Akşam çay yanını tatlısız yapamayanlar için kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz harika bir tarif sizlerle. Dokusu ve kıvamı muhteşem olan bu irmik tatlısı favoriniz olacak. Akşam çay daha demlenmeden hazırlayabileceğiniz irmik helvası için malzemeleri hazır edebilirsiniz…

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı irmik
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su

Yapılışı;

Uygun bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı alalım ve tereyağın erimesini bekleyelim. Tereyağı eridikten sonra üzerine 2 su bardağı irmik ilavesini yapalım ve irmiği istikrarlı bir şekilde kavurmaya başlayalım. İrmiği kavururken uzun süreceğinin bilincinde olmamız gerekir. İrmiğin eşit ve leziz bir şekilde kavrulması için, sürekli olarak karıştırmaya ve orta ateşte kavurmaya özen göstermeniz gerekir.

Kavurma işlemini güzel bir şekilde yerine getirdikten sonra irmiğin üzerine 1,5 su bardağı şekeri ilave edelim. Şekeri de irmikle buluşturduktan sonra güzelce karıştıralım ve her iki malzemenin birbirine karışmasını sağlayalım. Şeker ve irmiği karıştırma işlemini tamamladıktan sonra ocağın altını en kısığa alalım ve bu ikilinin üzerine 2 su bardağı su ilavesinde bulunalım. Suyu ilave ettikten sonra hemen karıştıralım ve topaklanmasının önüne geçelim. 1 – 2 dakika kadar kaynatma işlemini tamamladıktan sonra ocağın altını kapatalım.

Helvanın bu aşamada akışkan ve tam manasıyla kendini çekmeden kapatılması önemlidir. Ocağın altını kapattıktan sonra tavanın kapağını kapatalım ve irmiğin bir miktar dinlenmesini sağlayalım. Akabinde dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Sade bir şekilde yiyebileceğiniz gibi içerisine ya da yanına dondurma ilavesinde de bulunabilirsiniz.

Video: TAM ÖLÇÜLÜ 4 KİŞİLİK İrmik Helvası Tarifi – Anne Eli Lezzetinde

X

Etiketlendi:

,