Cilt sorunları denilince ilk akla gelen problemlerden biri sivilce lekeleridir. Sivilce oluşumu, her yaşta görülebilir. Ancak; en fazla ergenlik dönemi içerisinde yoğunlaşır. Bazı kimselerde sivilce problemleri daha uzun süre olur ve kalıcılık gösterir. Sivilce geçse bile sivilcenin izi ciltte kalır. Bu da estetik açıdan hoş olmayan görüntülere ve estetik kaygılara yol açar.

Sivilce lekelerinin oluşmaması ve kalıcı olmaması için sivilcelere el sürülmemelidir. Zira bu yanlış temaslar ciltte sorunlara yol açar.

Sivilce lekeleriyle ilgili önerilen pek çok maske türü mevcuttur. Bu konuda bitkilerden çare umuluyor. Zira bitkisel ürünler cilt lekeleri üzerinde oldukça etkili. Bu noktada bir tane bitkisel ürüne yönelmek doğru olacaktır. O ürün düzenli olarak kullanılmalıdır.

Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Sivilce oluşumlarının pek çok farklı nedeni mevcuttur. Bazen tek bir nedenden kaynaklanırken bazen birkaç farklı nedenle meydana gelebilir.

 • Hormonal değişimler
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Regl dönemi
 • Ergenlik dönemi
 • Yoğun makyaj kullanımından dolayı cildin uzun süre havasız kalması
 • Kalitesiz makyaj ürünlerinin kullanımı
 • Stres ve kaygı
 • Psikolojik problemler
 • Aşırı yağ içeren gıdaların tüketilmesi

Bu sebepler sivilce oluşumuna neden olur. Sivilce oluşumu sonrasında sivilce yerlerinde lekeler meydana gelir.

1- Elma Sirkesi

Mucizevi yararlarıyla cilt dostudur. Elma sirkesi birçok mineral içeriyor. İçerdiği mineraller sayesinde cildi iyileştiriyor ve cilt sorunlarını önlüyor. Bu özelliği sayesinde sivilce ve sivilcelerin neden olduğu lekeleri yok ediyor. Bir parça pamuk üzerine biraz elma sirkesi konularak sivilcelerin üzerine konulur. On dakika kadar bekletilir. Ancak; burada önemli bir noktaya değinilmelidir. Elma sirkesi asidik özellikte olduğu için yakıcı özelliktedir. Dolayısıyla ciltlerin tahriş olmasına neden olabilir. Özellikle hassas ciltler için risk arz eder. Hassas cildi olanlar elma sirkesini biraz sulandırarak kullanabilirler. Böylece bu tür olumsuzlukların önüne geçilir.

2- Yoğurt

Yoğurt sivilce için en iyi çözümlerden biri. Yoğurt maskesiyle sivilcelerden tamamen kurtulmak mümkün. Yoğurt çok ince bir tabaka halinde cilde sürülür. On beş dakika kadar beklenir. İsteyenler yoğurdun içine beş altı kadar limon suyu damlatabilirler. Böylece maske daha etkili hale gelebilir. Maske ciltte on beş dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt ılık suyla temizlenir. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

İLGİLİ MAKALE  Sivilcelere 'kesin çözüm' kükürtlü doğal sabun

3- Aloe Vera

Aloe vera cildin yenilenmesini ve canlanmasını destekler. Yanık ve çatlak gibi cilt problemlerinde de son derece etkili bir çözümdür. Sivilce yerlerinin izlerini geçirmede de etkisi bir hayli fazladır. Aloe vera özü cilde sürülür. Bu maske yaklaşık olarak yarım saat ciltte bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt güzelce temizlenir. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

4- Salatalık

Salatalık, cildin dinlendirilmesinde, yatıştırılmasında ve tedavi edilmesinde yarar sağlar. Cilt lekelerinin hepsinde iyileştirici özellik gösterir. Salatalıklar dilimlenir. Dilimler cilde yerleştirilir. Yarım saat kadar beklenir. Salatalık dilimleri alındıktan sonra cilt yıkanmaz. Salatalığın özüyle dinlenmeye bırakılır.

5- Toz Şeker

Toz şeker cilt bakımında peeling olarak kullanılıyor. Toz şeker, bu özelliğiyle cilt lekelerini gideriyor. Hafif nemlendirilmiş toz şeker cilde sürülür. On ya da on beş dakika beklendikten sonra yüz temizlenir. Son derece kolay bir şekilde uygulanır. Bu maske haftada bir kez olmak üzere uygulanabilir.

6- Limon

Limon cilt dostu bir besindir. Cilt için iyileştirici özellik taşır. Sivilceleri kurutur. Sivilcelerin neden olduğu izleri yok eder. Limon suyuna bir parça pamuk batırılarak sivilcelerin üzerine sürülür. Limon suyunun ciltte kuruması beklenir.

Diğer bir yöntem ise limon ve yumurta maskesidir. Bir tasın içine bir yumurta akı konulur. İçine bir çay kaşığı limon suyu ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra bu karışım cilde sürülür. Yirmi dakika kadar bu maske ciltte bekletilir. Süre bitiminde cilt suyla güzelce temizlenir.

Sivilceler Cilt Bakımıyla Nasıl Geçer?

Sivilceler Cilt Bakımıyla Nasıl Geçer?

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Ne Yapmalı?

Sivilce oluşumunun önlenmesi için bazı alışkanlıklara ve durumlara dikkat edilmesi gerekiyor.

 • Makyaj ciltten mutlaka temizlenmelidir.
 • Makyaj ürünlerinde sadece güvenilir markalar tercih edilmelidir.
 • Beslenmeye gereken önem verilmelidir. Aşırı yağ ve tuz içeren besin ve gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Sivilcelere elle temas edilmemeli ve sıkılmamalıdır.

Seyredin: Sivilce izlerini geçirmek için 6 doğal yöntem

Bu gibi durumlara dikkat edilirse sivilce oluşumu ve lekelerinin önüne geçilmesi mümkün olur.