Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yemeğini her Türk insanı afiyete yemektedir. Yumurta ve domatesin mükemmel bir uyum yakalaması ile ortaya çıkan menemeni, lezzetli bir şekilde yapmak için ise birkaç püf noktası gerekiyor. Bu yazımızda sizlere menemenin nasıl yapılması gerektiğini anlattık. Menemen yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3 adet yeşil biber (Sap ve çekirdekleri temizledikten sonra, ince doğranmış)
  • 3 orta boy domates
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 3 adet yumurta
  • İsteğe bağlı: kaşar peyniri küçük bir kasenin yarısı kadar yeterli olur.

Menemen nasıl hazırlanır?

Menemen yapmak için öncelikle ince doğramış olduğunuz biberleri kavurmanız gerekiyor. Bunun için tavaya biraz sıvı yağ dökün ve biberleri tavaya atın. Biberlerinizin kavrulduğunu, biberlerin rengi dönmeye başladığında anlayacaksınız. Biberlerinizi kavurduktan sonra ise domatesi kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayarak tavaya ekleyin. Daha sonra ise tavanın altını kısarak domateslerin iyice pişmesini bekleyin. Eğer menemeni soğanlı bir şekilde yapacaksanız, soğanları da bu safhada tavaya eklemeniz gerekiyor.

Domatesleriniz piştikten sonra ise yumurtanızı ekleyebilirsiniz. Yumurtanızı direk tavaya kırıp, tavadayken çırpabilirsiniz. Bunun dışında da bir kaba kırıp, domateslerinizi bu kapta çırptıktan sonra da tavaya dökebilirsiniz. Bu karar tamamen size kalmış.

Yumurtalarınız pişerken, İstediğiniz baharatları ekleyebilir ve biraz da tuz ekledikten sonra da yumurtaların pişmesini beklemeniz gerekiyor. Kekik, nane, pul biber ve karabiber gibi baharatları dilediğiniz gibi menemende kullanabilirsiniz.

Baharatlarınızı ve tuzunuzu ekledikten sonra eğer isterseniz, kaşar peynirlerinizi de bu aşamada eklemeniz gerekiyor. Bütün malzemeleri ekledikten sonra ise ocağın altını kısın ve yumurtanızın pişmesini bekleyin. Ancak menemenizin her tarafının güzel bir şekilde pişmesini istiyorsanız, menemeni yaptığınız tavanın kapağını kesinlikle kapatmanız gerekiyor. Bu sayede menemenin buharı, menemenin üst kısımlarını da çok güzel bir şekilde pişirecektir. Menemeniniz piştikten sonra sıcak bir şekilde servis etmeniz gerekiyor.

İzleyin: Menemen Tarifi | Nefis Yemek Tarifleri