Bilim insanlarının uzun uğraşları sonucu, kızıl gezegen Mars’ta nasıl hayatta kalabileceğimiz ve hayatta kalabilmemizi sağlayacak olan ve ilk yetiştirilmesi gerekilen bitki bulundu. Bu bitki, Mars’ın kızıl topraklarında hiçbir sorun yaşamdan yetişebilmektedir. Bu yüzden de insanlar, oldukça sağlıklı olan bu bitkiyi Mars’ta yetiştirerek hayatta kalabilecek. Ayrıca bu bitki, daha sonrasında ise gübre olarak kullanılabildiği için olduk efektif olacak. Marslı filminin hatırlarsanız eğer, filmdeki başrol oyuncusu belirli brikileri Mars’ta yetiştirdi ve hayatta kaldı. İnsanlar da bu yöntem ile kolaylıkla Mars’ta hayatta kalabilecek. Bu yazımızda sizlere, insanların Mars gezegeninde hayatta kalabilmesini sağlayacak mucizevi bitkiden bahsedeceğiz.

Yakın gelecekte Mars’a ayak basacağız

İnsanlık, beklenilenden daha yakın bir gelecekte Mars’a ayak basacak. Ancak orda bir hayat kurulması gerekecekse, öncelikle nefes alınabilecek istasyonların inşaa edilmesi ve ardından da Mars’ta beslenebilmek için gerekli olan mahsullerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu detaylar tamamiyle sağlanınca, insanlık Mars’ta da hayata devam edebilecek.

Mars, güneş sisteminde Dünya’dan sonra gelen dördüncü gezegendir. İnsanlık, uzun yıllardır Mars üzeride araştırmalar yapıyor ve sürekli olarak araştırma robotları gönderiyor. Ancak hiçbir insan daha Mars’a ayak basmadı. Fakat oradan gelen verilere göre Mars gezegeninde daha önceden bir yaşam formunun bulunmuş olma ihtimali büyük. Zira araştıram sonucu elde edilen veriler bunları gösteriyor. Peki ya Mars’ta hangi besin ile hayatta kalacağız? Gelin bu soruyu cevaplayalım

Mars’ta bizi hayatta tutacak olan bitki nedir?

Bilim insanları, kızıl gezegen Mars’ta insalığı hayatta tutacak olan bitkiyi sonunda keşfetti. Üstelik bu bitki gübre olarak kullanılabiliyor ve insanların tüketebileceği başka çeşitteki bitkilerin yetişebilmesini sağlıyor. Yapılan araştırmara neticesinde bu bitki, kağıt üstünde çok kolay bir şekilde yetiştirilebilmektedir.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bir araştırmada Mars’ın volkanik topraklarının bir benzeri yapıldı. Mars atmosferi de taklit edildi ve daha sonra da yonca yetiştirildi. Yapılan çalışmalardan sonra yoncanın Mars gezegenin kızıl ve volkanik topraklarında sorunsuz bir şekilde yetişebildiği keşfedildi. Üstelik yona yetiştirildikten sonra gübre olarak kullanılabiliyor ve başka bitkilerin yetişebilmesinde bizlere yardımcı oluyor.

İLGİLİ MAKALE  İstiklal Marşı 10 kıta

Yoncadan sonra hangi bitkiler yetiştirildi?

Bilim insanları, yoncayı Mars topraklarında yetiştirdikten sonra birçok farklı bitkinin de yetişebilmesi için çalışamalar yürüttü. Daha sonra ise bu yem bikisi olan yoncayı gübre olarak kullanan bilim insanları şalgam, marul ve turp gibi besinleri de sorunsuz bir şekilde yetiştirebilmeyi başardı.

Ancak bu bitkilerin yetişebilmesi adına belirli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. İlk detay ise tatlı su ile sulama yapılaması. İlk bitki yoncanın yetişmesinden sonra diğer sebzeleri yetiştirebilmemiz için gübre olarak kullanıyoruz. Mars’ta yer alan tuzlu deniz sularını ise bir deniz bakterisi aracılığı ile tatlı suya çevirebiliyor ve diğer sebzelerin yetişebilmesi için tarlalarda sulamada kullanabiliyoruz.

Şalgam, marul ve turp gibi sebzeler çok fazla bakıma ihtiyaç duymuyor. Ayrıca hızlı bir şekilde yetişebildiği için de Mars’ta hayatta kalabilmek için oldukça mantıklı olacak. Bunlar ile beraber bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde Mars’ta yetişecek olan bu besinler, en az dünyada yetişen sebzeler kadar da sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden sağlık açısından herhangi bir şüphe de duyulmamaktadır. Bilim insanlar, şimdilerde ise daha fazla bitkinin nasıl üretilebileceği ve yetiştirilebileceği konusunda araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Tüm bu teorilerin kağıt üstünde gerçekleşebilmesinden sonra ise insanlık, direkt bir uçuş ile Mars’a ayak basmaya gidebilir.