Boğaz şişmesi günümüzde en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Boğaz ağrısı veya şişliği bademcikleri olan insanlar için çekilmez bir hastalık haline dönüşebilir. Boğazınız şişken yediğiniz yemekten, içtiğiniz içecekten hiçbir tat ve zevk almazsınız. Bu da mutsuzluğunuza sebep olur. Gelin şimdi boğaz şişkinliğini daha yakından tanıyalım.

Boğazımız Neden Şişer?

Boğazımız, çevresel faktörlerden en çok etkilenen organlarımızdan birisidir. Aldığımız nefes, yediğimiz içtiğimiz yemeğin sıcaklığı ve soğukluğu, insanlarla yakın temasta bulunmak vb. şeylerden boğazımız çok çabuk etkilenir. Eğer enfeksiyonu olan bir insanla aynı ortamda çok yakında oturursanız size bulaşması muhtemeldir. Enfeksiyon bulaşınca da bulaştığını size belli etmek için çeşitli yollara başvurur. Bunlardan bir tanesi de boğazınızın şişmesidir. Bununla birlikte çok fazla bağırmak, sesinizi yormak ve dinlendirmemek, soğuk şeyleri sık tüketmek de boğaz şişliğine sebebiyet verebilen durumlar arasındadır.

Karanfil

Karanfil

Boğazımız Şişerse Ne Olur?

Çoğu insanda bademcik denilen küçük organlar bulunmaktadır. Boğazımıza giren enfeksiyonlar bu bademciklere yapışır ve boğazımızı şişirir. Yani boğazımız şişerse anlayın ki bademciklerimiz iltihaplanmıştır ve şişmiştir. Bazen ağır şişmelerde çene ile boynumuzun birleştiği yer dışarıya doğru çok fazla şişebilir. Bu gibi durumlarda hemen doktora gitmelisiniz.

İZLEYİN: Boğaz Ağrısı İçin 5 Doğal Öneri (Hepsini Denedim) Ayşenur Altan Yemek Tarifleri

Boğaz Şişmesi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Boğaz şişmesi genel olarak iltihaplanma ve soğuk alma gibi hastalıların belirtisidir. Bunların yanında grip, nezle, diş ağrısı veya bademcik taşı gibi sorunların da belirtisi olabilir. Eğer boğazınız şişmişse ve bununla birlikte baş ağrınız, öksürük, burun akıntısı, mide bulantısı gibi şikayetleriniz varsa bunda korkulacak bir şey yoktur.

Fakat tek başına, aniden gelişen bir boğaz şişmeniz mevcutsa bunu önemsemeli ve hemen doktora görünmelisiniz. Çünkü altında hiç bilemeyeceğimiz bir sebep de yatabilir. Belki de daha önemli bir rahatsızlığınız vardır ve vücudunuz bunu size boğaz ağrısı olarak göstermektedir. Vücudumuz çoğu zaman bize hastalıkların sinyalini verir, onu dinleyin.

Tane karabiber

Tane karabiber

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelmez?

Boğaz şişliğini boğazımızı sıcak tutarak geçirebiliriz. Boğazımızı sıcak tutmak onun yararına olacaktır. Bunlarla birlikte soğuk yiyecekler tüketmek, kendimizi üşütmek, kalın giymemek, kötü beslenmek boğaz şişliğini daha da kötü hale getirecektir. Dikkatli olmakta fayda var. En değerli varlığınız; sağlığınızdır.