Cilt tonuna  ve rengine en uygun olan allığı seçmek isteyen kişiler, cilt rengine göre allık seçimi konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Cilt rengi, her insanda farklı olan özelliklerden bir tanesidir ve bu konuda bilinmesi gereken önemli detaylar da söz konusudur. İnsanlar, yalnızca bir renk olarak ifade edilebilecek şekilde cilt rengine sahip değildir.

Alt ton olarak da ifade edilen tonlar, bireylerin cilt renklerinin ne şekilde göründüğünü belirlemede oldukça etkilidir. Bu sebeple, allık seçimi yapılmak istendiği zaman; cilt renginin doğru bir şekilde belirlenmesi ve bundan da önemlisi cilt alt tonunun tespit edilmesi gerekir. Bu şekilde, kişilerin beğeni durumlarına en çok hitap edecek olan ve yakışacak olan allık seçimleri yapılabilir.

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi Yapılmak İstendiği Zaman Cilt Rengi Nasıl Belirlenir?

Cilt rengini belirlemek için uygulama yapılması gerekir. Bu süreçte kullanılmak üzere gerekli olan bazı malzemeler de söz konusudur. İlk olarak, cildin nem durumunu dengeleme özelliğini de bulunduran bir temizleme losyonu bulundurulur. Daha sonra bu losyonu uygulamak için yardımcı olan cilt temizleme fırçaları veya titreşim özelliğine sahip olan cihaz temin edilir. Cildin; makyaj kalıntıları günlük kir ve bakım ürünlerinden arındırılması sağlanır.

Bol su ile yapılacak olan durulama işleminden sonra, cilde bir ürün veya maddenin teması olmadan kuruma sağlanır. Bu aşamada cilt, kendi doğal rengini belli etmeye başlar. Genel bir ton belirlemesi, gözleme bağlı olarak yapılır. Bu aşamada cilt; açık ton beyaz, kumral, esmer gibi nitelendirmelerle belirlenir.

Daha sonra ve daha önemli olan belirleme aşaması ise alt ton belirlemesidir. Burada cildin gözlemlenmesi, sabah ilk uyanılan zaman ve güneş karşısında beş dakika durulduktan sonra belirlenir. Eğer cilt; uyanma durumundan hemen sonra soluk, güneşe çıkıldığı zaman kırmızı bir hal alıyorsa alt ton sarıdır.

Sabah uyanılan ilk an canlı, güneş karşısında ise hafif kırmızı oluyorsa alt ton pembedir. Bazı durumlarda ve nadir olarak beyaz alt ton olduğu da gözlemlenir. Bu tür bireylerde cilt; hem ilk uyanılan zamanda, hem de güneş karşısında kırmızıdır. Bu durumların gözlemlenmesi ve doğru bir şekilde tespit edilmesi, allık seçimi konusunda oldukça önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Kuruyan cildiniz pamuk gibi olsun. Doğal nemlendirme yöntemleri (Kaynak: izlehaber.com)

İzleyin: Cilt Tipi ve Ten Rengine Göre Allık Seçimi

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilt rengine bağlı olarak allık seçileceği zaman, cilt tonunun ve bu tonun cilt alt tonunun doğru olarak tespit edilmesi sağlanır. Daha sonra çeşitli tenlere daha uyumlu olan allık renkleri deneyerek seçim aşamasına girilir. Genel olarak; esmer olan bireylere, şeftali tonları olarak ifade edilen hafif pembe nitelikte allık renkleri uyumlu olacaktır.

Bunun yanı sıra beyaz ten rengi olan bireylere; daha canlı bir duruş katılmak istendiği zaman kırmızı tonlarında, hafif makyaj yapıldığı zaman pembe tonlarında, yoğun makyaj yapıldığı zamanlarda ise kahverengi tonlarında allık renkleri yakışacaktır. Kumral olan bireyler ise genel olarak kahve ve toprak rengi tonlarında allık seçimlerinin oldukça uyumlu olduğunu görürler. Cilt alt tonu, allık seçiminde oldukça etkilidir.

Bireyin alt tonu sarı olduğu zaman; allığın daha koyu duracağı bilinir. Bunun yanı sıra beyaz olduğu durumlarda daha canlı bir görünüm, pembe olduğu durumlarda ise daha soluk bir duruş oluşması gözlemlenebilir. Bu sebeple, doğru ton belirlemesi yapıldıktan sonra seçim yapılır.

Cilt Rengine Göre Allık Seçiminin Önemi Nedir?

Cilt rengine bağlı olarak yapılacak allık seçimlerinde, cildin daha hoş bir görünüm kazanması sağlanır. Yapılan makyajın daha canlı durması, kişinin daha genç bir görünüm elde etmesi ve daha sempatik bir duruş; cilt rengine uygun olan allıklar sayesinde daha çok ön plana çıkar.

Ayrıca; kişinin elmacık kemiklerinin daha dolgun durması ve bu duruma bağlı olarak ortaya çıkacak olan estetik duruş, bireylerin renk uyumuna dikkat etmesine bağlı olarak daha fazla öne çıkar. Ayrıca, seçim yapılırken yalnızca renklerin uyumuna değil, ürünlerin duruşuna da dikkat edilerek seçmek oldukça önemlidir.

Doğru tonlar, yapısı düzgün olmayan allıklar sayesinde kötü bir duruşa neden olabilir. Hem doğru ürün hem doğru renkler sağlandığında ise oldukça güzel sonuçlar elde edilir.

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi Yapılırken Hangi Durumlara Dikkat Edilir?

Cilt rengine bağlı olarak seçilecek olan allıklar için de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. İlk olarak, cilt tonu gözleminin doğru olarak yapılması şarttır. Bu durumun yanı sıra, cilt alt tonunun varlığı ihmal edilmemeli ve bu durumun da allığın duruşuna doğrudan etki edeceği bilinmelidir.

İLGİLİ MAKALE  5 dakika içerisinde yeşil çay ve patates sayesinde cildinizi güzelleştirmeniz mümkün!

Bir diğer dikkat gerektiren husus ise; kullanılacak olan allığın, sahip olduğu rengi ne kadar cilt üzerine yansıttığı konusudur. Gözlemlenecek olan bazı allıklar, kalıpları içerisinde oldukça yoğun olmasına rağmen uygulama aşamasında rengi fazla yansıtmaz. Bazı durumlarda ise allıklar, sahip oldukları renklerden daha koyu bir duruş sağlıyor olabilir.

Her iki durumda da cilt rengine uygun olmayacak şekilde seçilebilecek allıklar söz konusu olabilir. Bu sorunu önlemek amacıyla, cilt üzerinde deneme yapıldıktan sonra seçimin sağlanmasıdır. Böylelikle istenmeyen duruşlar ve cilt rengine uygun olmayan seçimler önlenmiş olur.

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi Ne Sürede Tamamlanır?

Cilt rengi için en uygun olan allığı seçmek isteyen kişiler, bu durumun kısa da olsa bir süreç gerektirdiğini bilmelidir. Özellikle cildin sahip olduğu doğru rengin ve buna bağlı alt tonun belirlenmesi, yaklaşık olarak yarım saat süren gözlem gerektirir. Ayrıca, sabah erken saatlerde ve güneşte bekleme işlemlerine gerek duyulduğu için de süreç belirli oranda uzar. Bu durumların yanı sıra, allıkların uygulanma aşaması da yarım saat gerektirir. Genel olarak bir gün içerisinde doğru seçim yapılabilir.