Ev almayan kalmayacak! TOKİ, herkesi ev sahibi yapma misyonunu devam ettiriyor. Sosyal konut projesi kapsamında tam 150 bin konutun satışını yapacak olan TOKİ, Türkiye’nin 81 ilinde 150 bin konut yapacak. 2+1 ve 3+1 daireler uygun fiyatlarla vatandaş ile buluşacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı da projeye el attı ve sosyal konut projesi kapsamında hazine arazilerini vatandaşa açma kararı alındığını açıkladı. Bu süreçte ev alacaklara harç ve KDV desteğinde de bulunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. TOKİ konut projesine başvuru şartları, il il konut fiyatları ve diğer tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ projesini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ projesiyle ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, “TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk. Ülkemizin 81 şehrinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürüyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlke kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu proje bitmek üzere. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli malzemelerle yapılacak bu konut projesinde yenilenebilir enerji sistemi kullanılacaktır. Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacaktır. Şehit yakınları, gaziler ve emeklilere her zaman ki gibi yer ayrılacaktır. Ayrıca ilk defa evlenen geçlerimiz de kota sahibi olacaktır.” diye konuştu.

Murat Kurum açıklama yaptı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada “İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibarıyla, Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız.” dedi. Kurum, il valiliklerine yazı gönderdiklerini söyledi ve “Bu yazı ile valiliklere illerindeki konut açığı ve talebini sorduk. İllerdeki talebe göre projedeki sayı ve oranlar son şekline getirilecek” diye konuştu. Bakan Murat Kurum, “Alt gelirliler için altyapılı arsalarımızı da sunacağız. Daha önce evi olmayan, dar gelirli tüm vatandaşlarımız konut, arsa ve ticari ünitelerimizden istifade edecekler.” de dedi.

İLGİLİ MAKALE  Emlak satışı için tapu dairesine gitmek gerekir mi?

Başvuru için gerekli belgeler

  • Kimlik Fotokopisi
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
  • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair)
  • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, ibraz edeceklerdir.

TOKİ başvuru şartları

Alt gelir grubu başvuru şartları

T.C. vatandaşı olması
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir)
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 11.500 TL olarak uygulanmaktadır.)
Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları, yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

İllere göre konut fiyatları ve konutların taksit tutarları

İzmir Selçuk ve Kemalpaşa ilçelerinde 720 konutun fiyatı 410 bin liradan, taksitleri de 2.700 TL’den başlıyor.
Kırıkkale Merkez’de 456 konutun fiyatı 314 bin liradan, taksitleri de 1.540 TL’den başlıyor.
Kocaeli İzmit Sekbanlı ile Sepetçi’ 238 konutun fiyatı 415 bin liradan, taksitleri de 2.596 TL’den başlıyor.
Sivas Merkez Yenimahalle ve Zara’da 247 konutun fiyatı 408 bin liradan, taksitleri de1.533 TL’den başlıyor.
Uşak Merkez projesinde 327 konutun fiyatı 369 bin liradan, taksitleri de 1.541 TL’den başlıyor.
Şanlıurfa’da 125 konutun fiyatı 412 bin liradan, taksitleri de 2.062 TL’den başlıyor.
Iğdır Merkez Karaağaç’ta 169 konutun fiyatı 462 bin liradan, taksitleri de 1.928 TL’den başlıyor.
Kilis Merkez Deveciler’de 196 konutun fiyatı 355 bin liradan, taksitleri de 1.482 TL’den başlıyor.
Kütahya merkez ve Dumlupınar’da 198 konutun fiyatı 508 bin liradan, taksitleri de 1.906 TL’den başlıyor.
Siirt’te 160 konutun fiyatı 396 bin liradan, taksitleri 1.649 TL’den başlıyor.
Bursa’da 90 konutun fiyatı 424 bin liradan, 1.770 TL’den başlıyor.
Elazığ’da 11 konutun fiyatı 441 bin liradan, taksitler 1.656 TL’den başlıyor.
Hatay Belen’de 22 konutun fiyatı 410 bin liradan, taksitler ise 2.052 TL’den başlıyor.
Karaman Merkez’de 19 konutun fiyatı 439 bin liradan, taksitleri de 2.200 TL’den başlıyor.
Yozgat Çandır’da 14 konutun fiyatı 163 bin liradan, taksitler 2.239 TL’den başlıyor.