Çamaşır suyu, yalnızca çamaşırlar için kullanım alanı bulan endüstriyel üretimlerden bir tanesi değildir. İnsanlar için hijyenin önem kazandığı; yüzeylerde, dolap içlerinde, temizlik yapılacak alanlarda, kıyafetlerde, bazı besinlerde (Doktorlar ve uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor olsa dahi çamaşır suyu bazı gıdalar temizlenirken kullanılabiliyor.) ev daha birçok alanda çamaşır suyu kullanımı yapılır.

İçeriğindeki yapısı ve kimyasal değerleri bakımından ele alındığında, çamaşır suyunun bu kadar sık ve çeşit bulan alanlarda kullanılmasının nedeninin mikropları öldürmesi olduğu anlaşılabilir. Ancak çamaşır suyunun gerçekten mikropları öldürüp öldürmediği, ne durumda çamaşır suyuyla mikroplara karşı önlem alınabileceği, ne durumda çamaşır suyuyla mikroplar öldürülemezken zararlar oluşabileceği, sorgulanmalıdır.

Çamaşır Suyu Mikropları Öldürebilir Mi?

Çamaşır suyu, içerisindeki kimyasal değerler ele alındığı zaman çok güçlü bazlar arasında yer alan bir kimyasaldır. Güçlü bazların getirisi olarak da; yanlış kullanımı sonrasında fayda sağlamama, olmaması gereken etken maddelerle birleştiği zaman zehirleme ve boğma, tüketilmesi halinde ciddi karaciğer tahripleri ve vücut bütünlüğünün bozulması gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle de çamaşır suyunun en doğru haliyle kullanılması ve bilinci olmayan insanların bu kimyasal üründen uzak durmasının sağlanması şarttır.

Belirtilen hususlar dışında çamaşır suyu, doğru kullanımı halinde mikrop ve bakterileri öldürebilir. Çünkü yapısı gereği asit olmasa dahi güçlü bir bazdır ve etki süresi de oldukça kısadır. Çamaşır suyu sayesinde mikropların öldürülmesi sağlanmak isteniyorsa mutlaka doğru kullanım öğrenilmeli ve çamaşır sularının üzerinde yer alan kullanım talimatlarının incelenmesi sağlanmalıdır.

Çamaşır Suyu Hangi Durumlarda Mikropları Öldürür?

Çamaşır suyu doğru kullanım yönergesine uygun durumlarda mikropları öldürecektir.

Bu nedenle çamaşır suyu sayesinde mikropları öldürme durumları şöyledir:

  • Klozetlerde ve alaturka olan tuvaletlerde mikropların bulunacağı ve sayıca çok fazla olacağı her insan tarafından bilinir. Bu iki alan için ve banyo içerisinde sık temas edilen, ortak kullanılması gereken alanlar için saf olacak şekilde çamaşır suyu kullanılabilir. Doğrudan yüzeylere yeterli miktarda ve abartılmadan dökülen çamaşır suları için on saniye kadar bir tepkime gerçekleşme süresi tanınır. On saniye sonra fırçalama yapılması ve bol suyla ortamın durulanması gerekir.
  • Kıyafetlerin çamaşır makinesinde yıkanması durumunda da el ile yıkanması durumunda da çamaşır suyu kullanılabilir. Kıyafetlerin gün içerisinde ve belirli sürede birkaç defa kullanılmasının sonrasında çok sayıda mikrop oluşur. Bu sebeple de çamaşır makinesi çalıştırılmadan önce, özellikle beyazlar için, sulandırılmış çamaşır suyunun yumuşatıcı gözüne eklenmesi gerekir. Elde yıkama yapılırken de on litre kadar yıkama kabı içerisine bir kapak çamaşır suyu eklenerek mikropların ölmesine yardımcı olur.
  • Çamaşır suyu performans olarak diğer değişkenlere de bağlıdır. Bu nedenle de eklenecek olduğu su varsa bu suyun sıcak olması ve kireç içermiyor olması durumunda mikroplar daha iyi ölecektir. Çünkü bazların en aktif halleri sıcaklıkta ve kireçsiz ortamlarda, sularda açığa çıkar.
İLGİLİ MAKALE  Tuz ruhu ile çamaşır suyunu asla karıştırmayın (Kaynak: izlehaber.com)

Bu durumlarda rahatlıkla hijyen sağlanacaktır.

Çamaşır Suyu Hangi Durumlarda Mikropları Öldürmez?

Çamaşır suları bazen mikropların ölmesine yardımcı olamaz. Çünkü hem ortam koşulları hem de uygulama yanlış olacaktır. İlk olarak, çamaşır suyunun güçlü baz olması gibi PH değeri farklı olan güçlü asitler de vardır. Hem güçlü asit hem de güçlü bazlar aynı anda kullanıldıkları zamansa çeşitli tuz çözeltileri ortaya çıkarak hem asit hem de baz etkisiz kalır. Bu nedenle, çamaşır suyu ile kezzap gibi (Yalnızca örnek olarak kezzap, benzer güç durumlarında çok sayıda asit vardır.) asit ve baz olan ürünlerin kullanılmaması gerekir. Hem ortaya çıkan ve tür olarak tuz olan çözeltinin temizlenmek zorunda kalınmaması hem de çamaşır suyu etkisinin hissedilmesi için bu konu önem arz eder. Ayrıca, çamaşır suyunun gereğinden fazla suyla çözelti değerinin düşürülmesi durumunda da mikrop öldürme yetkisi ortadan kalkabilir.

Çamaşır Suyu Kullanılarak Mikroplar Öldürülürken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Çamaşır suyu, hem sağlık ve hijyen açısından çok önemli olabilen hem de yine iki ayrı alanda çok zararlı olabilen bir üründür. Özellikle bebek ve çocukların bu ürünlere kolay ulaşması hallerinde can kayıplarının olması dahi mümkündür. Bu yüzden çamaşır suları için özel ve kapalı olan, bebek ve çocukların erişemeyecek olduğu alanlar oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra, yetişkinler tarafından bir ortamın en hijyenik hale getirilmesi için çamaşır suyuyla diğer kimyasal ürünlerin karıştırılması yapılabilir.

Özellikle tuz ruhu olarak adı geçen güçlü asitle karıştırılan çamaşır suları, ortaya zehirleme özelliği olan ve yoğun olan bir gaz çıkararak kişiyi zehirleme başlar. Ortamın havasız olması ve küçük olması halinde de zehirleme hızı artarken kimi zaman insanlar farkına dahi varmadan çeşitli reaksiyonları gösterebilirler. Bu nedenle, özellikle tuvalet ve banyo gibi daha küçük ve dar alanların temizlenmesi esnasında kesinlikle bu iki maddenin karıştırılmaması, ayrı ayrı ve arada zaman olacak şekilde kullanılması sağlanmak zorundadır.