Çamaşır suyu temizlik ürüleri arasındaki belki en güçlü formülü içermektedir. Ancak bu güçü kimyasal madde, insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu yazımızda sizlere neden bulaşık makinesine çamaşır suyu koyulmaz? Sorusunu cevapladık.

Neden bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanılmamalı?

Bulaşık makinesi, su tasarrufu için fazla su kullanmaz. Bu yüzden bulaşık makinesine çamaşır suyu koyarsanız, tabaklarınızda kimyasal kalıntılar kalacaktır. Çamaşır suyunun besinlerinize bulaşması, ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Bu nedenle uzmanlar, çamaşır suyunu bulaşık makinelerinde kullanılmamasını tavsiye etmekte. Fakat balık gibi yemekler çok ağır kokular bırakabilmekte. Bu yüzden insanlar genellikle bu tür yemeklerden sonra çamaşır suyu kullanmakta. Eğer balık kokularını bulaşıklarınızdan yok etmek istiyorsanız ve çamaşır suyu kullanacaksanız, bulaşıklarınızı bol su ile durulamalı ve çamaşır suyu kalıntısının kalmadığından emin olmalısınız.

Çamaşır suyu içinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle, bulaşık makinesinin iç aksamını aşındırabilir. Bu yüzden bulaşık makinenizin ömrü kısalır. Çamaşır suyunu bulaşık makinelerinde kullanmamanızı tavsiye eden uzmanlar, hala bu durumu araştırmakta. Bulaşık makinenizde genellikle tablet halindeki deterjanları kullanmalısınız. Bu sayede iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca makinenizin ömrü kısalmaz ve bulaşıklarınızda herhangi bir kimyasal kalıntı kalmaz.

Çamaşır suyu nedir?

Çamaşır suyu, genellikle beyaz çamaşırlardaki lekeleri yok etmek için kullanılan temizlik malzemesidir. İçeriğinde genel olarak sodyum hipoklorit içeren çok güçlü bir kimyasal karışımdır. markadan markaya içeriğindeki maddeler değişse bile, genel olarak sodyum bazlı kimyasallar kullanılır. Çamaşır suyu içeriğindeki güçlü kimyasallar sayesinde, banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılmaktadır.

Çamaşır suyu insan sağlığı için zararlıdır. El ile temas etmesi halinde, egzama gibi cilt hastalıkalarına neden olabilmektedir. Çamaşır suyunun kokusu ise, baş dönmesi veya bayılmalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle çamaşır suyunu kullanırken su ile seyreltilmesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çamaşır suyunu kullanırken diğer temizlik ürünleriyle karıştırmamak gerekmekte. Çünkü çamaşır suyundaki kimyasallar, diğer temizlik ürünleri ile tepkimeye girerek zehirli gazların salınımına neden olacaktır. Bu yüzden çamaşır suyunu kullanırken sadece su ile seyreltilip kullanılması gerekiyor. Ayrıca çamaşır suyunu renki kıyafetler üzerinde kullanırsanız, kıyafetlerinizin rengini bozabilirsiniz. Bu yüzden sadece beyaz kıyafetlerin temizliğinde çamaşır suyu kullanılmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Ev hanımları dikkat: 'Çamaşır suyu' cildinize değerse ne yapmalısınız?

Çamaşır suyu, içeriği bakımından güçlü kimyasallar içermekte. Bu nedenle çamaşır suyu, tuvalet ve banyodaki mikropları temizlemede oldukça etkilidir. Fakat banyo ve tuvalet temizliğinde çamaşır suyu kullanacaksanız, kalın bulaşık eldiveni ile temizliği yapmanızı öneriyoruz.