İsmail Saymaz, aslen Erzurum Pazaryolulu bir ailenin çocuğu olarak Rize’de dünyaya geldi. İlkokulu ve liseyi Rize’de bitirdi. Ardından Marmara İletişim Fakültesi’den mezun oldu. Gazeteci, aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Uzun yıllardan beri ekranlarda yer alması sayesinde, medyada en çok tanınan gazeteciler arasına girmeyi başardı.

Sevilen gazeteciyle alakalı birçok konu merak ediliyor. Gazetecinin aslen nereli olduğu çokça merak ediliyordu. Saymaz’ın aslen Erzurumlu olduğunu ve Rize’de doğduğunu belirttik. Peki, usta gazetecinin siyasi görüşü nedir? Kaç yaşındadır? İsmail Saymaz Evli mi? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabileceksiniz.

İsmail Saymaz Kaç Yaşında?

Sevilen gazeteci İsmail Saymaz, 11 Temmuz 1980 doğumludur. Mesleğe erken yaşta başlayan gazeteci, uzun yıllardan beri tanınmasına rağmen hala oldukça genç ve verimli bir yaştadır. Yengeç burcu olan gazeteci, 2022 yılı itibariye 41 yaşındadır.

İsmail Saymaz’ın Hayatı

Rize’de dünyaya gelen İsmail Saymaz, o tarihlerde, çevrenin de etkisiyle ülkücü bir düşünce yapısına sahip olarak gelişti. Ancak, ilerleyen yıllarda, Saymaz, edebiyat öğretmeninin tavsiye ettiği kitapların etkisiyle sol görüşle tanıştı. Henüz çok genç yaştayken gazeteciliği başlayan Saymaz, mesleğine devam ederken, sol düşünce tavrına paralel olarak, dezavantajlı kesimin sesini duyurmayı amaçladı. Bu türden haberlerle ses getiren İsmail Saymaz, düşünce özgürlüğü ve insan hakları konularında haberler yaptı. Bu çabalarıyla, 2014’te Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından “Yılın 100 Basın Kahramanı” listesinde yer aldı.

İsmail Saymaz’ın Gazeteciliğe Başlaması

Saymaz, henüz 15 yaşındayken Rize’de yerel radyolarda edebiyat programı yapmaya başladı. Programcılığa ısınan Saymaz, bunun sonrasında, yerel televizyonlarda tartışma programlarına katılmaya başladı. Bir sonraki adresi ise yerel gazeteler oldu. Yine Rize’de yerel gazeteciliğe başlayan Saymaz, ardından İstanbul ve Konya’da aynı işi yapmayı sürdürdü. 2002 yılında Radikal’de çalışmaya başlamasıyla kariyer yolculuğu hız kazandı.

 • Radikal
 • Hürriyet
 • Sözcü
 • Halktv.com.tr

Saymaz, Doğan Medya çatısı altında bulunan Radikal’de çalışmaya başladıktan bir süre sonra, grubun amiral gemisi olan Hürriyet’e transfer oldu. Muhalif kesimin en önemli gazetesi durumundaki Sözcü’de 1 yıl çalışan Saymaz, son olarak, halktv.cm.tr’de görev yapmaya başladı. Radikal’de çalışırken insan hakları ihlalleri konusunda çarpıcı haberlere imza attı.

İLGİLİ MAKALE  El insaf sözleri nelerdir ve El insaf şarkısı kime aittir?

Aralarında kamuoyunda Erzincan Davası olarak bilinen davanın bulunduğu 20’ye yakın dava sebebiyle 100 yıldan fazla hapis cezası istemiyle yargılandı. Ancak, İsmail Saymaz, esas olarak Gezi olayları sırasında ön plana çıktı. Bu olaylar sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği görüntüleri ortaya çıkarıp, kamuoyuyla paylaştı ve önemli bir gazetecilik başarısına imza attı.

2016’da “ByLock” patentini elinde bulunduran David Keynes ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşiden dolayı, Hürriyet gazetesine dava açılırken, Saymaz’ın da ifadesine başvuruldu. Bununla beraber, bu haber FETÖ davalarında delil sayılmaya başlandı. Saymaz, söz konusu haberi için 2017’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüllendirildi.

İsmail Saymaz Kiminle Evli?

Başarılı muhabir ve yorumcu İsmail Saymaz, 2020 yılında hayatını Şeyda Sayar ile birleştirdi. Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden mezun olan ve ardından İspanya’da eğitim alan Sayar, siyah beyaz fotoğraflara meraklı ve aynı zamanda çevirmenlik yapıyor. Sayar, İsmail Saymaz’ın ilk eşidir.

İsmail Saymaz Kitapları

İsmail Saymaz, başarılı bir muhabir olarak hep haberin içinde olmayı başardı. Bu sebeple, toplumun ilgisini çeken konular hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyor. Saymaz, sahip olduğu birikimi, kitap yazarak okurlarıyla paylaşıyor.

 • Şehvetiye Tarikatı
 • Balkon Sefası
 • Kimsesizler Cumhuriyeti
 • Esas Duruşta Cinayet
 • Sözde Terörist
 • Çay Güzeli
 • Türkiye’de İŞID
 • Sıfır Tolerans
 • Oğlumu Öldürdünüz Arz Ederim

Gazeteci, aralarında bunların olduğu çok sayıda kitaba imza attı. Saymaz, yazdığı kitapların konularını, kamuoyunun o dönem çok fazla ilgisini çeken konular arasından seçiyor ve bu sayede oldukça ilgi görüyor.

İsmail Saymaz Sosyal Medya

Sosyal medya çok büyük bir hızla gelişiyor. Bu mecrada sıradan insanlar gibi, ünlüler de seslerini duyurabiliyorlar. Genç jenerasyonun en önde gelen gazetecilerinden biri olan İsmail Saymaz, sosyal medyayı aktif olarak kullanan gazeteciler arasında yer alıyor. Saymaz, zaman zaman gündeme ilişkin paylaşımlarıyla büyük ses getiriyor ve binlerce etkileşim alıyor.

İsmail Saymaz Programlar

Doğan Medya Grubu’nda görev yapan Saymaz, bu tarihlerde Doğan Medya’nın haber kanalında sık sık ekrana çıkıyordu. Doğan Medya el değiştirdikten sonra, İsmail Saymaz’ın görevine son verildi. Aralarında Gece Görüşü’nün de olduğu programlara artık katılmamaya başladı. Bir ara Best FM’de sabahları program yapan Saymaz’ın bu programı da yayından kaldırıldı. İsmail Saymaz, bugünlerde genellikle Halk TV programlarına katılıyor ve burada düşüncelerini dile getiriyor.