Özellikle beş çayında yapılan mercimek köftesi, tadına doyum olmayan atıştırmalıklardan biridir. Kısır ile karıştırılan mercimek köftesi, aslında çok farklı bir tada ve yapılışa sahiptir. Oldukça hızlı ve de pratik bir şekilde yapılan mercimek köftesi, özel günlerde de yapılmaktadır.

Parmak yedirtecek kadar lezzetli bir mercimek köftesi yapabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda verilmiştir. Verilen tarifi ve püf noktaları dikkate alarak harika bir mercimek köftesi yapabilirsiniz.

Mercimekler tencereye

Sıcak suyun içerisine alınan mercimekleri pişirin. Mercimeğin iyice kaynaması gerekir.

Mercimek Köftesi İçin Gerekli Malzemeler

Mercimek köftesi için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 1,5 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1,5 su bardağı ince bulgur
 • 3 su bardağı sıcak su
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım demet maydanoz
 • 5 tane taze soğan
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber

Bu malzemeleri kullanarak lezzetli mi lezzetli bir mercimek köftesi yapabilirsiniz. Mercimek köftesinin lezzetli olması, malzemelerin tam ve taze olmasına bağlıdır. Malzemelerin oranlarını dengeli bir şekilde artırarak daha fazla mercimek köftesi yapabilirsiniz.

Mercimek Köftesi İçin Gerekli Malzemeler

Yarım demet maydanoz

Mercimek Köftesi Yapılışı

Mercimek köftesi yapmak için anlatılanları birebir yaparak ilerlemeniz gerekir. Öncelikle mercimekleri güzelce yıkamanız gerekir. Ardından sıcak suyun içerisine alınan mercimekleri pişirin. Mercimeğin iyice kaynaması gerekir. Kırmızı mercimek, tam suyunu çekecekken ince bulguru üzerine ekleyin. Ardından kırmızı mercimeği ocağın üzerinden bir kenara alın. İnce bulguru ekledikten sonra tencerenin kapağını mutlaka kapatın. Bulgurların şişmesi için yaklaşık olarak 15 dakika bekleyin. İnce bulgur bir kenarda şişerken siz, küçük bir tavaya zeytinyağını dökün.

Tavadaki yağın kızmasını bekleyin. Yağ kızarken kuru soğanları doğramaya başlayın. Küp küp doğranan soğanları kızgın yağın üzerine atın. Soğanları yaklaşık olarak 5 dakika kavurun. Kavurma yaptıktan sonra salçaları ve baharatları ekleyin. Tencere içerisinde bekleyen ince bulgur ve mercimeğin üzerine soğanları ekleyin. Maydanozu ve taze soğanları da doğrayarak köftenin üzerine ekleyin.

Son olarak yeşillikleri de ekledikten sonra yoğurma işlemine başlayın. Köfteyi istenilen kıvama gelene kadar yoğurun. Malzemelerin her birinin tadı köfteye geçmelidir. Köfte istenilen kıvam ve tada ulaştıktan sonra şekil verme işlemine geçebilirsiniz. Böylece parmak yedirten köfteler hazır hale gelir.

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı kimyon

Mercimek Köftesi Yapmanın Püf Noktaları

Mercimek köftesi yapmanın farklı püf noktaları vardır. Birçok ev kadınına göre çok kolay bir lezzet olabilir. Ancak ilk kez deneyen ve ilk denemede lezzet yakalamak isteyen biri, bu püf noktaları bilmelidir. Güzel bir mercimek köftesi yapmanın yolu, ince bulgur ve mercimeğin aynı oranda kullanılmasından geçer. Bu nedenle oranlarını her zaman dengeli tutmanız gerekir. Bu dengeyi sağladığınız zaman mercimek köfteniz kesinlikle dağılmaz. Köftenin tamamen yumuşak olması gerekir. Özellikle de mercimeklerin pişmesi önemlidir. Kırmızı mercimekler yeteri kadar pişmezse, köfte içerisinde hoş olmayabilir. Bu nedenle ince bulgur ve kırmızı mercimek detayına dikkat etmelisiniz.

Mercimek Köftesi

Güzel bir mercimek köftesi yapmanın yolu, ince bulgur ve mercimeğin aynı oranda kullanılmasından geçer.

Mercimek Köftesi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mercimek köftesi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk husus, mercimeğin pişme derecesidir. Mercimek çok sert kalmamalı ya da çok aşırı derece pişmemeli. Kullanılan zeytinyağı miktarına da dikkat etmek gerekir. Fazla yağ, köftenizin cıvık bir hale gelmesine neden olabilir. Az yağ ise köftenin tam olarak tutmamasına sebep olur. Dilerseniz, 1 adet haşlanmış patatesi köftenin içerisine koyabilir ve öylece yoğurabilirsiniz. Böyle yapmanız, mercimek köftenize daha farklı bir tat katacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Akşam yemeğine lezzetli bir köfte yapmak için hazır olun! İşte lezzetiyle büyüleyen sömelek köfte tarifi

Mercimek Köftesi İçin Mercimekler Nasıl Pişmeli?

Mercimek köftesi tarifinde, mercimeklerin nasıl pişmesi gerektiğine ayrı bir başlık vermek gerekir. Çünkü mercimeklerin pişip pişmemesi, köftenin gidişatını belirler. Kırmızı mercimeklerin suyunu tamamen çekmemeleri gerekir. Bir miktar suyun kalması, ince bulgurun ıslanmasını sağlayacaktır. İnce bulguru, kırmızı mercimeğin içerisine erkenden atmamaya da dikkat edin.

Mercimek Köftesi Servis

Mercimek köftesi yeşillik üzerinde ve limon eşliğinde sunulur.

Mercimek Köftesi Servis Önerisi

Mercimek köftesi, tıpkı kısır ya da çiğ köfte gibi servis edilebilir. Genellikle yeşillik üzerinde ve limon eşliğinde sunulur. Özellikle de limon olmazsa olmaz bir servis seçeneğidir. Limon olmadan mercimek köftesi olmaz.

Mercimek Köftesi Kaç Kaloridir?

Yaklaşık bir porsiyon olan mercimek köftesi, 348 kalori olarak kabul edilir. Gayet sağlıklı bir lezzettir. Bu nedenle rahatlıkla tüketilebilir.

İzleyin: EN GARANTİ MERCİMEK KÖFTESİ – Asla Dağılmayan Tam Ölçülü Tarif

Mercimek Köftesinin Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

Mercimek köftesinin kıvamını, mercimekler belirler. Bu nedenle mercimeklerinizin altını doğru zamanda kapatmanız gerekir. Mercimek köftesi, ne çok cıvık ne de çok sert olmalıdır. Yumuşak bir mercimek köftesi olmalıdır. Mercimeğin altını erken kapatırsanız, ince bulgurlar çok fazla şişer. Ve mercimek köftesi çok cıvık olur.

Mercimeğin altını geç kapatırsanız da ince bulgurlar şişmez. Bundan dolayı mercimeğin altını tam belirtilen zamanda kapatmanız gerekir. Biraz sulu olması, ince bulgurların ıslanmasını ve yumuşamasını sağlayacaktır. Mercimeğin tadı, ince bulgura geçmelidir. İnce bulgur baskın gelirse, yaptığınız şey mercimek köftesi olmaktan çıkar. Yapım aşamalarını doğru şekilde takip ettiğiniz sürece dilediğiniz tatta bir mercimek köftesi hazırlayabilirsiniz.