Normal yaşantınızda birden bire ensemizde bir ağrı veya durduk yere bir şişlik belirdi mi? İnsanların bir kısmı bu durumdan şikayet ederek nöroloji servisine başvuruyor. Fakat bunun nedeni bazen çok basit bir problem bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor. Telaşa mahal vermemek için ensede şişlik internet üzerindeki bilgiler ışığında ortaya çıkabilir mi? Veya acilen bir hekime başvurmak mı gereklidir? Bunun cevabı tabii ki de vakit kaybetmeden hastaneye gitmektir. Peki ya ensede şişlik hangi sebeplerden ötürü ortaya çıkar?

Yağ Bezesi Oluşumu

Ensede şişlik genellikle yağ bezesi Oluşumu ile de alakalıdır. Surekli sabit bir işte hareketsiz çalışmak, masa başında saatler geçirmek, çok fazla bilgisayar önünde durmak ve telefon ile fazla ilgilenmek yağ bezesi oluşumlarını tetikler. Bu da zamanla büyümeye, müdahale edilmezse büyük bir kitle olmaya başlar.

Boyun Kısmında Kist Oluşumu

Ense şişliği bazı zamanlarda kistler yüzünden görülebilir. Hastanın dikkatsizliği ve tanı koymada geç kalmak kistlerin aşırı büyümesine yol açar. Böylelikle şişlik ense tarafında büyüyerek oldukça büyük bir kitle halini alır. Basit bir operasyon ile kistlerden kurtulmak mümkündür.

Kulakçık

Bu da çocuk yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle bulaşıcı olarak görülür. Kulak etrafında şişlik, çınlama ve ensede şişlik olarak belirti gösterir. Önüne geçmek için doktora başvurarak kolayca tedavi edilebilir.

İzleyin: Boyundaki şişlik ve beze tehlikeli midir? | Prof. Dr. Erol EGELİ

Tiroid Sorunları

Bilindiği gibi tiroid bezleri boğaz etrafındadır. Buradan salgılanan hormonlar ile metobolizma ilişkilidir. Oldukça kritik bir organ olan tiroit bezleri çalışmadığı veya tembel oldukları takdirde ensede şişlik gibi belirtiler gösterebilir.

Boyun Fıtığı

En yaygın rahatsızlık ise boyun fıtığıdır. Geçmişte ağır işlerde çalışmak, masa başında iş yapmak, el işleri ile fazla ilgilenmek, fazla kilolar, hareketsiz yaşam boyun fıtığının sebepleri arasında yer alıyor. Tedavisi basit olsa da sürekli boyun egzersizleri yaparak şişlikten ve hastalıktan kurtulmak mümkündür.

İLGİLİ MAKALE  Boğaz şişliği nasıl geçer? Boğaz ağrısı ve şişliğine iyi gelen 5 doğal öneri

Video: Boyun şişlikleri neden olur?

Kıl Kökleri İltihapları

Erkeklerde daha çok görülen kıl kökü iltihabı, o bölgede bulunan sırt kılları, ense kılları ve saç kökleri nedeniyele ortaya çıkar. Kıl köklerinin yağlanma ya da baska nedenlerden dolayı iltihaplanması ense şişliği olarakta ortaya çıkar. Tanı koymakta geç kalınırsa şişlik büyür ve iltihap yayılır. İltihap akıtılması ile şişlik ortadan kalkacaktır.

Dermatofibrom

Bu rahatsızlığın nedeni kesin olarak bulunamamıştır. Daha çok böcek ısırığı, cilt travması ve kıymık batması tespit edilen nedenlerden bazılarıdır. Basit gibi görünse de kıymık ciddi bir madde olduğu için deri altında fazla kaldığı zaman kitle oluşturur. Böcek ısırığı ise sivrisinek, tahta kurusu, hamam böceği ve diğer dişli böceklerin isirmalari nedeni ile kitle şeklinde görülür.

Boynumda elime şişlik geliyor lenfoma olabilir miyim?

Tümörler

Şişliklerin en kötü ihtimalle iyi ya da kötü huylu tümörler kaynaklı olması beklenir. Bu durum ancak doktor teşhisi ile ortaya çıkar. Ense kökü tümörleri çok yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Kötü huylu olduğu takdirde derhal cerrahi müdahale gerektirir. İyi huylu ve boyutu küçük tümörler ise ilaç veya dışarıdan iğne ile mudahele sayesinde kurutulur.

Boyun Düzleşmesi

Kadınlarda el işi örgülerin uzun yıllar boyu yapılması, boynun sürekli eğik olması ile ortaya çıkar. Öte yandan geçmişinde ağır yük taşıyan kişilerde de yaygın olarak görülür. Şikayetlere göre boyunda şişlik olarak belirti gösterir ve fizik tedavi ile bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Ense

Ense

Kızamık

Kızamık çocuk yaşlarda ortaya çıksa da küçüklükte geçirilmeyen kızamık ileri yaşlarda bulaşıcı olarak ortaya çıkabilir. Tedavisi aşı veya ilaç ile mümkün olsa da ense kökünde şişlik olarak ortaya çıkabilir.