İftar sofralarınızda ana yemeğinin yanına yapabileceğiniz bu lezzetli yemek ile birlikte, herkesi kıskandırabilirsiniz. Tıpkı sokak pilavcıları gibi olan bu tarifle pilavlarınızı çok lezzetli bir hale sokabileceksiniz. Bu tarifteki püf noktaları uyguladığınızda, pilavlarınız tane tane ve lezzetli olacak. Sokak pilavcıları gibi pilav yapmak istiyorsanız, bu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 1 kap pirinç
  • 1,5 kap tavuk suyu ya da sıcak su
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz

Sokak pilavcıları gibi pilav nasıl yapılır?

Tıpkı sokak pilavcıları gibi pilav yapabilmek için öncelikle, hazırladığınız pirinci bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra ise yıkadığınız pirinci 20 dakika boyunca ılık su içerisinde bekletin. Pilavınızı beklettikten sonra ise güzel bir şekilde suyunu süzün.

Bir tencere içerisinde 3 yemek kaşığı tereyağını eritin. Ardından da suyunu süzmüş olduğunuz pirinci de tencereye ekleyin ve pirinçleri kavurmaya başlayın. Pirinçler birbirlerine yapışmaya başladığında ise kaynamış su veya tavuk suyunu pirincin üzerine ekleyin. Daha sonra ise güzel bir şekilde karıştırın. Birkaç dakika sonra ise tuzunu ekleyin ve yüksek ateşte pişirmeye devam edin.

Biraz sonra ise ocağın altını kısın ve pilavınızın üzeri delik delik oluncaya dek pişirmeye devam edin. Pilavınız piştikten sonra ise yaklaşık 10 ya da 15 dakika boyunca dinlendirin ve tahta kaşık ile karıştırıp servis edin. Pilav yapmak bu kadar basit. Anlattığımız şekilde pilav yaparsanız, lapa lapa yerine tane tane akan bir pilav hazırlamış olacaksınız.

İzleyin: Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? | Nefis Yemek Tarifleri