Ünlü Alman fizikçi Albert Einstein’in lisede matematiği çok iyi olmadığı söyleniyordu. Ama Einstein’in karnesi ortaya çıktı ve hurafeleri alt üst etti. Dünyanın en önemli bilim insanları arasında yer alan Albert Einstein tüm dünyada tanınıyor. Bulmuş olduğu E=mc2 formülü ile bilinen Albert Einstein, ayrıca Nobel Fizik Ödülü’nün sahibidir.

İzafiyet teorisi ile dünyaya nam salan Albert Einstein’in fizikteki başarıları ve bu kimliği dışında dini, siyasi görüşleri ve düşünceleri de oldukça merak edilenler arasındadır.

Dünya genelinde Albert Einstein fizikte bir dahi olarak bilinse de matematiğinin oldukça kötü olduğuna dair söylentiler vardı. Ancak Nobel Ödül Kurumu’nun Einstein’in 3 Ekim 1896 yılında almış olduğu lise karnesini paylaşması ile beraber bu söylentilerin aslı belli olarak önü kesilmiş oldu. Paylaşılan bu karne sayesinde Albert’in matematikten en yüksek notu aldığı ortaya çıktı.

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein Kimdir?

Alman fizikçi bilim insanı olan Einstein fotoelektrik etkiyi bulması ile 1921’de Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi olmuştur. Fizik biliminin dışında edebiyata ve siyasete de oldukça ilgi duyan Albert Üniversite yıllarında felsefeyle de ilgilenmiştir.

1931 yılına kadar Almanya’da yaşayan Einstein Nazi partisinin baskılarından dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kalmış ve vatandaşlıktan kendi isteği ile ayrılmıştır. 2 evlilik yapmış olan Einstein’in yapmış olduğu ilk evliliğinden 3 çocuk sahibi olmuştur. Hayatını bilime, sorgulamaya, düşünmeye adamış olan Albert Einstein 76 yaşında, New Jersey Amerika’da vefat etmiştir.

Albert Einstein Sözleri

Sadece fizikçi yönüyle değil, siyasi, dini, felsefi konularda da oldukça merak kaynağı olan Albert Einstein’in tarihe damga vuran pek çok sözü bulunuyor. Bu sözler şu şekildedir;

  • ‘Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir.’
  • ‘Kader, otoriteyi küçümsediğim için beni otorite yaparak cezalandırdı.’
  • ‘Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.’
  • ‘İnsan haya sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.’
  • ‘Hayat bisiklet sürmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.’

Bu sözleri ile de sadece fizikle ilgilenmediğini anlamış bulunuyoruz.

Fiziğe İlgisi

Albert Einstein tüm dünyada fizik alanında yaptığı çalışmalar ile tanınır. Okulda üçüncü senesine geçen Einstein hocasının elektroteknik laboratuvarı dersini alarak kendini geliştirme imkanı bulmuştur. Ancak hoca ile yaşadığı bazı sorunlardan dolayı diplomasını alıp mezun olmasına rağmen uzun bir süre kendisine iş bulamamıştır.

İLGİLİ MAKALE  Anne ve babalar dikkat. LGS sonuçları açıklandı. Çocuğunuz için en iyi lise tercihini nasıl yaparsınız?

İşsiz kaldığı süreç boyunca bir şirkette çalışarak elektromanyetik cihazların patentini incelemiştir. Daha sonra öğretmen olarak çalışan Einstein öğretmenliği de bırakarak doçent olmuştur. Prag’da bir Üniversitede profesörlük unvanını alarak 1911 yılında büyük bir ilerleme kaydeden Einstein Alman Fizik Derneği’nin başkanı seçilmiştir.

Bir yıldız ışığının günel tarafından kırılacağını hesaplayan Albert güneş tutulması sistemini önceden doğrulamış ve keşfini yapmıştır ve böylece dünya tarafından tanınmıştır.

Albert Einstein’in Lise Karnesi

Albert’in 3 Ekim 1986 yılında almış olduğu lise karnesini paylaşan Nobel Ödül Kurumu onun matematikte o zamanın en yüksek notu olan 6 aldığını belirtti. Einstein’in diğer derslerinde de notlarının iyi olduğunu tüm dünyaya duyurmuştur.

Yaygın bir söylenti ya da efsanenin aksine matematik dersinden en yüksek not olan 6 aldığı, hatta diğer derslerininde iyi olduğu kanıtlandı.

Karnedeki notları:

German language and literature (Alman Edebiyatı): 5
French language and literature (Fransız Edebiyatı): 3
English language and literature (İngiliz Edebiyatı): —
Italian language and literature (İtalyan Edebiyatı): 5
History (Tarih): 6
Geography (Coğrafya): 4
Algebra (Cebir): 6
Ggeometry (planimetry, trigonometry, stereometry and analytical geometry) (Geometri): 6
Descriptive geometry: 6
Physics (Fizik): 6
Chemistry (Kimya): 5
Natural history: 5
In drawing (Çizim): 4
In technical drawing (Teknik Çizim): 4

Albert Einstein’in Hayatı

1879 yılında Almanya’da doğan bilim insanı Einstein 9 yaşına kadar konuşma güçlüğü çektiğinden dolayı ailesi tarafından doktora götürülmüştür. Babasının 5 yaşındayken ona hediye ettiği pusula ile bilime merak salmaya başlayan Einstein, 12 yaşında amcasının ona hediye ettiği cebir kitabını bitirmesi ile fizik alanında başarılı bir fizikçi olacağının işaretini vermişti. Başarı dolu bir hayat hikayesine sahip olan Einstein bilim insanı olarak dersler vererek hayatını sürdürmüştür ve 76 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein Buluşları

Dünyaca ünlü fizikçi bilim insanı Albert Einstein’ın günümüzde geçerliliğini sürdüren ve bize pek çok alanda fayda sağlayan buluşları olmuştur. Einstein’in bu buluşları sayesinde günümüz teknolojisi bu kadar çok ilerleyebilmiştir. Bu buluşlar şu şekildedir;

  • Kütle enerjisi denkliğini ortaya çıkarttı,
  • İzafiyet teorisini buldu,
  • Kuantum fiziği ve belirsizliği buldu
  • Fotoelektrik etkiyi buldu

Einstein’in bu buluşları günümüz teknolojisine ve bilimlerine ışık tutmuştur. Aynı zamanda pek çok fizik kuralının da öncüsü olarak kabul edilmiştir.