Kurutulmuş meyveler, vitamin ve minerallerle dolu iyi bir besin kaynağıdır. Doğal şeker bakımından da zengindir. Üzüm, elma, kayısı, armut, şeftali, incir, hurma, erik ve muz gibi çok çeşitli meyveleri kurutabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler, yaz mevsiminde de bulamadığımız kış meyvelerini tüketmemizi sağlar. Aslında çoğu meyveyi sağlıklı ortamlarda kurutabiliriz. Bunların birazını sayacak olursak; elma, kayısı, kavun, incir, şeftali, muz, vişne, böğürtlen, yaban mersini, üzüm, armut, ananas, portakal, hurma, kivi, mango, dut, çilek ve daha birçok meyve kurutulabilir.

Kuru meyvelerin arasında en tatlısı ve en çok tüketilenlerden biri de incirdir. İncirin içindeki bal kurusa da tadını muhafaza eder ve böylece bir yaz meyvesi olan ve sıcak yerlerde yetişen incir meyvesini kışın da yeme şansına sahip oluruz.

Yaz güneşinin altında sere serpe kurutmaya bıraktığımız incir böylece kışa hazırlanır. Kuru incir tek başına yendiği gibi tatlıların içine konabilir ya da tek başına tatlı yapılabilir.

Peki bu lezzetli meyvenin faydaları nelerdir?

Kuru incir tüketmek şeker hastası ya da aşırı kilolu insanlar için kontrollü gidilmesi gereken bir durumken belli bir rahatsızlığı olmayan insanlar için keyifle rafine şeker yerine tüketilebilecek sağlıklı bir tatlı olmaktadır.

Kuru incir faydaları saymakla bitmeyen bir kuru meyvedir. Her sebzeyi ve meyveyi olduğu gibi inciri de mevsiminde tüketmek önemlidir. Kuru incire yıl içerisinde devamlı  ulaşabilirken, taze incir için ise Ağustos ve Eylül aylarını beklememiz gerekir.

İncir tadıyla olduğu kadar insan sağlığına sağladığı faydaları ile de ön plana çıkar. İçerisinde diyet lifi, mineral, vitamin, antioksidanlar bulundurduğu gibi orta boy incirin kalorisi ise yalnızca 35-40 kaloridir. Sağlık açısından ciddi faydaları olan incir içeriğinde sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini ve C,B3, B6, B2, K vitaminlerini içerir ve aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır.

Sindirim ve kabızlık rahatsızlıklarına iyi etki eder. Çünkü tam bir lif kaynağıdır. Kabızlık şikayeti olan kişilere ilk tavsiye edilen şey ise lifli gıdalardır. Aslında, lifli besinler tüketilmediği takdirde kişilerin kabızlık problemleri meydana gelmektedir. Lif açısından çok zengin olan kuru incirse bir kişinin bu sıkıntılardan kurtulması için birebirdir.

İLGİLİ MAKALE  İncir ağacı çiçek açar mı, incir hangi mevsimde yenilir?

Kuru incir diyabet hastalarına iyi gelir. Ama sayı olarak aşırıya kaçmamak da bir o kadar önemlidir. Bazı kişiler gıdalardan alınan şekerlerin emilimi ve sindirimi epeyce güç olmaktadır. Bu sorunun engellenebilmesi kuru incirle mümkündür. Çünkü kuru indir içeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Hem diyabet riski olanların hem de diyabet hastası olanların dengeli bir şekilde kuru incir yemeleri tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bu meyve tansiyon hastalarına iyi gelir. Kuru incir, oldukça potasyum kaynağıdır. İncir içerisinde bulunan potasyum ise kan basıncını ve tansiyon dengeleyen bir maddedir. Potasyum açısından zengin olan incirse bu sıkıntıların önüne geçebilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan bireylere kuru incir yemeleri sık sık önerilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarına olumlu etki eder. Kuru incir yaşa bağlı olarak meydana gelen kalp ve damar rahatsızlıklarının baş düşmanıdır. İçeriğindeki potasyum maddesi sayesinde yüksek tansiyon dengelenmektedir. Ve yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlıklarını engeller.

Cilde iyi gelir. Yaşı ilerlemesine rağmen genç ve dinç görünmek isteyen bireyler kesinlikle kuru incir yemelidir. Kuru incirin cildi koruyarak besleme niteliği vardır.

Alzheimer riskini azaltmada etkilidir. İncirle ilgili yapılan araştırmalarda yaşlı bireylerin inflamatuar sikotinlerini azalttığı anlaşılmıştır. Bu da Alzheimer olma tehlikesini azalmada hayli etkilidir.

Tüm bu faydalar uzman görüşlerinden derlenerek oluşturul muştur. Dolayısıyla kışın mutfağınızdan eksik olmaması gereken bir meyvedir kuru incir.