Yaşımız ilerledikçe de vücudumuzun elastikiyeti ve formu bozulup yumuşayacağı için bakımına daha çok özen göstermemiz gerekir. Cildimiz bütün vücudumuzu saran en geniş organımızdır. Bakımına özen göstermezsek sonuçları geniş çaplı olarak kötü olabilir.  Düzenli ve sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz de cildimiz için çok büyük bir önem taşıyor. Ayrıca stresten uzak durma ve kendinize vakit ayırmada cildiniz ve genel sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisidir. Bunların dışında özellikle 40lı yaşlara yaklaşırken dikkat etmeniz gereken en önemli konular düzenli ve derinlemesine bir cilt temizliği ve de güneş kremi kullanmaktır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Her kadının cilt yapısı farklı olduğu için farklı temizleyiciler kullanması gerekebilir. Eğer 40 yaşına gelene kadar bu konuda çok özen göstermediyseniz artık daha dikkatli olmanız gerekir. Mümkün olduğunca doğal içeriği zengin temizleyiciler ve sabunlar kullanmalısınız. Hangi temizleyicinin sizin cildiniz için daha iyi olduğunu öğrenmek için farklı temizleyiciler kullanabilirsiniz. Deneme yanılma yoluyla size en iyi geleni seçebilirsiniz. Daha sonra da bunu düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz. Vaktiniz varsa ve cildiniz sıcağa ve buhara duyarlı değilse ara sıra nemli bir bezle ya da sıcak suyla dolu bir kaba uzatarak cildinize buhar banyosu da yaptırabilirsiniz.

Göz Altları ve Kırışıklıklar

Ne yaparsak yapalım yaşlanmanın bütün etkilerini ortadan kaldırmamız mümkün değil. Ama bunları mümkün olduğunca geciktirmek sizin elinizde. Cildinizdeki kırışıklıkların tek nedeni yaşlanmak olmayabilir. Kötü hava koşulları ve fazla su içmemeniz de bunların nedeni olabilir.

Kötü hava koşullarının olumsuz etkilerini temizleyiciler, nemlendirici ve gözaltı kremleri yoluyla en aza indirebilirsiniz. Bu konuda gözaltı kremi ve nemlendirici kullanırken de size en iyi geleni deneme yanılma yoluyla bulmalı ve ara sıra değişikliğe gitmekten kaçınmamalısınız. Bol bol su içmek herkesin genel sağlığı için önemli. Ama cildimiz için çok daha önemlidir. Günde iki buçuk olarak belirtilse bile herkesin su ihtiyacı konusunda da farklılık olabilir.

İzleyin: 40 Yaşından Sonra Ameliyatsız Güzellik Sırları

Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu susamak dışında başka şeylerle de ölçebilirsiniz. Sürekli kuru bir cilt kırışmaya meyillidir ve sizin içtiğinizden daha fazla suya ihtiyacınız olduğunu gösterir. Gözaltı kremi de 40lı yaşlara yaklaşırken ve 40lı yaşlarda ihmal edilmemesi gereken bir kozmetik ürünüdür. Kendiniz için en iyisini seçmeli ve düzenli kullanmalısınız.

İLGİLİ MAKALE  Yıllara meydan okuyacağınız cildinizi hep genç tutan yiyecekler

Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremi sadece yazın kullanılan bir kozmetik ürünü değildir. Kadınların özellikle 40lı yıllara yaklaşırken bu kremi her mevsim ve her gün düzenli kullanmaya özen göstermesi gereklidir. Bu yüzden sizin için cildinize en iyi gelecek olan yüksek faktörlü bir güneş kremi bulup bunu düzeli olarak kullanmalısınız.

Bu durumda 40lı yaşlarda cilt bakımı için önerilerimiz şöyledir:

  • Bol su içmek,
  • Düzenli beslenme ve egzersiz,
  • Stres azaltıcı ve sevdiğiniz etkinliklere vakit ayırmak,
  • Gözaltı kremi ve nemlendiriciler,
  • Her gün güneş kremi kullanmak.

Bunlara özen gösterirseniz çok daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olur ve yaşlanma etkilerini olabildiğince azaltabilirsiniz.