Kahvaltı da farklı lezzetler denemeyi sevenler için harika bir tarifle geldik. Misafirlerinize oldukça kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz yumurta kapama tarifi ile hem kahvaltı sofranıza kısa süre içerisinde bir çeşit yemek yapmış olacaksınız hem de sıradan yumurtadan çok daha farklı bir ürün ortaya çıkarmış olacaksınız. Sosuna ekmek banmak isteyeceğiniz yumurta tarifini hazırlamak için direkt olarak kolları sıvayabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 4 tane yumurta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı Pul biber
  • 1 çay kaşığı Nane
  • 1 silme tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı;

Uygun bir tencerenin içerisine 4 adet yumurtamızı alalım ve yumurtaların üzerini geçecek kadar su ilavesinde bulunalım. Suyu ilave ettikten sonra içerisine bir miktar tuz dökelim ve kaynamak üzere yumurtamızı ocağa alalım. Bu noktada yumurtaların kolay soyulabilir olması ve eşit sıcaklıkta pişmeleri için yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Yumurtalar kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 10 – 12 dakika kadar kaynamasını sağlayalım. Yumurtaların bu noktada katı kıvamda olmasını arzu ediyoruz. Katı kıvamda olana dek yaklaşık olarak 10 – 12 dakika kadar kaynatalım. 12 dakikalık sürenin sonunda yumurtalarımızı ocaktan alalım.

Yumurtaları ocaktan aldıktan sonra soğuk sudan geçirelim. Bir miktar soğuk suyun içerisinde kaldıktan sonra yumurtalarımızı ortadan ikiye keselim. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra uygun olan tavamızın içerisine 1 yemek kaşığı tereyağını ilave edelim. Tereyağın erimesinin ardından içerisine 1 silme tatlı kaşığı kırmızı toz biberi, 1 çay kaşığı naneyi ve 1 çay kaşığı tuzu ilave edelim. Bu noktada sevdiğiniz ve dilediğiniz baharatları sosun içerisine ekleyebilirsiniz.

Bir miktar karıştırdıktan sonra ortadan böldüğünüz yumurtaların iç kısımları tavanın içerisine gelecek şekilde tavanın içerisine ilave edelim. Yumurtaları sosun içerisine koyduktan sonra bir kaşık yardımıyla tereyağlı sostan alarak yumurtaların üzerine güzelce dökelim. Bu işlemleri gerçekleştirirken 2 – 3 dakika kadar pişmesini sağlayabiliriz.

Video: YUMURTA KAPAMA TARİFİ | NASIL YAPILIR?