Omega 3 denince akla ilk gelen zengin besin değeri ve saymakla bitmeyen faydalarıyla balık oluyor. Ancak bu zengin besini tüketmeyi tercih etmeyenler de var. Peki sağlığımız için önemli olan Omega 3’ü başka hangi besinlerden alabiliriz? Omega 3 açısından zengin olan besinleri ve faydalarını sizler için araştırdık.

Omega-3 yağ asitleri, sağlığımız için ihtiyacımız olan doymamış yağ asitleridir ancak vücudumuz tarafından üretilemez, yediğimiz besinlerle bu yağ asitlerini almalıyız. Göz, kalp ve cilt sağlığı için oldukça yararlı olan Omega 3 aynı zamanda  depresyon ve kaygı bozukluğuna karşı da şifadır. Bu yağ asitleri beyindeki yağ oranının üçte birini oluşturur hal böyle olunca beyin için de önemi bir hayli fazla. Herkes beslenirken dikkat etmeli ancak özellikle de yaşlıların, anne adaylarının, emziren annelerin, bebek, çocuk ve gençlerin Omega 3’ten zengin beslenmeleri gerekiyor. Kalp damar hastalıklarından kolesterole kadar birçok hastalığın devası. Biliyoruz Omega 3 denince akla ilk gelen balık oluyor. Besin değeri açısından oldukça faydalı olan balık içinde en çok B12 vitamini bulunduruyor. Aynı zamanda fosfor açısından da zengin olan balık tüketilmesi tavsiye edilen yiyeceklerden. Ancak balık tüketmeyi sevmiyorsanız endişe etmeyin. Omega 3 sadece balıkta değil birçok besinde bulunuyor.

Keten Tohumu

Balık tüketmeyi tercih etmeyenler listenin başına keten tohumunu alabilirler. Omega 3’ün en yoğun bulunduğu besinlerin başında keten tohumu gelir aynı zamanda lif bakımından zengindir ve E vitamini kaynağıdır. Keten tohumu yağı, omega-3 gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır.

Hardal Tohumu

Mucizevi besinlerden biri olan hardal tohumu soğuk algınlığının tedaisinde kullanılıyor ve vücuttaki iltihabın azalmasını sağlıyor. Aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen hardal tohumu içerisinde omega 3, omega 6 ve diğer doymuş yağları da barındırıyor. Bu sayede de enerji ihtiyacınızı karşılayan bir besin haline geliyor.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası Lif, K vitamini ve antioksidan barındırmasından kaynaklı sağlık açısından tavsiye edilen bir besin. Bilmeyeniniz varsa brüksel lahanası omega 3 bakımından da oldukça zengin.

Kış Kabağı

Vücudun yağ yakımını hızlandırmada önemli bir besin olan kış kabağı bir porsiyonuyla günlük C vitamini ihtiyacınızın üçte birini karşılayabiliyor. Üstelik bu zengin besini tercihe bağlı olarak farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Keten tohumu ne işe yarar? Şifalı bitki keten tohumunun faydaları

Kırmızı Mercimek

Kırmızı mercimek omega 3 deposu olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırdığından kilo vermek ve iştahı düzenlemek için de kullanılıyor.

Tofu

Tofuyu genelde vegan ve vejetaryenler sıkça tercih ediyor ancak aslında besin değeri oldukça yüksek olan bu besini hepimiz tüketmeliyiz. Tofu da tıpkı kırmızı mercimek gibi hem omega 3 açısından zengin hem de kilo kontrolünü sağlıyor.

Keten tohumu

Mucizevi besinlerden biri olan keten tohumu bol miktarda omega 3 bulundururken aynı zamanda lif bakımından zengin bir E vitamini kaynağı. Zaten keten tohumu yağı da omega 3 gıda takviyesi olarak kullanılıyor. Keten tohumu yağını bir çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bu yüzden herkesin işine yarayan çok yönlü bir doğal ilaç olan keten tohumu yağı, son zamanalarda yapılan diyet listelerinin ilk sıralarında yerini alıyor.

Chia Tohumu

Oldukça zengin bir besin olan chia tohumunu mutlaka tüketmenizi öneriyoruz. Manganez, kalsiyum, fosfor ve diğer mineralleri içinde barındıran chia tohumu aynı zamanda gerekli 8 temel amino asiti de içeriyor.

Barbunya

Omega 3 barındıran ancak tek mucizesi bu olmayan bir besin daha… Barbunya  protein, lif ve antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca kolon sağlınızı da korumaya yardımcıdır. Kandaki şeker seviyesini düzenler ve kırmızı mercimekte olduğu gibi kilo kontrolünü sağlar.