Ellerinizi nemlendirmek iyi bir yol olsa da takma tırnakları takmadan önce tırnakların yağlı kalmaması gerekir. Çünkü takma tırnak zor yapışır ya da hiç yapışmaz. Tırnakları eşit boyda tırnak makasıyla kısaltmalısınız.

Tırnakları dibine kadar kesmemelisiniz. Törpü kullanarak tırnakların uçlarını pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Tırnak yatakları yumuşakken bir manikür çubuğu ile nazikçe geriye doğru itmelisiniz.

Bu şekilde takma tırnakların deriye değilde tırnaklara yapışmasını sağlayabilirsiniz. Tırnak etlerini hiçbir şekilde kesmemelisiniz, kestiğiniz zaman tırnak yataklarının enfekte olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bir tırnak parlatıcı ile tırnaklarınızı parlatabilirsiniz. Böylelikle pürüzlü yüzey oluşturup takma tırnakların yapışmasına kolaylaştırabilirsiniz.

Takma Tırnak Takarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Takma tırnak paketini açıp tırnağınıza takacağınız tırnağa belirlemelisiniz. En büyük tırnak baş parmağa, küçük tırnaklar ise serçe parmaklara takılacaktır. Tırnakların gerçek tırnaklar ile uyumlu olacağından emin olmalısınız.

Gerektiği yerde törpü ile şekil verebilirsiniz. Takma tırnakları, yapıştırıcısı ile basitçe yapıştırmanız gerekir. Takma tırnak içinde yapıştırıcı olacaktır. İsteğinize bağlı olarak tırnak yapıştırıcı da alabilirsiniz. Bir damla yapıştırıcıya gerçek tırnağınıza, bir damlayı da takma tırnağa sürmelisiniz. Takma tırnağı gerçek tırnağınızın üzerine olacak şekilde dikkatlice yerleştirmelisiniz.

Takma tırnağı bastırıp yapışması için on saniye tutmalısınız. Tırnağın boşluk kalmayacak şekilde yapıştığından emin olmalısınız ve çok fazla yapıştırıcı kullanmamalısınız. Yapıştırıcının kenarlardan fışkırması hoş olmaz. Hemen pamuk ile silmelisiniz. Tırnağa eğri takmamaya özen göstermelisiniz çünkü yapıştırıcı hızlı kurur geri çıkarmada zorlanabilirsiniz. Tırnakları ilk olarak baskın elinize takarak başlamalısınız. Geriye kalan tırnaklar için ise aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Takma tırnak işlemi bittikten sonra törpü ile istediğiniz şekilleri verebilirsiniz. Oval, badem ve klasik kare şekilleri en çok tercih edilenler arasındadır. Tırnakların ilk halinden memnunsanız törpülemenize gerek yoktur.

İLGİLİ MAKALE  Tırnak kırılması neden olur? (Kaynak: izlehaber.com)

Takma Tırnaklar Nasıl Süslenir?

Bazı takma tırnaklar da şekiller olsa da bazıları sadedir. Şekilli takma tırnaklara ekstra bir şey uygulamanıza gerek yoktur. Sade tırnaklara istediğiniz şekilleri uygulayabilirsiniz. Klasik bir görünüş elde etmek istiyorsanız istediğiniz renkte birkaç kat oje sürebilirsiniz. Nude ojeler kullanarak temiz bir görüntüyü elde edebilirsiniz. Kıyafetinize uyumlu olacak diğer oje renklerini de kullanabilirsiniz.

Ekstra farklı şekilleri de deneyebilirsiniz. Bunlar ise çiçek, mermer, ombre, dantel ve galaksi tırnaklar şeklindedir. Bu şekilleri takma tırnakların üzerine uyguladığınız zaman dikkat çekici tırnaklara anında sahip olabilirsiniz. Işıltılı tırnaklardan hoşlanıyorsanız her renge bir kat simli oje ekleyebilirsiniz.

Tırnaklarınızın gerçekten göze çarpmasını isterseniz bir paket küçük yapay elmas alabilirsiniz. İstediğiniz tırnağınıza ya da her bir tırnağınıza birkaç tane yapıştırarak güzel bir görünüm yaratabilirsiniz. Takma tırnaklarınıza Fransız manikürü yapabilirsiniz. Bu manikür takma tırnaklarda harika gözüken bir tarzdır. İstediğinize bağlı olarak Fransız manikür kitini satın alabilirsiniz.

Almak istemiyorsanız da pembe, renksiz ve beyaz oje seçebilirsiniz. Tırnaklarınızı farklı tarzda süslemek istiyorsunuz süsleme kalemlerini denemek iyi bir fikir olabilir. Her renkte süsleme kalemine sahip olabilirsiniz. Oje fırçası gibi etrafı batırmadan pratik şekiller yapabilirsiniz. Puanlı bir görünümü veya karmaşık şekilleri seçebilirsiniz. Daha şirin bir süsleme istiyorsanız ananas, çilek ve panda şekillerini deneyebilirsiniz.

İzleyin: TAKMA TIRNAK NASIL TAKILIR-ÇIKARTILIR&SOHBET| Ceren Ceylan

Takma Tırnak İçin Öneriler Nelerdir?

Takma tırnaklar seçerken yeterince geniş olduğundan ve kendi tırnaklarınızın görünmediğinden emin olmalısınız. Gerçek tırnaklarınız ojesiz ve temiz olmalıdır. Takma tırnaklara dikkatli dokunmalısınız ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Tırnak yapıştırıcısı yüzünüze, elinize değmemelidir. Kendinize yakışan en doğru tırnakları satın almalısınız. Takma tırnakları çıkarırken 2 dakika sıcak suyun altında bekleyip öyle çıkmalısınız. Sökerek çıkarmayı denememelisiniz. Uzun süreli takma tırnak deneyimi için yapıştırıcıdan önce tırnak parlatıcı sürmeye özen göstermelisiniz.