Ispanağın insan sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat genellikle ıspanağın sap kısımlarını yemeklerimizde tercih etmemekteyiz. Ancak vereceğimiz bu tarif ile neden ıspanağınızın saplarını atmamanız gerektiğini öğreneceksiniz. Ispanağın sapları ile yapacağımız bu yemek için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Yarım kilo ıspanak kökü
  • 1 orta boy soğan
  • 1 yemek domates salçası
  • 2 ya da 3 diş sarımsak
  • 2 orta boy havuç
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 kase yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Ispanağın sapından yapacağımız bu yemek nasıl hazırlanır?

Soğanları kavuruyoruz

Bu yemeği yapmak için öncelikte bir teflon tavaya ihtiyacımız var. Teflon tavamızın içerisine bir miktar zeytinyağı döküyoruz. Ardından da ince ince doğradığımız soğanlarımızı da tavaya ekliyoruz. Daha sonra ise soğanlarımızı kavurmaya başlıyoruz. Soğanlarımız kavrulduktan sonra ise üzerine bir yemek kaşığı kadar domates salçası ilave ediyoruz. Salçamızın kokusu çıkana kadar da salça ile beraber soğanlarımızı kavurmaya devam ediyoruz. Bu sırada ıspanak köklerimizi bol su ile yıkayalım ve ince ince doğrayalım.

Ispanak köklerini ekledik

Soğan ile birlikte kavrulan domates salçamızın içerisine küçük küçük doğradığımız 2 ya da3 diş sarımsağı ekliyoruz. Sarımsak yemeğimize oldukça güzel bir tad verecektir. Sarımsaklarımızı ekledikten sonra ise rendelediğimiz 2 adet orta boy havucu da tavaya ekliyoruz. Havuçlarımızı ekledikten sonra ise kavurmaya devam edelim. Havuç ile kavrulan sarımsaklarımızın üzerine de küçük küçük doğradığımız sarımsakları da ilave edelim. Bu şekilde genellikle israf edilen ıspanak köklerini de değerlendirmiş olacağız. Ispanak saplarını ekledikten sonra, tavamızdaki malzemeleri karıştırarak ıspanağımızın biraz pişmesini bekliyoruz.

İzleyin: Ispanağın Sapını Atmayın ❗Favoriniz Olacak❗ Birde Böyle Deneyin Ispanaklı Tarifler👌

Ispanak köklerimiz birazcık piştikten sonra ise üzerine yarım çay bardağı kadar pirinç ekliyoruz. Ancak isterseniz üzerine pirinç yerine bulgur da ekleyebilirsiniz. Pirincimizi de ekledikten sonra gerekli baharatları eklememiz gerekmekte. Bunun için 1 tatlı kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı kadar da karabiber eklememiz yeterli olacaktır. Karabiber, insan sağlığına büyük faydası dokunan bir baharattır. Karabiberin bütün faydalarını öğrenmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Karabiberden sonra ise 1 çay kaşığı toz kırmızı biber ekliyoruz.

Baharatları ekledik

Baharatlarımızı ekledikten sonra ise tavamızın içerisine birazcık su ekleyelim. Ardından da kısık ateşte pirinçlerimizin pişmesini bekleyelim. Yemeğimiz pişerken tavanın kapağını kapatmamız gerekmekte. Bu sayede yemeğin buharı da ıspanak kökünden yaptığımız bu yemeğe çok güzel bir tad katacaktır. Yemeğimiz piştikten sonra ise üzerine biraz yoğurt dökerek servis edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak biraz daha tereyağı eritip, yemeğinizin üzerindeki yoğurtta gezdirebilirsiniz.