Kaslarınızı geliştirmek için spor yapmalısınız. Ancak spor yapmak tek başına yeterli olamıyor. Eğer kaslarınızı düzgün bir şekilde beslemezseniz, yaptığınız onca ağırlık antremanı herhangi bir işe yaramayacaktır. Ancak doğru beslenme ve düzgün bir spor ile kaslarınızı çok kolay bir şekilde güçlendirebilirsiniz.

Protein ağırlıklı beslenin

Protein, kas gelişimi için oldukça önemlidir. Çünkü yorucu ve uzun bir antremandan sonra vücudumuz, kendisini dinlenme moduna alıyor. Vücudumuz dinlenme modundayken de düzgün beslenmesi gerekiyor. Spor yaptığınızda kaslarınız oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluğu kolayca atabilmek ve kasların gelişiminin kalıcı olabilmesi için de protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Protein, hem kasların gelişimini destekleyecek hem de kaslardaki spor sonrası hasarın en aza indirilmesini sağlayacaktır. Ancak tek başına protein yeterli değil. Çünkü aldığınız proteinlerin kaslara aktarabilmek için, vücudunuz bir miktar karbonhidrata da ihtiyaç duyar. Ayrıca bu alınan karbonhidrat sayesinde daha çabuk kilo alır ve kaslarınızın gelişimini hızlandırırsınız. Herkesin sorduğu soru ie kasların gelişmesi için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

İzleyin: Kas yapan yiyecekler. Kaslarınızı hızlı bir şekilde büyütün

Kahvaltınızda yumurta her zaman olsun

Yumurta, zengin bir protein kaynağıdır. Bu yüzden de vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin bir numaralı protein kaynağıdır. Yumurta hem kasların gelişimini desteklerken hem de kasların daha çabuk iyileşebilmesini sağlıyor. Bu yüzden de kahvaltınızda yumurtayı her zaman için bulundurmanız gerekiyor. Bununla beraber sağlıklı yağlar içeren avokadoyu da yumurta ile beraber tüketerek kas gelişiminize katkılarda bulunabilirsiniz.

Kaslarınızı büyüten dost: Beyaz et

Beyaz et, kasların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çünkü beyaz ette yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Ayrıca beyaz etin en büyük faydası, antreman sonrası kasların aldığı hasarı çabuk iyileştirebilmesi. Bu özelliği sayesinde beyaz et, vücut geliştiricileri için bulunmaz bir nimet olmaktadır. Ancak beyaz eti de tüketirken dikkat etmeniz gerekmektedir. beyaz eti kızartarak değil, daha çok haşlayarak ya da ızgara yaparak tüketmeniz gerekmektedir.

Veganlar için soya fasulyesi

Bildiğiniz gibi veganlar, herhangi bir  hayvansal gıdayı tüketmiyor. Ancak bu durum veganların vücut geliştiremeyeceği anlamına gelmiyor. Soya fasulyesi. sayesinde veganlar, kaslarını kuvvetlendirebilecektir. Soya fasulyesinin içerisinde 9 farklı temel aminoasit bulunmaktadır. Bu temel aminoasitler, kasların çabuk bir şekilde şekil alabilmesini sağlamaktadır.

Omega 3 kaynağı balığı es geçmeyin

Balığın içerisinde sağlıklı yağ asitlerinden omega 3 bulunmaktadır. Özellikle somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, kas kütlesini arttırmanızı sağlayacak. Ayrıca balık, sadece kas kütlesini arttırmıyor. Bununla beraber kemik gelişimine de yardımcı olan balık, aynı zamanda spordan aldığınız verimi en üst seviyeye taşıyacaktır.

Ananası duyduğunuzda şaşıracaksınız

Kas yapan yiyecekler denildiğinde, akıllara çoğu zaman ananas gelmez. Ancak ananasın kas gelişiminde faydası oldukça büyük. Ananas içerisinde bulunan maddeler, vücuda aldığınız proteinlerin parçalanmasını sağlıyor. Bununla yetinmeyen ananas, hem kasların iyileşme sürecini hızlandırıyor hem de kaslarda oluşan iltihaplanmaların da önüne geçiyor. Bu yüzden günde 1 dilim şekilde ananas tüketmenizi tavsiye ediyoruz.