Saçlarımızı kestirdikten sonra, bazen pişman olabiliyoruz. Bu durum genellikle kestiğimiz saç modelini beğenmemek ya da kuaförümüzün istediğimiz saç şeklini yazamaması. Bu durum yüzünden de saçlarımızın bir an önce uzamasını isteyebiliyoruz. Bunun için uygulanabilecek maskeler, kullanılabilecek saç şampuanları bulunmaktadır. Ancak bu yazımızda sizlere saçlarınızı doğal yollarla uzatabilecek yöntemlerden bahsettik.

Saçları hangi doğal yöntemlerle uzatabiliriz?

Normal şartlarda sağlıklı saçlar, ayda 1,5 ya da 3 cm kadar uzaması beklenilmektedir. Ancak bazı durumlarda ise saçlarımızın uzaması yavaşlayabilir. Bu durum genellikle sağlıksız saçlarda meydana gelmektedir. Bu yüzden saçlarımızın bakımını aksatmamalı ve kaliteli saç bakım ürünleri kullanılmalı. Eğer saçlarınızın daha kısa sürede uzamasını istiyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Saç diplerine masaj yapmak

Şaşırmış olabilirsiniz. Bu yöntemde herhangi bir ürün kullanmıyoruz. Saç diplerine masaj yapmak, saç köklerine gidecek kan akışının artmasına ve saç köklerine giden kan miktarını arttırmaktadır. Bu sayede saçlarınız daha çok besleneceği için, saç uzama hızınız artacaktır. Saç köklerine masaj yaparken, parmak uçlarınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Bununla beraber saç diplerine masaj yaparken, parmaklarınızı saç köklerinden ön tarafa doğru hareket ettirmeniz gerekmektedir.

Saçlarınızı soğuk su ile durulayın

Herkes duş alırken sıcak su kullanmayı sever. Ancak sıcak su ile saçları durulamak, saçların nemini alır ve saçların daha çabuk yıpranmasına neden olur. Ancak soğuk su ile saçları durulamak, tıpkı saç diplerine masaj yapmak gibi saç diplerindeki kan akışını hızlandırır. Bu sebeple saç köklerine daha çok kan gideceği içi saçlarınız daha çok beslenecektir. Tüm bu sebeplerle birlikte saçlarınız daha hızlı uzayacaktır.

Sağlıklı beslenmek

Eğer saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, beslenme rutinlerinizde E ve C vitaminini bolca bulundurmalısınız. Çünkü E vitamini kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede saç köklerinize daha fazla kan gidecektir. C vitamini ise vücudumuzun kolejen üretimini desteklemektedir. Bu sayede saçlarımız daha sağlıklı olacaktır ve daha parlak bir hale bürünecektir.

Saçalarınızın ucundaki kırıkları aldırın

Birçok kişi saçlarını kısaltmaktan korkar. Ancak düzenli olarak saçlarınızdaki kırıkları aldırırsanız, saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamış olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Bu yöntemleri uygulamaktan kesinlikle vazgeçin, 'saçın sağlığını' bozuyor!

Saçlarınızı düzenli olarak tarayın

Bu yöntemin uygulanması oldukça kolaydır. Saçları taramak, saç diplerine masaj yapmış gibi bir etki vermektedir. Bu yüzden düzenli olarak saçları taramak, saç diplerindeki kan akışını hızlandıracaktır. Ayrıca düzenli olarak saçları taramak, saçların daha uzun sürede yıpranmasını sağlayacaktır. Bu sayede saçlarınız daha az kırılacak ve saç uzama hızınız yavaşlamayacaktır.

Saç düzleştirici veya saç maşası kullanmaya ara verin

Belki düz bir saç ya da daha hacimli gözüken bir saça sahip olmak istiyorsunuz. Saçları düzleştirmenin en kolay yolu ise saç düzleştirici aletlerdir. Saçları daha doygun ve dalgalı yapmanın yolu ise saç maşasıdır. Ancak saç düzleştirici ya da saç maşası gibi saçlara ısı ile şekil veren aletlerin kullanımı saçlara zarar vermektedir. Yüksek ısı veren bu aletler saçlarınızın yıpranmasına neden olacaktır. Eğer bu aletleri bir süre kullanmazsanız, saçlarınızın daha hızlı uzadığına şahit olacaksınızdır.