Marketten cips aldığınızda, cips paketinin içerisinde cipsten çok hava olduğunu görmekteyiz. Bu durumda sinirlenip, verdiğimiz paranın boşa gittiğini düşünsek bile, aslında bu durumun çok geçerli birkaç nedeni bulunmakta. Bu yazımızda sizlere neden cips paketlerinin yarısında hava olduğunu anlattık.

Cips paketlerinde neden hava basılıyor?

Cips paketlerine hava basılmasının birkaç önemli nedeni bulunmaktadır. Bu yediğimiz cipsten keyif almamızı ve sağlığımızı korumak amaçlı. gelin hep birlikte neden cips paketlerinin yarısına hava basıldığını anlatalım.

Basılan hava azot gazı

Cips paketlerinin içerisinde basılan hava, azot gazıdır. Azot gazı ise cips paketlerinin içerisinde herhangi bir bakterinin veya mikroorganizmanın oluşmasını engellemektedir. Ayrıca azot gazı sayesinde cipsleriniz çıtır çıtır kalacaktır.

Azot gazının 24 ile 48 saat içerisinde etkisini kaybettiği için de cips paketlerine basılmış olan azot gazı, insan sağlığını hiçbir şekilde tehdit etmemektedir. Azot gazı basılması, cipsleri yerken keyif almamızı ve cipslerimizde istemeyeceğimiz bakteri ve mikroorganizmaların üremesini engellemektedir. Ayrıca 2 gün içerisinde ortadan kalkan azot gazı, insan sağlığına olumsuz yönde etkilerde bulunmamaktadır.

Cipslerimiz kırılmasın diye

Cips paketlerinin tamamının cipsle dolu olması, cipslerin herhangi bir nakliye işleminde paketin içerisinde kırılmasına yol açabilir. Ancak hava ile cips paketlerinin yarısını doldurmak, cipslerin herhangi bir taşıma işleminde kırılmasını engelliyor. Bu sayede de satın aldığımız cipsleri afiyetle tüketebiliyoruz. Eğer satın aldığımız cipslerin paketlerinin içerisinde tamamen cips olsaydı, o cipslerin taşıma esnasında kırılması odlukça olası olacaktı. Çünkü cipslerin paket içerisinde herhangi bir hareket alanı olmayacağı için birbirlerine çarpacaklar, Bu yüzden de cipsler birbirlerine çarparak parçalanacak ve aldığımız cips paketlerini açtığımızda, istemediğimiz bir manzara ile karşılaşabilirdik.

Cipslerin bayat olup olmadığını kontrol edebiliyoruz

Cips kutularının hava dolu olması, cipslerin bayatlamasını engelliyor. Bu sayede içerisinde hava dolu olan cipsleri, gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Bunun için satın aacağınız cipsleri seçerken, cips kutusunu biraz bastırın. Eğer içerindeki hava dışarı çıkıp, cips paketi sönüyorsa satın alacağınız cips bayatlamıştır demektir. Ancak cips paketinin içerisinde bulunan hava dışarı çıkmıyorsa, alacağınız cips çıtır çıtır demektir. Bu sayede cips paketlerinin içerisinin hava ile dolu olması, cipslerin bayat olup olmadığını öğrenmemizi sağlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Evde çıtır çıtır patates cipsi tarifi. Hazır cips almanıza gerek kalmayacak

Cips paketleri daha güzel istifleniyor

Cips paketlerinin içerisinde hava olması, market ve bakkal raflarında cipslerin çok daha düzgün bir şekilde durmasını sağlıyor. Bu yüzden de müşteri, cips satın alırken çekinmiyor ve gözüne güzel gözüken bir cipsi satın alıyor. Cips paketlerinin içerisinde ne fazla ne de az hava basılır. Cips paketlerinin içerisine basılan hava oranı, cips paketine göre hesaplanmaktadır. Bu sayede de cips paketleri düzgün bir şekilde raflara koyulup, düzgün bir şekilde sergilenebiliyor. Marketlerde alışveriş yaparken, sürekli olarak gözümüze güzel gelen ürünleri satın almak isteriz. Bunu bilen satıcılar da müşterilerin gözlerine cipsleri bu şekilde sokarak, cips satışını arttırmayı hedeflemektedir.