Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamalar ve verdiği önemli piyasa ile yatırım bilgileri sayesinde kendisini dinleyen takipçilerinin kazanmasına yardım etmeye devam ediyor. Önemli açıklamaları ve bilinmeyen işlem türlerini açıklayarak ekonomi piyasasında yer almak isteyenlere yardımcı olan İslam Memiş, sanal ortamda tutulan altın ve gümüş gibi değerlerin nasıl fiziki altın ve gümüşe dönüştürülebileceği hakkında Bir Bilene Sorduk takipçileri için bilgiler verdi ve bu bilgiler kapsamında parite işlemine de değindi.

Video: Sanal altın ve gümüşümü fizikiye nasıl dönüştürebilirim? İslam Memiş açıkladı

Sanal altın ve gümüşü fizikiye dönüştürme

Sanal altın ve gümüş gibi varlıkları fiziki ortama aktarma konusunda önemli açıklamalarda bulunan İslam Memiş, bu işlemleri yaparken arada bir işlem daha ekleyip önce Türk Lirası cinsinden varlıklara çevirmenin zarara neden olacağını söyledi. Sanal ortamda yer alan altın ve gümüşleri önce Türk Lirası, Türk Lirası cinsine çevrilen varlığın daha sonra da dövize çevrilmesi işlemlerinde zarar yaşanacağını anlatan İslam Memiş, Bu işlemleri yapmak için yani bankadaki altın veya gümüşlerinizi fizikiye çevirmeniz için mutlaka fiyatların yüksek olması gerekiyor. Yükselen bir trendi düşünün daha sonra teknik olarak düzeltmeye ihtiyacı var ve bu düzeltme ihtiyacından önce bu hareketi yaptığınız zaman düşükten yerine koymanız gerekiyor.’ açıklamalarında bulundu.

Altın ve gümüşün ons fiyatına dikkat edilmeli

Altın ve gümüş cinsinden sanal varlıklarını fiziki varlıklara dönüştürmek isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken koşulun ons bazında fiyatların yüksekliği olduğunu belirten İslam Memiş, işlem yapmadan önce ons fiyatlarının yüksek olmasını beklemek gerektiğini dile getirdi. İslam Memiş, ‘Altının ons fiyatı 1.879 dolar seviyesine kadar yükseldi 1879 dolar seviyesine kadar yükselen ons altının şu anda 1820 dolar seviyesinde olduğunu gözlemliyoruz yani burada ciddi bir düşüş söz konusu tabii ki gümüşün ons fiyatında da 23.80 dolarlar görüldü şu anda 21.48 dolar seviyesine kadar geriledi. Geçen hafta bu Yükseliş ile satış işlemini yapanlar bugün yerine koyanlar aslında fiziki tarafta zararsız bir şekilde işlem yapmış oldu.’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ MAKALE  İslam Memiş gram altının fiyatı için ‘Yıl sonu 1450 TL olur’ dedi. Peki sizce gram altın yıl sonu tahmininiz ne kadar?

TL işlemi yapmadan parite işlem uygulanmalı

Her videosunda mutlaka parite işlemin önemine değinen İslam Memiş, sanal altın ve gümüşü fizikiye dönüştürme işlemi sırasında da parite işlem uygulamanın daha karlı olacağına değindi. Bu anlamda Türk Lirası’na çevirmek gibi ek bir işlem yapmanın zarar getireceğini aktaran İslam Memiş, dönüştürme işlemleri sırasında neden parite işlem uygulamak gerektiğini şu şekilde açıkladı: ‘Önemli olan husus şu arada herhangi bir TL işlemi uygulamadan bu parite işlemini yapılması şu anda altın dolar paritesi Kapalıçarşı piyasasında 58.370 58.510 dolar aralığında gümüş dolar paritesi 689 710 dolar aralığında bu ne demek oluyor benim elimde bir kilogram altınım var gidiyorum dolar almak istiyorum elime 58.370 dolar geçiyor veya benim elimde dolarım var bunu altına çevirmek istiyorum bu sefer de 58.510 dolar vererek fiziki 1 kilogram altınımı satın alıyorum arada dikkat ederseniz herhangi bir TL işlemi kullanmadım direkt sipariş üzerinden bu işlemi yapıyorum.’

Sanal altın ve gümüş nasıl fizikiye çevrilir?

Sanal altın ve gümüşü fizikiye dönüştürmek için uygulanması gerekenleri anlatan İslam Memiş, sözlerini şu şekilde toparladı:

‘Anlatmak istediğim siz herhangi bir TL üzerinden işlem yapmadan parite üzerinden bu işlemi yapacaksanız diğer önemli husus da fiyatları mutlaka yüksek olması ons bazında fiyatlar ne kadar yüksek olursa ve örnek verelim Mart ayında 2000 dolar seviyesinin üzerindeydi mesela şu anda 1820 dolar o kadar makas aralığına gerek yok şu anda 1820 dolar seviyesinde tekrar 1880 dolar seviyesine yükseldiği zaman tekrar varlıklarını dolara dönen bankadan doların çeken yatırımcı tekrar ons altın 1860-1870 dolar seviyesine gerileyince zararsız bir şekilde o aynı grama tekabül eden altınlı veya gümüşünü yerine koyabiliyor o yüzden işlemlerinizi mutlaka parite üzerinden yapmanız gerekiyor mutlaka da işlem yaptığınız gün fiyatların yüksek olması gerekiyor.’