Gazetecilikte belli başlı kurallar vardır. Haber yazma kuralları ise en önemlisidir. Haber yazarken dikkat edilen bu kurallar, haberin daha açık olmasını sağlar. Ayrıca bu haber yazma kurallarına bağlı kalınırsa, haber daha iyi okutulur. Bir Bilene Sorduk ekibi olarak merak ettiğiniz haber nasıl yazılır? Haber nasıl daha iyi okutulur? Sorularını Gazeteci Murat AYDIN’a yönelttik.

İzleyin: Haber nasıl yazılır? Haber nasıl daha iyi okutulur?

Haber nasıl yazılır?

“Günümüz teknolojisinde çetrefilli bir konu. Günümüzde gazeteciler haber yazmıyor. Haber yazma kuralları vardır. Fakat gazeteciler, bu haber yazma kurallarına uymuyor.”-Murat AYDIN

Haber yazmak için gerekli olan ilk şey, haber ile ilgili malzemelerdir. Eğer elinizde haber olacak bir malzeme bulunmuyorsa, herhangi bir haber yazamazsınız. Haber malzemesini derleyip, toplamak gerekmekte. Haber malzemesini topladıktan sonra ise, habere uygun bir başlık seçmeniz gerekiyor.

Haber yazma kuralları nedir?

Haber yazmak için belli teknikler bulunmakta. Bu tekniklerden en çok kullanılanı ise “ters piramit” dediğimiz teknik. Ters piramit tekniği haberin önem sıralamasını belirliyor. Haber yazılırken ilk önce haberin önemli kısımlarını veririz, daha sonra ise gereksiz detaylar ile haberimizi uzatırız. Bu teknik kullanılarak yapılan haberler, daha doğru yazılmış haber olacaktır.

Haber yazmanın kuralı, haberin önemli kısmının haberin başında olmasıdır. Daha sonra ise detaylar ile haber süslendirilir. Haber şu sıra doğrultusunda yazılmalıdır:

  • Habere uygun bir başlık.
  • Haber için iyi bir giriş yazısı.
  • Gelişme kısmı haberin gövdesidir. Burada ters piramit tekniği uygulanır. haberin önemli kısmı gelişmenin başında verilir. Daha sonra detayları eklenir ve gelişme bölümü tamamlanır.
  • Haberi tamamlayacak iyi bir sonuç yazısı.

İnternet gazeteciliğinde bir haber nasıl daha iyi okutulur?

İnternet gazeteciliğinin en büyük handikapı, sizle beraber belki 20 internet haber sitesinin bulunması. Çok fazla rakibinizin olması, okuyucuları bölecektir. Bu yüzden belli bir planlama ile internet haber sitenizi yönetmelisiniz. Bu planların arasında ilk olarak iyi bir başlık olması lazım. Bu başlık okuyucuyu sizin sitenize çekecektir. Bu sayede daha fazla okuyucu kendinize çekersiniz ve haberinizi okutursunuz.

İLGİLİ MAKALE  Yeni medya nedir?

İkinci önemli husus ise, haberin açık ve sürükleyici olması. İnternet haber sitenizin istatistik raporlarını incelediğinizde, okuyucunun oturum süresini görebilirsiniz. Eğer bu süreler düşükse, internette yayınladığınız haber okunmuyor demektir.

İnternet haberciliğinin geliri Google reklamlar ve dışarıdan aldığınız reklamlardan gelmektedir. Bu yüzden internet sitenizde yayınladığınız haberin okunması oldukça önemlidir. Okuyucunun oturum süresini arttırmak, daha fazla okuyucunun ilgisini çekmek internet haber sitenizin gelirini arttıracaktır.

İnternet haber sitenizde haberlerin okutulması için, okuyucuya güven sağlamalısınız. Bu güveni de sağlamak için yapmanız gerekenler şöyledir:

  • Aldatıcı başlıklar olmadan haber yayınlamak
  • İlgi çekecek başlıklarla okuyucuyu çekmek
  • Doğru haber yapmak
  • Haberi okuyucuya hızlıca servis etmek

İnternet haber sitenizi bu şekilde yönetirseniz, okuyuca bir güven sağlamış olacaksınız. Bu sayede okuyu sizin sitenize tekrar tekrar gelecektir. Sizin haber sitenizden gelen bildirimleri dikkate alacak, sizi takip edecek ve sizin internet haber sitenizi arkadaşlarına önererek daha başka kullanıcıların kazanılmasını sağlayacaktır.