Ülkemizde 7’den 70’e herkes börekleri sevmektedir. Farklı kültürlerde de farklı tarzda börekler yapılmaktadır. Her biri ayrı ayrı güzel olan bu böreklerden bugün ise Arnavut böreği tarifi vereceğiz. En kolay ve en pratik el açması Arnavut böreği tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

Hamuru İçin

 • 5 su bardağı un
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 ya da 2.5 su bardağı su

Aralarına Sürmek İçin

 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı tereyağ

İç Harcı İçin

 • 1 kilo ıspanağın sadece yaprak kısımları
 • 2 tane kuru soğan
 • 1 tane yumurta
 • 250 gram lor peyniri
 • 1 tatlı kaşığı tuz

El açması Arnavut böreği nasıl yapılır?

El açması Arnavut böreğimizi yapmak için öncelikle bir yoğurma kabı içerisine un, sirke, tuzu alalım ve karıştıralım. Ardından da suyumuzu yavaş bir şekilde ilave ederek kıvamlı bir hamur elde etmeye başlayalım. Hamurumuzu elde ettikten sonra ise yoğurduğumuz hamuru iki eşit parçaya bölelim. Ardından da iki eşit parçaya bölmüş olduğumuz hamurun bir parçasından 10 adet beze elde edecek şekilde bir daha bölelim. En sonunda ise her bezeye biraz nişasta dökelim ve yemek tabağı boyutunda açalım. Hamurumuzu açabilmek için bir adet merdane veya oklava kullanmanız gerekebilir. Ancak oklava veya merdaneniz yoksa eğer, yuvarlak bir tepsi yardımı ile de hamurunuzu açabilirsiniz.

Hamurlarımızı açtıktan sonra ise biraz tereyağı eritelim ve bunu da birazcık sıvı yağ ile karıştıralım. Ardından 10 kat şekline bezelerimizi dizelim. Ancak her katın arasında hazırlamış odluğumuz eritilmiş tereyağı ve sıvı yağ karışımından sürelim. İki adet hamurumuzu hazırladıktan sonra ise 1 saat kadar buzdolabında dinlendirmeye bırakalım.

Böreklerimiz beklerken ise böreklerimizin iç harcını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için doğranmış olan ıspanakların üzerine biraz tuz serpelim. Ardından da doğranmış soğan, yumurta ve lor peynirini de iç harcımıza ilave edelim ve güzel bir şekilde karıştırmaya başlayalım. İç harcımız hazır olmuş olacak. Daha sonra dinlenen hamurumuzu alalım ve elimiz ile çeke çeke tepsi boyutuna kadar açalım. Ardından da açtığımız hamuru yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirelim. Fırın tepsisine yerleştirdiğimiz hamurun üzerine de iç harcımızın tamamını serelim. Diğer hamuru da aynı şekilde elimiz ile çeke çeke açalım ve iç harcımızın üzerine serelim. Kenardaki açık kalan kısımları da elimizle düzelterek, böreğimizi pişirmek için hazırlayalım. Bunun için ilk önce böreklerimizi dilimleyelim. Ardından da fırına atalım ve fırınımızı 190 dereceye ayarlayalım. Yaklaşık 40 dakika içerisinde böreğimiz güzel bir şekilde pişmiş olacaktır. Böreğimiz piştikten sonra ise fırından alalım ve ilk sıcaklığı çıkınca da servis etmeye hazırlayalım.

İLGİLİ MAKALE  İçi pamuk gibi, dışı ise çıtır çıtır su böreği tarifi. Hamuru kesinlikle yırtılmayan bu börek nasıl yapılır?

İzleyin: Aşırı Kolay El Açması ARNAVUT BÖREĞİ – Mutlaka deneyin!!