Elmalı her şey çok güzel oluyor. Peki ya milföy hamurundan yapabileceğiniz elmalı çörek tarifini hiç denemiş miydiniz? Milföy hamurundan yapabileceğiniz elmalı çörek oldukça kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Bu yazımızda sizlere milföy hamurundan elmalı çörek yapımını anlattık. Elmalı çöreğimiz için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 8 adet kare milföy hamuru
  • 2 adet elma
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • İsteğe göre bir avuç kadar dövülmüş fındık
  • Pudra Şekeri

Milföy hamurundan elmalı çörek nasıl hazırlanır?

Elmalı çöreğinizi yapabilmek için ilk önce bir tava içerisine 2 adet elmanızı rendeleyin. Ardından da 3 yemek kaşığı kadar toz şekeri rendelenmiş elmalara ekleyin. Toz şekerinizi ekledikten sonra ise elmalar suyunu çekene kadar tavanızdakileri pişirmeye başlayın. Pişirirken elmalar ve şekerin karışabilmesi için tavanızı biraz karıştırın.

Elmalarınız suyunu çektikten sonra ise 1 tatlı kaşığı tarçınımızı ekleyelim. Eğer fındık da katmak istiyorsanız, 1 avuç kadar dövülmüş fındığı bu aşamada eklemeniz gerekiyor. Bütün malzemeleri güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra ise iç harcımızı soğumaya bırakalım.

İç harcımız soğurken biz de milföy hamurlarımızı hazırlayalım. Bunun için 8 adet milföy hamurumuzun köşelerini keselim. Daha sonra ise hazırladığımız iç harcı da 8 adet milföy hamuruna pay edecek şekilde yerleştirelim. İç harcımızı milföy hamurlarına yerleştirdikten sonra ise milföy hamurlarını köşelerinden tutarak kapatalım. Daha sonra ise hazırlamış odluğumuz elmalı çörekleri pişirmemiz gerekiyor.

Milföy hamuru ile yapacağımız elmalı çörekleri pişirebilmek için öncelikle çörekleri pişireceğimiz fırın tepsisine bir pişirme kağıdı serelim. Bu sayede milföy hamurumuz pişerken tepsiye yapışmayacaktır. Daha sonra ise hazırlamış olduğumuz elalı çörekleri düzgün bir şekilde fırın tepsisine yerleştirelim. Ardından da 180 derecede önceden ısıtılmış fırında elmalı çöreklerimizi pişirmeye başlayalım. Yaklaşık olarak 30 ya da 40 dakika kadar pişmesi yeterli olacaktır. Piştikten sonra elmalı çöreklerimizi fırından alalım ve soğumaya bırakalım. Milföy hamurundan yapmış olduğumuz elmalı çörekler soğuduğunda ise üzerilerine pudra şekeri serpelim ve servis edelim.

İzleyin: Lezzetli Elmalı Milföy Tarifi – Nefis Yemek Tarifleri