Ülkemizde kavurma yemek oldukça popüler. Özellikle yumuşacık ağızda dağılan cinsten olunca, tadından yenmiyor. Özellikle Kurban Bayramı’nda yapılan kavurma ile her ev şenleniyor. Gelen misafirlere ikram ettiğimiz ve Kurban Bayramı’nda gittiğimiz her yerde gördüğümüz kavurmayı yapmak, aslında odlukça kolay ve pratik. Kavurmanın içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Bu sayede günde bir porsiyon kavurma yemek, gün içinde almanız gereken protein miktarının önemli bir kısmını karşılayacaktır. Bu yazımızda sizlere kolay bir şekilde yumuşacık kavurmayı nasıl yapabileceğinizi anlattık. Yumuşacık kavurma yapabilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Kırmızı et
  • İç yağ
  • Tuz

Kavurma nasıl yapılır?

Kavurma yapmak için öncelikle hazırladığınız etin 4’te 1’i kadar iç yağ ayarlayalım. Hazırladığımız bu iç yağı ise tencereye alıp güzel bir şekilde kaynatmaya başlayalım. Daha sonra ise doğradığımız eti geniş bir tencereye alarak kapağı kapalı şekilde suyunu çekinceye kadar pişirelim. Ancak etlerimiz pişerken üzerinde oluşan köpükleri, bir kaşık yardımı ile güzelce temizleyelim. Etlerimiz kavrulduğu sırada da diğer tarafta kaynayan iç yağın kıkırdaklarını bir kevgir yardımı ile alalım.

Etlerimiz suyunu çektikten sonra ise kaynayan iç yağımızı etimizin üzerine ekleyelim. Ardından da kavurmamızın tuzunu ilave edelim ve güzel bir şekilde karıştırmaya başlayalım. Etlerimiz güzel bir şekilde piştikten sonra ocaktan alalım ve yayvan cam bir kap içerisine pişirdiğimiz etleri koyalım. kavurmaların yağı donduktan sonra ise buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca daha uzun sürelerde tüketmeyi planlıyorsanız, kavurmaları buzdolabı poşetine atıp, derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

İzleyin: EN KOLAY ŞEKLİ İLE Dana Kavurma Nasıl Yapılır?

Kavurma yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar

Kavurma yapmak aslında çok kolay. Sadece kavurmanızı pişirirken dikkat etmeniz gereken ufak püf noktaları bulunmaktadır. Kavurmanızı pişirirken suyun üzerindeki oluşan köpükleri, bir kaşık yardımı ile sürekli olarak temizlemelisiniz. Yoksa kavurmanız daha uzun sürede pişer ve istediğiniz yumuşaklıkta olmaz. Ayrıca kaynattığınız iç yağının kıkırdaklarını da bir kevgir yardımı ile temizlemenizi önermekteyiz. Bu sayede de kavurmanızda herhangi bir kılçık olmayacak ve kavurmanızı yerken bu tür tat kaçıran durumlar ile uğraşmamış olacaksınız. Aynı zamanda hazırladığınız kavurmaları porsiyon olarak ayırıp buzdolabı poşetine koyabilir ve derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu şekilde de çok uzun süreler boyunca kendi pişirmiş olduğunuz kavurmayı tüketebilirsiniz. Eğer hazırladığınız kavurmayı 3 ya da 5 gün içerisinde tüketecekseniz, derin dondurucu yerine buzdolabında saklayabilirsiniz.