WhatsApp, Meta INC. (Eski adıyla Facebook INC.) çatısı altına girdiğinden beri birçok yenilik ile karşımıza çıktı. En çok kullanılan internet üzeri anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, görüntülü ve sesli konuşmalar da yapmamızı sağlamakta. Bu özelliklerin eklenmesi ile zaten en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, en çok kullanılan haberleşme aplikasyonu haline gelmiştir. 2022 yılında da WhatsApp boş durmayacak ve birçok yeni özellik getirecek. Bu yazımızda sizlere WhatsApp’ın getireceği yeni özelliklerden bahsettik.

2022 yılı WhatsApp için nasıl olacak?

WhatsApp 2022 yılında birçok yeni özellik getirmeyi planlamakta. Bu özelliklerden ilk ortaya çıkanı ise görsellere sahip bildirimler. Bu özelliği şu anda geliştirici olan kişiler, WhatsApp’ın beta sürümünde kullanmaktalar. Eğer bu özellik, beta sürümlerinde hoş karşılanırsa bütün kullanıcılara sunulacak. Bu özellik, iOS 15’teki test kullanıcılarına sunulmuş durumda. Ancak Android tarafında bu özellik şu anda kullanılamıyor. Fakat yakın bir zamanda bu özelliğin kullanımı, Android kullanan geliştiricilere de sunulacaktır.

Görselli bildirimlerin ilk amacı, gelen mesaj hakkında daha çok bilgi edinmemizi sağlamak. Bu bildirimlerde, gelen mesajı atan kişinin profil fotoğrafı gözükecek. Bu sayede siz de gelen mesajlardan daha hızlı bir şekilde bilgi edinebileceksiniz. Bu özellik, bulunduğunuz sohbet gruplarında kendinizden bahsedilmesi sırasında çalışacak. Çünkü kullanıcılar, gruplarda kendinizden bahsedilmesi sırasında gelen bildirimlerin, yeterince detaylı olmadığını düşünmekte. WhatsApp’ta bu şekilde bir çözüm bulmaya çalışmış.

Görselli bildirimler ne zaman tüm kullanıcılara sunulacak?

Görselli bildirimler an itibari ile iOS 15 sürümünü kullanan ve WhatsApp beta programına katılan geliştiricilere sunuluş durumda. Ancak nihai sürümün çıkması, büyük ihtimal Şubat ayının sonunda gerçekleşecektir. Çünkü bu özellik dışında birçok yenilik getirmeyi planlayan WhatsApp, gelecek olan yeniliklerin, toplu bir şekilde tüm kullanıcılara sunulmasını istiyor. Tüm bu gelecek yeni özellikler, yavaş yavaş beta kullanıcılarına sunulmaya başlanacak. Gelen raporlar doğrultusunda ise bu yeni özellikler bütün kullanıcılara sunulacak.

2022 yılında gelecek diğer özellikler nelerdir?

WhatsApp, gizlilik özelliklerinin kişiselleştirilmesi çalışmalarına başladı. Bu özellik sayesinde, profil fotoğrafınızı ve hakkında kısmını kimlerin görüntüleyebileceğini seçiyorsunuz. Aynı zamanda son görülme özelliği ve okundu bilgisinin de kimlere açık kimlere kapalı olduğunu seçebiliyorsunuz. Bu sayede gizlilik özelliklerini bir kişi için tüm kullanıcılara gizliliğiniz kapatmanız gerekmeyecek, gerekli olan kişilere bu şekilde kendinizi gizlemiş olabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp grup yöneticilerinin yetkileri artacak. Kalabalık arkadaş gruplarını dağıtacak olan yeni özellik!

Çoklu cihaz beta kullanımı açıldı. Çoklu cihaz özelliği sayesinde 4 adete kadar cihazınızda aynı WhatsApp profilini kullanabiliyorsunuz. Bu sayede bilgisayarınızda, tabletinizde, iş bilgisayarınızda ve telefonunuzda aynı anda farklı yerlerde WhatsApp profilinizi sürekli olarak açık tutabiliyorsunuz. Ancak bu özellik hala beta olarak sunulmakta. Nihai kullanımı ise büyük ihtimal Şubat ayının sonuna doğru, yeni gelecek özelliklerle birlikte sunulacaktır. Çoklu cihaz beta kullanımını kullanmak için ise WhatsApp Web için okuttuğunuz kod ekranına gelmeniz gerekmekte. Bu ekrana geldiğinizde ise WhatsApp Web kullandığınız cihazları, sıralanmış bir biçimde göreceksiniz. WhatsApp Web kullandığınız cihazların altında ise çoklu cihaz beta programını göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak, çoklu cihaz beta programını deneyebilirsiniz.