Dışarıdaki hamburgerler midenizi rahatsız ediyor ya da rahatsızlık oluşturmasa bile evde kendi sağlıklı hamburgerinizi yapmak istiyorsanız tam size göre bir tarifle geldik. Evde en kolay ve en ucuz şekilde hamburger yapmanız mümkün. Üstelik dışarıda verdiğiniz bir hamburger fiyatına evde çok daha fazlasını yapabilirsiniz. İçi sulu sulu kalan hamburger köftesi ve ekmeğiyle birleşince büyük bir lezzet şölenine dönüşen hamburger tarifi için haberimizin detayını inceleyebilirsiniz.

Hamburger Köftesi İçin Gerekli Malzemeler;

  • 500 g kıyma (dana döş)
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
  • 1 yemek kaşığı hardal

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kapın içerisine 500 gr kıyma alınır ve ardından bir adet yumurta kırılır. Yumurtanın ardından 1 çay kaşığı karabiber eklenir.

Üzerine de tuz eklenir. Tüm bu malzemeler eklendikten sonra kıymanın üzerine 1 yemek kaşığı galeta unu ve 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi eklenir. Tüm bu malzemeler eklendikten sonra köfte güzelce yoğrulur. Yoğurma işlemini güzelce tamamladıktan sonra elimizle köfte şekli vermeye geçebiliriz. Fakat yoğurma işleminde dikkat edilmesi gereken konu, malzemelerin tamamının birbirine karışması gerekmektedir. Tüm malzemelerin karıştığından emin olduktan sonra köfte harcından orta büyüklükte parçalar alarak elimizle şekil verelim.

Tüm köfte harcına bu işlemi uyguladıktan sonra, önceden ısıtılmış tava da ya da ızgara da arkalı önlü olarak köftelerimizi pişirelim. Köftenin pişmesine yakın olarak, isteğe bağlı olmak üzere köfte üzerine cheddar peynirini köftenin üzerine ekleyebilirsiniz. Peynir eridikten sonra köftelerimizi hamburger ekmeğimizin içerisine yerleştirdikten sonra sevdiğiniz soslarla hamburgerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Video: Ağız Sulandıran Hamburger Köftesi Tarifi