Kıbrıs köftesi hem yapımı kolay hem de çok lezzetli. Ekonomik malzemeleriyle ve evde kolayca bulunan diğer malzemelerle yapılan Kıbrıs köftesini çok seveceksiniz. Bu yazımızda sizlere Kıbrıs köftesi nasıl yapılır? Kıbrıs köftesinin malzemeleri nelerdir? Sorusunu cevapladık.

Kıbrıs köftesi için gerekli malzemeler nelerdir?

  • 250 gram kıyma
  • 4 ya da 5 orta boy patates
  • 1 kuru soğan
  • Çeyrek demet kadar maydanoz
  • 2 dilim bayat ekmek
  • Tuz
  • Kimyon
  • Kekik
  • 1 yumurta

Yemeğimizin yapımına geçmeden önce soyduğumuz patatesleri rendeliyoruz. Ayrıca patatesleri rendelerken dikkat etmemiz gereken husus, rendenin ince kısmı ile patatesleri rendelemek. Aksi takdirde köftenin iç kısmında kalacak patates, iyi pişmeyecektir.

Kıbrıs köftesi nasıl yapılır?

Kıbrıs köftesini yapmak için ilk önce, rendelediğimiz patateslerin suyunu iyice sıkıyoruz. Eğer rendelediğimiz patateslerin suyunu sıkmazsak, patatesler köfte harcını ıslatacaktır. Bu durum da sizin köftelere şekil vermenizi zorlaştıracak ve köftenin pişmesini uzatacaktır.

Köfte harcını yapmak için bir kap hazırlıyoruz. Bu kabın içerisine kıymamızı atıyoruz ve ardından hazırladığımız kuru soğanı bu kap içerisine rendeliyoruz. Kuru soğanı rendelerken, rendenin ince kısmını kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü harcı hazırlarken, soğanın harç içinde homojen dağılmasını sağlarsınız. Büyük parçalar homojen bir şekilde dağılamaz. Daha sonra içerisine yumurtamızı kırıyoruz ve maydanozu ekliyoruz. Ekmekleri eklemeden önce ıslatıp suyunu sıkmanızda fayda var. Eğer bayat ekmeğiniz yoksa galeta unu da kullanabilirsiniz. Galeta unu kullanacaksanız, 2 yemek kaşığı kadar galeta unu kullanmanız, harç için yeterli olacaktır. İnce ince rendelediğimiz patatesleri de ekleyip, ardından tuz ve diğer baharatlarımızı da ekliyoruz. Baharatları eklerken yarım tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Kekik yerine nane de ekleyebilirsiniz. Bu durum tamamiyle sizin damak zevkinize kalmış bir durum.

Bütün malzemelerimizi bir kaba koyduktan sonra karıştırmaya, yoğurmaya başlıyoruz. Yaklaşık 10 dakikalık bir yoğurma işlemi yeterli olacaktır. Köftemizi hazırlamak için harcın kendini iyice toparlaması gerekmekte. Eğer rendelediğimiz patateslerin suyunu sıkmasaydık, harcın kendini toparlaması uzun sürecektir. Oldu ki patateslerin suyunu sıkamadınız, o zaman köfteleriniz yuvarlayın ve donduruca 15 ile 20 dakika kadar bekletin. Bu bekletme, köftenin dağılmasını engelleyecektir.

İLGİLİ MAKALE  Ev usülü şis köfte nasıl yapılır? En pratik kebap tarifi

Verdiğimiz bu ölçülerle, yaklaşık 20 adet kadar köfte çıkmakta. Eğer bu köfte adedi fazla ise, bir kısmını dondurucuya atıp daha sonra kızartmak için saklayabilirsiniz. 

Köftemizi hazırladıktan sonra bir tavanın içerisine sıvı yağ döküp, sıvı yağımızı kızdırıyoruz. Sıvı yağımızı kızdırdıktan sonra, köftelerimiz yağ içerisine bırakıyoruz. Ara sıra çevirerek köftenin bir kısmını yakmayaya dikkat ediyoruz. Köfteleri çok iri yapmak içinin pişmemesine neden olacaktır. Bu yüzden daha küçük boyutlarda köfte yapmak, sizlerin avantajına olacaktır.

Köftelerimiz piştikten sonra, havlu kağıt koyduğumuz bir tabağa alıyoruz. Havlu kağıt, Kıbrıs köftemizin fazla yağını emecektir. Bu sayede köftelerimizi daha hafif olacaktır. Her türlü kızartmayı yaparken, havlu kağıt kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu sayede kızartmanın fazla yağını alırsınız ve kızartmanız daha hafif olur.

Köftelerimizi aldıktan sonra, istediğimiz şekilde servis edebiliriz. Servis ederken yanına birkaç dilim domates koymanız, Kıbrıs köftesinin ağırlığını alacaktır. Bu sayede Kıbrıs köftesi yiyenler, daha çok zevk alacaktır.

İzleyin: Azıcık kıymayla bereketli Kıbrıs köftesi Patatesli köfte

X