Ailecek ya da dostlarımızla keyifli bir sofraya oturduğumuzda yemeklerin herkesin damak tadına uygun olması çok önemlidir. Peki böyle zamanlarda et içeren bir ana yemek için neyi tercih etmek daha iyi olur? Gerçekten de çok fazla seçenek var. Eğer aradığınız yemeğin porsiyonlarının daha belirgin olmasını hatta tercihe bağlı olarak tek atımlık olmasını istiyorsanız şiş köfte çok uygun olacaktır. Ayrıca yemek seçen küçük çocuklar da genelde şiş köfteye bayılır. Öyleyse tarife geçelim.

Şiş Köfte Tarifi

5 kişi için şiş köfte yapmak itiyorsanız 300 gram kıyma ideal olacaktır. Eğer 10 kişi olacaksanız sayıyı iki katına çıkarmakta hiç bir sorun yok. Yemeğin yoğunluğuna ve pişmesine kesinlikle kötü anlamda etki etmeyecektir. Kıymanın az yağlı olmasının yanı sıra kuzu ya da koyun eti değil dana etinden çekilmiş olması önemlidir. 300 gram kıymayı geniş bir tepsiye alalım.

Öncesinde rendeleyip suyunuz çıkardığımız 1 diş sarımsak ve büyük boy soğanı da üzerine ekleyelim. Bunun ardı sıra 1 adet yumurta kırıp (yumurtayı kırmadan önce yıkamak hijyeni arttıracaktır.) isteğe bağlı olarak yarım demete kadar arttırabileceğiniz maydanoz için bir demetin dörtte biri kadarını ekleyiniz. Maydanozu ince ince özenle doğrayınız. Sonrasında 2 yemek kaşığı kadar galeta kullanabileceğiniz gibi bayat ekmeği robottan çekip un haline getirerek onu da kullanabilirsiniz.

Baharatlarla İlgili 

Tuz, karabiber, kimyon, pul biber ya da kıyma ile kullanmayı tercih ettiğiniz diğer her çeşit baharat tercihe bağlı olarak damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Tüm malzemeleri ekledikten sonra güzelce yoğuruyoruz. Normal bir şekilde tahta kaşıkla karıştırmak ya da elimizle kıyma ve diğer malzemeleri birleştirmek yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden avuç içinizle iyice sıkarak yoğurmalısınız.

Video: Kolay Şiş Kebab – Ev Usulü En Kolayından Kebap Tarifi / Hayalimdeki Yemekler

Tahta Şiş Kullanınız

Hazırladığınız köfte harcının üzerini örterek dolaba kaldırıp bir yarım saat dinlenip kendine gelmesi içi bekleyelim. Harcı dolaptan geri çıkardıktan sonra bir kaseye bir miktar aldığımız sıvı yağ ya da suyu da yanımıza aldıktan sonra yuvarlama işlemine geçebiliriz. Küçük tek atımlık boyutlardaki yuvarladığımız köfteleri şişten geçirmeye başlayabiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Sokak köftecilerinin 'sır gibi sakladığı' köfte tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

Bu şiş tek kullanımlık ince tahta şişlerden olmalı. Demir şişler köftelerin bir arada durmasını zorlaştıracaktır. Pişirme aşamasına geldiğimizde eğer fırında pişirecekseniz fırın tepsisine yağlı kağıt sermek ve şişe taktığımı köfteleri fırına bu şekilde koymak daha doğru olacaktır. Bu arada fırını önceden ısınması için 200 derecede açmayı unutmayın. Afiyet olsun.