Protez tırnak, son yıllarda popülerliğini arttırmış durumda. Bu yüzden de protez tırnak kullanmak isteyenler bir hayli artmakla beraber, protez tırnak hakkındaki şüphelerini dindirmek istiyorlar. Bir Bilene Sorduk? ekibi olarak Elze Güzellik Merkezi’nde protez tırnak uzmanlığı yapan Pınar Erdal’a, merak ettiğiniz protez tırnak zararlı mıdır? Protez tırnakla jel tırnak arasındaki fark nedir? Protez tırnak ne kadar süreyle takılmalıdır? Sorularını sorduk.

İzleyin: Protez tırnak zararlı mıdır?

Protez tırnak nedir? Ne işe yarar?

Protez tırnak, genellikle tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin bu alışkanlığı bitirmek amacıyla yaptırdığı bir işlemdir. Sadece tırnak yeme alışkanlığı olanların değil, aynı zamanda gençlerin daha iyi tırnak süslemeleri için kullandığı yapar bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Protez tırnak, tırnakların daha uzun ve bakımlı görünmesini sağlayan bir uygulamadır. Özellikle el bakımına yeterince zaman ayıramayan kişilerin yaptırtması gerekir. Bununla beraber tırnakları daha güçsüz olan kişiler, tırnak kırılması gibi sorunları çok yaşayan kişiler için de uygun olan protez tırnak uygulaması birçok güzellik uzmanı tarafından önerilmekte.

Protez tırnakla jel tırnak arasındaki fark nedir?

Protez tırnak ile jel tırnak arasında pek bir fark olmadığını vurgulayan ERDAL, protez tırnak uygulamasında da hali hazırda jel kullanıldığını söyledi. Protez tırnakla jel tırnak arasındaki tek fark, jel tırnak direkt olarak tırnak üzerine uygulanmakta. Jel tırnakları daha çok tırnakları uzun olan kişiler kullanmakta. Fakat protez tırnak, tips ya da şablon ile tırnak üzerine uygulanmakta olup, hangisini kullanacağınızı bilmiyorsanız eğer güzellik uzmanına danışabilirsiniz.

Protez tırnak nasıl çıkarılır?

Protez tırnak, ona uygun makineler yardımıyla çıkarılmaktadır. Doğru ve uygun kullanımlarında tırnağa herhangi bir zarar vermeden, protez tırnak çıkarma işlemleri yapılabilmekte.

Protez tırnak, aseton veya tiner gibi malzemelerle çıkartılmamalı. Birçok kişi evde protez tırnaklarını çıkartmak istediğinden bu yollara başvurmakta olup, tırnaklarına geçici veya kalıcı hasar verebilmekte. Eğer protez tırnakalarınızı evde çıkartmak istiyorsanız, kullandığınız asetonun markasından emin olmanız gerekmektedir.

Protez tırnak ne kadar süreyle kullanılıyor?

“Protez tırnak, aslında kişinin rahatsız olma duruna ya da tırnağının uzama süresine göre değişiyor. X kişisi 2 hafta sonra çıkartırken Y kişisi 1 ay sonra çıkartır.”-Pınar ERDAL

Genellikle ortalama süre 2 haftadır. Fakat bu süre protez tırnağı kullanan kişinin dikkatine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, sert bir toprağı elle kazan birinin protez tırnağı anında kırılacaktır. Bu gibi durumlarda protez tırnak kullanımı sadece 2 gün bile tırnakta kalabilir.

İLGİLİ MAKALE  Kalıcı ojeyi çıkartmanın yöntemleri nelerdir? (Kaynak: soru.com.tr)

Protez tırnak ne kadar süreyle tekrar yapılmalıdır?

Protez Tırnağın bakım ve onarım işlemleri en az 2 haftada bir yapılmalıdır. Fakat bu süre tırnağı ne kadar yıpratacağınız ve kullanım biçiminize göre değişiklik göstermektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı olan insanlar protez tırnak yaptırmalı mı?

Protez tırnak kullanımı, tırnak yeme alışkanlığı olanlar için mantıklı bir uygulamadır. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler, tırnaklarında yenecek herhangi bir şey bırakmıyorlar. fakat yapay bir unsurun orada bulunmasından, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler ister istemez elini ağzından çekecektir. Bu sayede insanlar zamanla bu alışkanlıklarını yenecektir.

“protez tırnak istediğiniz boyutta ve istediğiniz şekilde yapıldığından dolayı, doğal bir görünüm ile kendi tırnağınız kullanabilirsiniz.”

Protez tırnak tırnağa zarar verir mi?

Protez tırnağı kullanırken kişi eğer dikkatli olursa, Protez tırnak tırnağa herhangi bir zarar vermeyecektir. Protez tırnağın kenarlarıyla oynanmaması, etrafa çarpmaması, hava almasının sağlanamsı ve kopararak çıkartılmaması durumlarında protez tırnak tırnağa herhangi bir zarar vermeyecektir.

Protez tırnak uzmanı nasıl olunur?

“Protez tırnak uzmanı olmak, sanıldığı kadar kolay bir şey değildir.”

Protez tırnak uzmanı olmak için birçok kurs, eğitim ve hatta YouTube videoları bulunmakta. Fakat bu kurslar ve eğitimler kısa sürmektedir. protez tırnak uzmanı olmak için kişinin belli bir yol katetmesi gerekmektedir. Bu yol ise tecrübe ile geçilebilir. Kurslar ve eğitimler sadece sertifika almak için gerekmektedir.