Birçok kültürde ve medeniyette pilavın yeri oldukça ayrıdır. Ülkemizde ise pilav başlı başına bir kültürdür. Farklı çeşitlerde ve farklı pişirme teknikleriyle yapılan pilav birçok yemeğin yanına yapılmaktadır. Sulu yemeklerin, dolmaların, kuru fasulye ve nohudun vazgeçilmez eşlikçisi olan pilavın nasıl yapıldığı ise oldukça merak konusudur.

Özellikle taneli, kıvamlı ve parlak görünümlü pilav yapmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Bu püf noktaların doğru uygulanması yemek yapmayı sevenler için kurtarıcı olabiliyor. Peki, pilav nasıl yapılmalı, lezzetli ve parlak bir pilav yapabilmek için nelere dikkat edilmeli? İyi bir pilav yapmanın püf noktaları nelerdir?

Pilav İçin Gerekli Malzemeler

Klasik bir pilav için kullanılacak malzemeler oldukça basit ve azdır. Gerekli malzemeler kısaca şunlardır; pirinç, tuz, sıcak su, tereyağı veya sıvıyağ, su yerine et veya tavuk suyu da kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak baharatlar.

Pilavın Ölçüleri

4 kişilik bir aile için pilav ölçüleri kısaca şöyledir;

 • 2 su bardağı pirinç ( bir çorba kâsesi pirinçte aynı ölçüleri sağlar.)
 • 2 su bardağı sıcak su pilav için yeterlidir. Az gelirse su ilave edilebilir.
 • Tarifte sıvıyağ tercih edilecekse yarım çay bardağı kullanılabilir.
 • Tereyağı kullanılacaksa 2 veya 3 yemek kaşığı kullanılmalıdır.
 • 1 çay kaşığı tuz az gelirse tatlı kaşığı kullanılabilir.
 • Baharatlar tamamen kişinin damak zevkine bağlıdır.

Lezzetli bir pilav için ölçüler oldukça önemlidir.

Pilav Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ana malzeme olan pirinç iyi seçilmelidir. Çünkü her pirinç türünden pilav elde etmez zordur. Pilavda önemli olan dolgunluk ve iri taneli olmasıdır. Baldo pirinç diğer pirinç çeşitlerine nazaran daha dolgun ve iri tanelidir. Bunun için pilav yapımında baldo pirinç kullanılması önerilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus pirincin yıkanmasıdır. Pilava başlamadan önce pirinç iyice yıkanmalı ve sahip olduğu nişastadan temizlenmelidir. Pirinçte bulunan yüksek nişasta pilavın lapa olmasını kolaylaştırıyor. Yıkanan pirinç yağ bulunan tencerede iyice kavrulmalı, sıcak su yavaş yavaş ilave edilmelidir. Hızlıca dökülen sıcak su pilav için dezavantajdır.

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilavı herkes yapabilir. Fakat tane tane ve lezzetli bir pilavı herkes yapamaz. Gelelim pilavın çok bilinmeyen püf noktalarına.

İLGİLİ MAKALE  Tane tane pirinç pilavı nasıl pişirilir? Tüm püf noktaları ile pilav tarifi

Bu püf noktalardan bazıları şunlardır;

 • Öncelikle diri ve taneli pilav için pirinçleri bir saat kadar soğuk suda üzerine birkaç damla limon suyu sıkarak bekletebilirsiniz. Limon suyu pirinçlerin daha parlak gözükmesini sağlar.
 • Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra tencerede yağ ile pirinci kavururken ılık su yerine et veya tavuk suyu kullanılabilir.
 • Pilava ayrı bir lezzet kazandırır.
 • Pilav pişerken içerisine bir ya da iki tane küp şeker atılması hafif tatlı olmasını sağlayacaktır.
 • Su miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı sulu pilavın demlenmesi de uzun sürer. Bunun yanı sıra lapa olmasına neden olur.
 • Az su kullanılması da pirinçlerin çiğ kalmasına sebep olur.
 • Pilavı demlenmeye alırken tencere ve kapak arası kağıt havlu veya temiz bir havlu ile kapatılmalıdır. Bu sayede buhar kapakta birikmez ve pilavın lapa olması önlenmiş olur.

Bu püf noktalar sayesinde başarılı bir pilav elde etmek oldukça kolay.

Pilavın Pişme Süresi

Kullanılan malzemelerden ocağın ısısına kadar pilavın pişme süresi değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir pilavın ocağın üzerinde 20 ile 25 dakika pişmesi gerekir. Suyunu çeken pilavın ocaktan alınarak en az 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılması şattır. Totalde bir pilavın yarım saat 45 dakika pişme süresi bulunuyor.

Pilavın Kaç Kişilik Yapılacağı Nasıl Ayarlanır?

Pirinç pilavının kaç kişilik olacağını ayarlamak artık zor değil. Pilavın artmasının veya yetmemesinin önüne geçmek için ölçü aparatları bulunuyor. Fakat bu aparatlardan herkeste bulunmuyor. Bunun içinde çorba kâselerinden veya su bardaklarından yararlanmak mümkün. Örneğin orta boydaki bir çorba kâsesi pirinçten ortalama dört kişilik pilav elde edilebiliyor. 5- 6 kişilik pilav için bir kâse pirincin üzerine bir ya da iki su bardağı ilave edilebilir. İki katı elde edilmek istenen pilav için bir kase fazla pirinç eklemek gerekir.

İzleyin: MEŞHUR PİLAV TARİFİMİ AÇIKLIYORUM. BU AKŞAM PİLAV YAPIN !

Hangi Pirinçlerden Pilav Yapılır?

Pilav için en uygun pirinç baldo pirinçtir. İri yapısı nedeniyle pilav için en çok tercih edilen pirinç türüdür. Bunun yanı sıra Osmancık pirinçte pilav yapımında kullanılıyor. Baldo pirince benzerliğiyle bilinen Osmancık pirincin pişmesi de oldukça kolaydır. Diğer pirinç çeşitleri genellikle tatlı yapımlarında tercih ediliyor.