Çi börek son derece kolay börek çeşitlerinden bir tanesi olarak görülse de esasında lezzetli bir formda olabilmesi için çeşitli durumlarda dikkat edilmesi gerekir. İç harcının lezzetiyle birlikte hamurunun uygun formda olması aynı zamanda doğru teknikle kızartılması, çi böreğin lezzeti açısından büyük ölçüde önemlidir. Lezzetli ve kıvamlı bir çi börek hazırlayabilmek için bu tarifi mutlaka deneyin!

Malzemeler;

Hamuru için;

  • 4,5 su bardağı un
  • 1,5 su bardağı su (300 ml)
  • 2 tatlı kaşığı tuz

İç harcı için;

  • 350 gr kıyma
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yarım çay bardağı su (60 ml)

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı;

Çi böreğin ilk olarak hamurunu hazırlayarak başlaması gerekmektedir. Hamuru için uygun bir yoğurma kabının içerisine 4,5 su bardağı un ve 2 tatlı kaşığı tuzu alalım. İki malzemeyi şöyle bir karıştırdıktan sonra 1,5 su bardağı su ilave edelim ve hamur formuna gelinceye dek yoğurmaya devam edelim. Hamurunuz biraz sert kıvamlı bir hamur olacak. Hamurunuzu yoğurma işlemini tamamladıktan sonra üzerini bir streç film yardımıyla güzelce kapatın ve yaklaşık olarak 30 dakika kadar dinlenmeye bırakın. 30 dakikalık dinlenme süreci içerisinde olurken siz de bu esnada çi böreğin iç harcını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Çi böreğin iç harcı için uygun bir kabın içerisinde 350 gram kıymayı, 1 adet doğranmış orta boy soğanı, 1 çay kaşığı karabiberi, 1 çay kaşığı tuzu ve yarım çay bardağı suyu alalım.

Tüm malzemeler birbirine güzelce karıştıktan sonra iç harcımız hazır hale geliyor. Ardından dinlenen hamuru un serili olan tezgahın üzerine alalım. Elimizle hamuru tekrar bir toparlayalım. Akabinde hamuru ilk olarak 4 parçaya ardından da 5 parçaya bölerek yaklaşık olarak 20 bezeye ayırma işlemini gerçekleştirelim. Bezelerimizi yuvarlayalım ve bekleme süresi içerisinde üzerleri kurumaması için bir bez yardımıyla üzerini örtelim.

Bir karış büyüklüğünde olacak şekilde hamurlarımızı açmaya başlayalım. Akabinde hazırladığımız kıymalı harcı hamurun yarısına koyalım ve hamurumuzu “d” şeklinde kapatalım, uçlarının iyice birleştiğinden emin olalım. Tüm hamura bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kızgın yağın içerisinde güzelce kızartalım. Şimdiden afiyet olsun.

İLGİLİ MAKALE  Lezzeti akıllardan çıkmayacak. Puf puf kabaran peynirli çi börek tarifi

Video: 50 Yıllık Ustasından 🔥 Gerçek Çi Börek (Çiğ Börek) Tarifi