Hindistan cevizi yağı son zamanlarda kozmetik ürünlerinde ve sofralarda oldukça fazla kullanılmaya başlamıştır. Hindistan ağacının meyvesi olarak bilinen cevizden elde edilen Hindistan cevizi yağı her konuda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı cilt ve saç bakımı açısından oldukça fazla önem taşımaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi ağacının meyvesinde elde edilen yağ günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Oda ısısında tutulduğunda katı bir yağ olan Hindistan cevizi yağı içinde bulundurduğu doymuş yağlardan ve yağ asitlerinden dolayı farklılık gösterebilmektedir. 100 gram Hindistan cevizi yağında 889 kalori ve 83 gram doymuş yağ bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hindistan cevizi tropikal iklimlerde yetişen Hindistan cevizi ağacının meyvesinden elde edilen bir tür yağdır. Tüm dünyada çok kolay bulunur ve çok fazla tüketilir. Hindistan cevizi yağı pasta süslemelerinde, tatlı yapımında, kozmetik ürünlerde, saç, tırnak ve cilt bakımı konusunda oldukça çok kullanılan bir yağ türüdür. Hoş kokusu sayesinde yemeklerinize ve pastalarınıza lezzet katacaktır. Sağlık açısından da oldukça önem taşıyan Hindistan cevizi yağı tüm dünya da çok fazla kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı uzun yıllardır faydaları çok fazla olarak bilinen ve çok kullanılan bir tür yağdır. İçerisinde yüksek miktarda E vitamini gibi birçok bileşen barındırmaktadır. Masaj yaparken kullanılan bu doğal yağ kan basıncını dengeler için vücudun daha nemli ve yumuşak olmasını sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağının faydaları şunlardır:

 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Cilt hastalıklarına
 • Mantar ve egzama
 • Saç sağlığına
 • Kilo vermeye
 • Kolesterol düşmesine

Bunlar gibi daha birçok faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı vücutta oluşan hasarları yok ederek tedavi etmektedir. Özellikle kilo vermek isteyenler yemek yemeden önce alacakları bu yağ sayesinde tokluk hissi yaşarlar ve kilo vermeleri daha kolay bir hale gelir. Günlük yaşantısında stres altında olan kişilerinde Hindistan cevizi yağını kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda oldukça fazla kullanılan doğal bir yağdır. Özellikle cilt sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle makyaj çıkarırken kullanacağınız bu doğal yağ sayesinde cildinizde oluşan makyaj kalıntılarını temizler ve cildinize nem kazandırır. Hindistan cevizi yağının cilt üzerinde faydaları şöyledir:

 • Ciltte oluşan lekeleri giderir
 • Cilt yaralarına iyi gelir
 • Vücutta oluşan pişikleri önler ve iyileştirir
 • Cildi temizler
 • Vücutta oluşan çatlaklara iyi gelir
İLGİLİ MAKALE  Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Niçin saçlarımız dökülür?

Ve en önemlisi doğal bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağı kuru ciltler için kullanılması gereken doğal yağlar arasındadır. Kozmetik ürünler için ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz. Tırnak bakımında da oldukça iyi olan bu yağ manikürünüzü kolayca yapmanızı sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağını hayatımıza mucize olarak katabiliriz. Hem yemeklerde hemde cilt ve saç sağlığında oldukça faydası olan bu doğal yağ günlük yaşantımızda yerini almıştır. Hindistan cevizi yağının saç için oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağının saç için faydaları şunlardır:

 • Saçları yumuşatır
 • Saçta oluşan elektriklenmeyi önler
 • Kepek oluşumunu engeller
 • Saç derisinde oluşan kaşıntıyı giderir
 • Saçın uzamasını sağlar

Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı saçınıza derin bir nem kazandırarak daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı güneş ışınlarından korur. Oldukça doğal bir saç bakım yağıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi Nasıl Uygulanır?

Katı olarak almış olduğunuz Hindistan cevizi yağını oda ısısından daha sıcak olan bir ortamda sıvı bir hale gelene kadar bekletin. Sıvı hale gelen Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç diplerinize yedirin Sadece saçlarınızın uç kısımlarına da sürebilirsiniz. Sürmüş olduğunuz yağı daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız bir bone yardımı ile kapatabilirsin. Yapacağınız bu işlem sayesinde saç derinizin daha temiz olmasını sağlarsınız. Hindistan cevizi yağını düzenli olarak haftada 1 kez maske olarak yaparsanız saçlarınız daha sağlıklı olacaktır.

İzleyin: Hindistan Cevizi Yağı İle Uygulamalı Saç Bakımı

Hindistan Cevizi Yağının Zararları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı faydaları çok fazla bilinen doğal yağlardan biridir. Birçok hastalığa ve cilt sağlığına iyi gelen Hindistan cevizi yağının bazı zararları da bulunmaktadır. Çok fazla tüketim yapıldığı zaman bakterileri yok ettiği için ishal gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra alerji gibi sorunları olan kişilerde kusma, bulantı, egzama ve kaşıntı gibi problemler oluşturmaktadır. Hindistan cevizi yağı detoks yaparak kullanan kişilerde baş ağrısı gibi şikayetler olabilir. Hindistan cevizi zararları bunlardır. Kullanan kişilerin bu şikayetleri varsa kullanıma ara vermeleri daha doğru olacaktır.