Göz altı morlukları hayatımızın belli dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Gözler, yüzümüzdeki en önemli noktalardan biridir. Bu yüzden insanlar, gözlerine büyük önem vermektedir. Gözlerimizin altında bu gibi durumların görülmesi, yüzümüzü daha yaşlı ve üzgün gösterir. bu yüzden insanlar göz estetiğine çok önem vermektedir. Bu yazımızda, göz altı morlukları nedir? Göz altı morlukları nasıl giderilir? Göz altı morluklarını engellemek için neler yapılmalı? Bu sorulara cevap vereceğiz.

Göz altı morlukları nedir?

Göz altı morlukları, göz çevresinde ve özellikle göz torbası dediğimiz kısmın şişmesi ve koyu halkaların oluşması durumudur. Her yaştan ve her ırktan insanlarda görülebilen bu durum, çevresel faktörle bağlı olarak gelişebilmektedir. Son yıllarda içinde olduğumuz pandemi sürecinde kullandığımız maskeler, gözlerimizi daha çok ortaya çıkarmaya başladı. Bu nedenle insanlar göz ve göz çevresine verdiği önemi bir hayli arttırmış durumda.

Göz altı morluklarının nedenleri nedir?

Göz altı morluklarının birçok sebebi olabilir. Fakat en çok görünen sebeplerinden biri, uykusuzluk olarak bilinmektedir. Aşırı uyumak veya az uyumak göz torbalarında sıvı birikmesine neden olabilir. Bu nedenle gözlerin altında koyulaşma görülebilir. Ayrıca göz altlarında biriken sıvı, şişmelere neden olur. Buna bağlı olarak göz kapakları göz çevresinde gölgeye neden olacağından göz çevresinde koyu bir görünüme neden olabilir.

Göz altı morlukları, doğal yaşlanmanın en büyük belirtilerinden biridir. İnsan vücudu, yaşlandıkça vücuttaki pigment sayısını kaybeder. Cilt incelip ve esnekliğini kaybettiği için cilt yağ dokusu cilde sağladığı pigment sayısını azaltır.

Göz altı morluklarının en büyük sebeplerinden biri, göz yorgunluğudur. Göz yorgunluğu; telefon, tablet, bilgisayar ekranları gibi göze direk parlama yapması göz yorgunluğuna sebebiyet verir. Bu parlamalar, göz çevresinin gerilmesine neden olur. Göz çevresinin gerilmesi, kan damarlarını genişleteceğinden göz altı morluklarına neden olur.

Göz altı morluklarının bir diğer sebebi, yeterli sıvı alınmamasına bağlı gerçekleşen dehidrasyondur. İnsanın yeterince sıvı alamaması, gözlerde çöküklük yaratırken ayı zamanda cildi donuklaştırıyor. Bu durum, göz altının koyulaşmasına neden oluyor.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Göz altı morluklarını gidermek için birkaç seçenek mevcuttur. Doğal ve evde kolayca yapabileceğiniz yöntemlerle bu göz altı morluklarından kurtulmanız mümkün oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Lens nasıl takılır? Lens takarken bu 7 adıma dikkat

Çay poşetini gözlerde bekletmek, içinde bulundurduğu kafein ve antioksidanlar sayesinde kan dolaşımını hızlandıracaktır. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde genişlemiş olan kan damarlarının tekrardan eski hale gelmesi ile birlikte, koyulaşan göz altları tekrar eski haline dönecektir.

Bir havlu içine birkaç buz küpü koyduktan sonra gözlere uygulanan soğuk kompres, genişlemiş olan kan damarlarını tekrardan daraltacağından yüzdeki koyu halkaların giderilmesinde büyük rol oynuyor. Uzmanlar, soğuk kompresin uygulanma süresinin 20 dakikayı geçmemesini tavsiye etmektedir.

Göz altı morluklarının oluşmasını engellemek amacıyla uyuduğunuz yastığı yükseltmek çok etkili olacaktır. Bu sayede göz ve çevresinde kan dolaşımı daha fazla olacağından, kan damarlarında herhangi bir geişleme yaşanmayacaktır.

Göz altı morlukları için bir diğer tedavi yöntemi ise, uyumadan 15dakika önce göz altı torbalarına hindistan cevizi yağı ile yapılacak olan masajdır. Hindistan cevizi yağında hasar gören cilde iyi gelebilecek olan E vitamini çok fazla bulunmaktadır.

Çağla | Gözaltı Torbaları ve Morluklarla Nasıl Başa Çıkıyorum? | Güzellik-Bakım

Göz altı morluklarının tedavisi nasıl olur?

Göz altı morlukları, geçici olmasıyla beraber aynı zamanda evde doğal yöntemlerle tedavi edilebilecek bir durumdur. Fakat bazı durumlarda göz altı morlukları devam ediyorsa bir dermatoloğa görünmekte fayda vardır. Göz altı morlukları için geliştirilen birkaç tane tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları şöyledir:

  • Cildi sıkılaştırmak ve cilde tekrardan doygun görünüm kazandırmak için yapılan lazer tedavisi.
  • Cerrahi operasyonlarla cilt altına yerleştirilen implantlar.
  • Göz altına yapılacak incelmiş cilt bölgelerine pigment enjeksiyonu.
  • Göz altlarındaki fazla yağı almak amaçlı apılan estetik uygulamalar.
  • Mezoterapi ile deride kolejen oluşumunu desteklemek.