BİM ilk defa 1994 yılında hizmet vermeye başlamıştır. BİM’in açılımı Birleşik Mağazalar A.Ş.’dir. Fakat patentini kısa ismi olan BİM adı ile alır. Türkiye genelinde hizmet veren BİM perakende satış yapan, zincir marketler grubunda yer alır. İlk hizmete başladığında 21 şubesi olan BİM, şu anda ortalama 2500 şube sayısına ulaşmıştır.

Yurda yayılan bu serüven BİM 1994 yılında o dönemin en ünlü iş adamları arasında yer alan Cüneyt Zapsu ve Aziz Zapsu tarafından kurulması ile başlıyor. İndirim market olarak perakende hizmet veren BİM kısa sürede geniş müşteri yelpazesi elde etmiştir.

Cüneyt Zapsu

Cüneyt Zapsu

Kurucu ortakları arasında Yasin El Kadı, Mustafa Latif Topbaş, Cüneyd Zapsu, Aziz Zapsu, Korkut Özal, Topbaş, Mehmet Fatih Saraç yer alıyor. Mustafa Latif Topbaş ise küçük bir hissedar olarak bu gurupta yer alır. BİM Kimin sorusuna cevap Zapsu ailesi 2003 yılında kendisine ait olan hisselerini elden çıkarması ile hazırlanıyor.

Mustafa Latif Topbaş’ın BİM’de ki yükselişi Mustafa Latif Topbaş İstanbul doğumludur. 1944 yılında dünyaya gelmiştir. Evli ve 4 çocuk babasıdır. Girişimci bir kişiliği sayesinde perakendecilik sayesinde hızla büyümüştür. Meslek hayatına tekstil sektöründe başlamış. Aile şirketi olarak hizmet veren Bahriye Mensucat A.Ş. bünyesinde yönetici ve ortak olarak çalışmıştır.

Mustafa Latif Topbaş

Mustafa Latif Topbaş

Daha sonra çok farklı iş dallarında da çalışan Mustafa Latif Topbaş BİM’in kurucu ortakları içerisindedir. İlk yıllarda İdare Meclisi Başkan Vekili görevini üstlenir. İdare Meclisi Başkanlığı görevini 2005 yılında İcra Kurulu Başkanlığını ise 2010 yılında yürütmeye başlar. Şu anda ise BİM’in Yönetim Kurulu Başkanıdır. BİM kimin sorusunun cevabı artık Mustafa Latif Topbaş’tır. BİM’in Fas ve Mısır’da da çok sayıda şubesi hizmet veriyor.

Mustafa Topbaş’ın Ortaklıkları Nelerdir?

 • Ülker ailesi ile ortak AK GIDA
 • Bahar Su
 • Seher Gıda
 • Cola- Turca
 • Karma ve Link Gıda
 • Natura ortaklarının bazılarıdır.

Marsan Gıda’ya ait hisselerini Ülker gruba satar. BİMcell markasını da oluşturmuştur. BİM sadece kendi bünyesine de satış yaptığı ürünler de oluşturuyor.

 • Dost
 • Emin
 • Aknaz
 • Bilibili
 • Le Cola
 • Desto
İLGİLİ MAKALE  BİM resmen çıldırdı! Önümüzdeki cumadan itibaren çift kişilik baskılı pike 75 liradan, Xiaomi telefonlar 3099 liradan satışa çıkacak

Bunlardan bazılarıdır. Bu liste daha uzatılabilir çünkü bu konuda oldukça başarılıdır. Mustafa Latif Topbaş girişimci kişiliği sayesinde çok hızlı ve emniyetli adımlar ile tüm yurda hakim şubeler oluşturmayı başarır. Başarısının ardında; girişimci kişiliğinin yanı sıra iş yapmış olduğu ortaklarının ve kendi tecrübelerinin birikimi de yer alır.

Birçok sektör de yönetici ve ortak olarak yer alarak deneyimler edinmiştir. İşini severek yapan, hırslı ve azimli karakteri ile girişimci kişiliğini birleştiren Mustafa Latif Topbaş çalışmasının meyvesini BİM’in sahibi olarak alır. Bu çalışma ve azim sayesinde BİM kimin sorusu artık Mustafa Latif Topbaş cevabı ile yanıt buluyor.

İzleyin: BİM’İN HİKAYESİ– BİM’in kurucuları, karmaşık yapısı, tarihi ve BİM aktüel sahibi

Mustafa Latif Topbaş’ın Satış Politikası

BİM’in başarısının ardında minimum fiyatlar ile mal ve malzemeleri müşteri ile buluşturmaktır. Ürünleri en uygun fiyat politikası ile satışa sunmayı hedefleyen bir politika yerleşmiştir. Müşteri bu durumda oldukça memnun kalmiş ve bu şube sayısının hızla artması sonucunu doğurmuştur.

Mustafa Topbaş 2005 yılında şube sayısı Türkiye genelinde çok fazla olan BİM halka açıldı. Böylece Mustafa Latif Topbaş ülkenin en zengin 100 insanı içine katıldı.201 yılında ise ilk 14 kişi arasına girer. Dost gibi birçok BİM’e özel marka üretimi yaparak Türkiye genelindeki şubelerinde satış yapılıyor. Kendine has bir satış tekniği oluşturan zincir market maliyet oluşturacak iç dizayndan kaçınarak en uygun fiyat garantisi veriyor.

BİM, öncelikle tedarikçileri ile müşterileri ve paydaşlarıyla güven odaklı bir bağ kuruyor. Kusursuz ve sürekli bir hizmet anlayışı ile sürekli büyümeyi ve hizmetlerini sürdürmeyi hedefliyor. Bu çalışma ve gayretlerin sonucu olarak BİM kimin diye merak edenler Mustafa Latif Topbaş cevabı ile karşılaşır.

BİM Logo

BİM Logo

BİM Marketlerinin Ortakları Kimlerdir?

Şu anda bir aile şirketi olarak hizmete devam eden BİM’de;

 • Mustafa Latif Topbaş, yüzde 14,78 hisse. Ahmet Afif Topbaş yüzde 9,39 payı ve
 • Abdulrahman El Khereiji, % 2,50 orataklık payı.
 • Ahmet Afif Topbaş yüzde 9,39 payı
 • Firdevs Çizmeci: % 1,15 hisse
 • Fatma Bitnat Topbaş: %1
 • Halka açık %70,36
 • İbrahim Arınç Çizmeci: %0,17 şeklindedir.
İLGİLİ MAKALE  Akbank kimin?

BİM aile şirketi olarak piyasada yer alırken borsaya da açılmış olup ortaklarına önemli kazançlar sağlıyor. Uzman ekip ve idareciler ile hizmet verirken, diğer taraftan da uygun ve kaliteden taviz vermeden büyümeye devam ediyor.

Gıda, temizlik, kozmetik vs. birçok tanınmış markanın yanında kendi üretimini yapmış olduğu markalarında satışa sunarak müşterisine geniş bir marka alternatifinin yanı sıra fiyat alternatifi de sunar. Böylece müşteri istediği her şeyi bir arada bulabilir.

BİM Kimin sorusuna ulaşılan şube sayısına bakıldığında artık Türkiye’nin demek daha kolay bir tanım olur. Çünkü halk tarafından çok benimsenmiş, çok tercih edilen bir zincir markettir. Hemen herkesin bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabildiği, kolay ulaşabildiği, ekonomik alışveriş noktalarıdır.