Cipsler günümüzün hiç tartışmasız en çok tüketilen abur cuburlarıdır. Cipslere hayır diyecek çok nadir insan bulunmaktadır. Partilerde, özel günlerde hatta toplantı salonlarında bile cips görmek mümkündür. Özellikle günümüz şartlarında yüzlerce çeşidi bulunan cipsler adeta insanlar için vazgeçilmez bir konuma gelmişlerdir. Cips ilk olarak 1920’li yıllarda Amerika’da Herman Lay adında bir iş adamı sayesinde hayatımıza girmiştir. İlk cips markası da günümüzde çok beğenilen Lays markasıdır. İlk olarak patatesten üretilen cipsler zamanla başka sebzelerden de üretilmeye başlanmıştır. Ancak dünya genelinde en çok rağbet gören ve çok sık tüketilen cipsler genellikle patates cipsleridir.

Cipsler 1920’li yıllarda çıkmasına rağmen ülkemize 1986 yılında gelmiş ve üretimi başlamıştır. İnsanların çok sık tükettiği ve tabiri caizse bağımlılık yapan cipsler günümüzde çok çeşitlenmiş ve çok büyük bir sektör haline gelmiştir. Cipslerin zamanla çoğalması ve farklı markaların doğması ile cipsler arasında çok büyük rekabetler yaşanmaya başladı. Bu da cipslere eklenen katkı maddelerini, kimyasal ilaçları arttırdı. Cipslerin daha lezzetli ve uzun ömürlü olması için çeşitli ilaçlar ve kimyasal katkı maddeler eklenmektedir. Bu da insan sağlığını çok ciddi oranda etkilemektedir. Hatta bazen kalp krizlerine, damar tıkanıklıklarına bile sebebiyet vermektedir.

Cipsler her ne kadar uzmanlar tarafından çok sağlıklı olarak görülmese de insanların çoğu bu uyarılara dikkat etmemektedir. Özellikle yağ ve karbonhidrat bakımından çok yüksek oranlara sahiptir. Bu da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Kalp ve damar tıkanıklıkları, kalp krizleri, obezite gibi pek çok sağlıksal sorunlara yol açan cipsler tüm dünyada gün geçtikçe daha da popüler hale gelmektedir. Ürünlerin ambalajlarda çok uzun süre bozulmadan durabilmesi için kullanılan ilaçlar ve kimyasal katkı maddeleri özellikle küçük yaştaki çocukların gelişimlerini doğrudan etkilemekte ve eksik gelişmelerine, çok çabuk hastalanmalarına sebebiyet vermektedir. Bunun yanında erken yaşlarda diyabet, obezite gibi hastalıklara yakalanma oranlarını da arttırmaktadır.

Peki, daha doğal ve sağlıklı cips yapmak mümkün müdür? Bu sorunun cevabı evettir. Ev ortamında da kendi cipsinizi üretmeniz ve tüketmeniz mümkündür. Üstelik hiçbir kimyasal katkı maddesi ve ilaçlar kullanmadan son derece doğal ve sağlıklı cips elde edebilirsiniz. Evde cips yapmak için;

Patates soyma

Patates soyma

Cips yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

  • 2 adet patates
  • 5 – 2 bardak sıvı yağı
  • 1 yemek kaşığı kadar sirke ( isteyenler koymayabilir )
  • 4 ve ya 5 bardak soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
İLGİLİ MAKALE  Cips alıyorsunuz yarısı boş hava dolu. Neden hava dolduruluyor? (Kaynak: izlehaber.com)

Cips için gerekli olan malzemeler bunlardır. İlk önce patatesleri güzelce soyuyoruz ve ardından çok ince şekilde doğruyoruz. Doğrama işlemi bittikten sonra patatesleri bir kaba alıyoruz. Bu kaba soğuk su, sirke ve tuzu ekleyip patatesleri ortalama olarak 15 ile 20 dakika kadar bekletiyoruz. Bunu yapmadaki amaç patatesin fazla nişastasını bırakması ve çok çıtır cips haline gelmesidir.

Patatesler ortalama 15-20 dakika kadar bekledikten sonra patatesler kaptan alınır ve bir peçete yardımıyla kurutulur. Bu işlemde yapıldıktan sonra tencereye yağı ilave ediyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yağın çok iyi kızarmış olması lazım. Bir de patatesleri birden atmaktan kaçının. Çünkü yağın ısısı hızla düşeceğinden patatesler cips kıvamına gelemez.

Yağ çok kızgın olduğunda patatesleri azar azar şeklinde tencereye koyuyoruz. Patatesler çok ince olduğundan hızlı bir şekilde kızaracaktır. Kızarma izlemi bittikten sonra bir peçete serilir ve patatesler o peçeteye konulur. yağları iyice giden patatesler artık yenilmeye hazır hale gelmiştir.

Afiyet olsun