Konu saçlar olduğu zaman her birimiz fazlasıyla hassas davranıyoruz. Bakımlı ve parlak görünüme sahip olsun diye türlü araştırmalar yaptığımız saçlarımız kimi zaman zarar görebiliyor. Böyle durumlarda kestirmek zorunda olduğumuz saçlarımızı tekrar uzatmak imkansız değil. Daha dolgun ve uzun saçlara sahip olmak isteyenler kaynak taktırmayı tercih ediyor. Ancak bu işlemle ilgili akla pek çok soru geliyor, en büyük endişe ise saçların zarar görmesi oluyor. Biz de işin doğrusunu öğrenmek için merak edilen detayları kaynak uzmanı Okan Kıvılcım ile konuştuk.

Kaynak taktırmaya karar verenler hem saçlarının zarar görmesinden korkuyor hem de bakım süreci hakkında araştırmalar yapıyor. Kaynak taktırmanın detaylarını sorduğumuz Kıvılcım, “ Öncelikle gittiğiniz salonun kaynak üzerine kurulup kurulmadığını öğrenerek başlamalısınız. Kaynak taktırma işlemi kuaförlerde de yapılabiliyor ancak kaynak merkezlerinde yapıldığı kadar dikkatli ve özenli olmuyor. İşi daha iyi bilen uzmanlar tercih edilirse sorun yaşamamış olursunuz bu nedenle kaynak merkezlerini seçmelisiniz. Genellikle önerilen kullanım süresi üç aydır. Uzun süreli kullanımlarda saçı karıştıracağı için yıpranmış bir görüntü verebiliyor zarar oluşuyor. Sağlıklı kullanım süresini aşmamak gerekiyor. Bakım konusuna gelecek olursak saç diplerine fazla yağ sürülmemeli. Saça düzenli olarak fön çekilmesi de şart. Maşa veya düzleştirici yapılırken dikkat edilmesi gereken ise diplere değmemesi yani keratinli kısıma. Bakım aşamalarında uygularsanız temiz ve sağlıklı bir kullanım elde etmiş olursunuz.” şeklinde konuştu.

“Kaynak merkezleri tercih edilmeli”

Okan Kıvılcım en çok merak edilen nokta olan kaynakların saça zararlı olup olmaması konusu hakkında şu sözleri kullandı:
“Saça zarar gelip gelmemesi durumu kullanan kişiye ve yapan uzmana göre değişkenlik gösteriyor. İşi yapan kişi gerçekten işi iyi biliyorsa ve saça uygularken dikkatli davranıyorsa hiçbir sorun yaşanmaz. Başta da belirttiğim gibi önerim kaynak merkezlerinde bu işlemin yapılması. İşlemin maliyeti ise istenilen uzunluğa, renge ve şekle göre değişkenlik gösteriyor. Doğal tonlarda saçlar tercih edilirse işlem süresi 1-2 saat oluyor. Platin ve açık tonlarda renkler tercih edilirse süreç uzuyor ve 4 saati buluyor. Ortalama maliyette 4 bin ile 10 bin tl arası değişiyor.”

İLGİLİ MAKALE  Saç kabarmalarına elveda dedirtiyor. Saç kabarması için en etkili yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Kaynak taktırmak saça zarar verir mi?

Saçların önemininden bahsettik, kaynakla ilgili detaylara da değindik ancak bitirmeden birkaç tavsiyemiz daha var. Okan Kıvılcım’ın da belirttiği gibi saç bakım ürünlerini kullanırken dikkat etmekte fayda var. Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım  maskeleri, yağlar ve saç kürleri firmanın belirttiği zamanlamadan uzun saçlarda bekletilmemeli. Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum dengesi bozularak yapışmaya yol açar.