Türk kültürüne çorbanın yeri büyük. Bununla beraber birçok yemeğimize baharat ekliyorken,  çorbalara da baharat eklemeden geçmiyoruz. Çorbalara en çok eklediğimiz baharatlar ise genellikle karabiber ve kırmızı biber olmaktadır. Ancak eklenen bu iki baharatın tek faydası, çorbaya güzel bir tat vermek değil. Çorbaya eklenen bu baharatlar, insan vücuduna oldukça fazla fayda sağlamakta.

Kırmızı biber kilo verdirir

Kırmızı biber, çorbaya eklediğimiz zaman harika bir tat katmaktadır. Ancak kırmızı biberin faydaları sadece bu değil. Kırmızı biberin içeriğindeki maddeler, metabolizmamızı hızlandırmaktadır. Bu sayede vücudumuz enerjiyi daha hızlı ve daha verimli yakabilir. Bununla beraber daha hızlı yağ yakabileceğimiz için, kilo verme hızımız da bir o kadar artar.

Kırmızı biber açlığı bastırmaktadır. İştahı kesen kırmızı biberi, diyet listenize aldığınız yemeklere eklemenizi tavsiye etmekteyiz. Kırmızı biber sayesinde gün içinde daha az acıkacağınız için, fazla yemek yemiyeceksiniz. Bütün bunlar sayesinde vücudunuzda kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Kırmızı biber, vücudun ısısını arttırmaktadır. Bu sayede soğuk kış aylarında kırmızı biber tüketmeniz, üşümemenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kırmızı biberin içeriğindeki maddeler, tıkanan sinüsleri açmaktadır. Eğer burnunuz tıkalıysa ve nefes almakta güçlük çekiyorsanız, çorbanıza bir tutam kırmızı biber koymanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda geceleri de daha rahat nefes alabileceğiniz için çok daha verimli bir uyku çekeceksiniz.

Kırmızı biber vücut ısısını arttırdığı için vücudumuz endorfin salgılamaya başlar.Bu sayede rahatlayan vücudumuz aynı zamanda mutluluk hormonu olan serotonin hormonunu da salgılar. Bu sayede stresli br günün ardından rahatlar ve ruh halinize iyi gelir. Ayrıca rahatlayan vücudunuzda herhangi bir ağrı hissi de kalmayacaktır.

Karabiber doğal bir antibiyotiktir

Özellikle pilav ve çorbalarımıza kattığımız karabiber, doğal bir antibiyotik özelliği taşımaktadır. Karabiber, gribal enfeksiyonların geçmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda boğaz tıkanıklığına ve öksürüğe iyi gelen karabiber, tıpkı kırmızı biber gibi burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir.

Karabiberin içeriğindeki maddeler, karabiberin doğalgaz etkili bir besin olmasını sağlamaktadır. Karabiber tükettiğiniz zaman vücut ısınız artar. Bu sayede kış günlerinde üşümezsiniz. Aynı zamanda vücut ısısı arttığı için metabolizmanız hızlanacaktır. Bununla beraber de sindirim sisteminiz daha verimli çalışacak ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının önüne geçmiş olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Kış aylarında tüketilmesi gereken doğalgaz etkili besinler

Karabiberin bir diğer faydası ise kalp ve damar sağlığına olan faydalarıdır. Bu özelliği sayesinde karabiber, kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tıkanmış olan kan damarlarını açan karabiber, yüksek tansiyon seviyesini düşürmektedir. Bu sayede karabiberi doğal bir tansiyon ilacı olarak da kullanabilirsiniz. Bunlarla beraber karabiber, felç ve ani kalp krizi riskini de ortadan kaldırmaktadır. Karabiber kan dolaşımını hızlandırır ve kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu yüzden karabiberi tüketirken aşırıya kaçmamanızı önermekteyiz.

Karabiber gibi baharatlarda kapsaisin maddesi bulunmaktadır. Bu maddeler akciğer, prostat bezi ve pankreas gibi organlardaki kanser hücrelerini öldürmektedir. Bu sayede kanser hücreleri, henüz hiçbir organa zarar vermemişken vücudumuzdan uzaklaştırılır.

X