Kahvaltıların olmazsa olmaz lezzetlerinden bir tanesi olan içeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde kişiye büyük ölçüde sağlık depolayan gıdalarından bir tanesi olurken, zeytin çekirdeklerinin de pek çok farklı alanlarda faydaları bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam noktasında son derece farklı söylemleri bulunan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, zeytin çekirdekleri noktasında oldukça etkili söylemlerin içerisinde bulundu. Zeytin çekirdeklerini attığınız her günde fazlasıyla pişman olacaksınız…

Zeytin çekirdeğinin faydaları nelerdir?

İnsan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinen zeytinin çekirdeği de büyük bir şifa kaynağı. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlığını son derece önemli etkileyen zeytin çekirdeğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Omega-3 yağ asitleri tarafından son derece önemli bir kaynak olan zeytin çekirdeği insan sağlığını olumlu yönde etkileyen önemli gıdaların başında gelmektedir.
 • Zeytin çekirdeğinin içerisinde yer alan bileşenler büyük ölçüde kişi de bulunan kötü kolesterol seviyesinin düzene girmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin kolesterol seviyesinin çok daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı oluyor. Günde 5 ile 6 adet yutulan zeytin çekirdeği kişinin kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlayan durumlardan bir tanesi oluyor.

 • Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan zeytin çekirdeği aynı zamanda kişinin gözünde bulunan sıvı oranının artmasına yardımcı olurken göz kaybı riskinin en az safhaya düşmesine yardımcı oluyor.
 • Düzenli olarak tüketimi sağlandığında kişide büyük ölçüde mide ve bağırsak problemlerinin çözülmesine yardımcı olan zeytin çekirdeği kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine de büyük ölçüde katkı sağlıyor.
 • Mide asidinin dengelenmesine yardımcı olurken, midede bulunan reflü, ülser gibi çeşitli problemlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı oluyor.
 • Bağırsakların çok daha etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan zeytin çekirdeği kişinin sağlıklı ve etkin bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor.
 • Zeytin çekirdeğinin içerisinde yer alan B vitamini vücuttaki hücrelerin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda baş ağrısını tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde vücudun çok daha sistematik bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan zeytin çekirdeği, vücudun dinç kalmasına da yardımcı oluyor.
İLGİLİ MAKALE  İdeal kilo nedir ve ideal kilo hesaplaması nasıl yapılır?

Zeytinin besin değerleri nelerdir?

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (20 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori207 kcal41.4 kcal% 10.3
Karbonhidrat1.1 g0.2 g% 0.4
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein1.8 g0.4 g% 3.6
Yağ21.0 g4.2 g% 32.3
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini60.0 IU12.0 IU% 1.2
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum0.0 mg0.0 mg% 0.0
Kalsiyum77.0 mg15.4 mg% 7.7
Demir1.6 mg0.3 mg% 8.9

Zeytinin faydaları nelerdir?

 • Zeytinin içerisinde bulunan E vitamini bağırsakların çok daha sistematik ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli olarak tüketilen zeytin, kişinin kolon kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmektedir.
 • Zeytinin içeriğinde bulunan lifler bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken, kabızlık gibi problemlerin kısa süre içerisinde geçmesine ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 • Her gün düzenli olarak tüketilen zeytin kişinin mide problemlerine karşı büyük ölçüde tedbirli olmasına yardımcı olurken, hayatı çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamasına katkı sağlamaktadır.
 • Zeytinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kişinin saçının, cildinin ve tırnaklarının sağlıklı bir yapıda olmasına katkı sağlamaktadır.
 • Düzenli tüketildiğinde bilhassa cilt sağlığı açısından son derece kuvvetli olan zeytin, ciltte bulunan kolajen seviyesinin yükselmesine ve kişinin cildinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Zeytinin içeriğinde bulunan E vitaminleri kişinin çok daha genç ve sağlıklı bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olurken, cildin sağlıklı ve güzel bir görünüm içerisinde olmasını sağlamaktadır.
 • Zeytin vücutta bulunan ölü hücrelerin dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayan son derece etkin gıdaların başında gelmektedir.
 • Yaşlanmaya karşı savaş açmak ve yaşlılık belirtilerini ertelemek için zeytin tüketimini düzenli olarak gerçekleştirmeniz son derece önemlidir.
 • İçeriğinde bol miktarda antioksidan maddeler barındıran zeytin kişiyi büyük ölçüde kansere karşı koruma altına alan bileşenleri içerisinde barındırmaktadır.
 • Vücudu tüm zararlı maddelere karşı büyük bir koruma içerisinde tutan zeytin, günlük yaşam içerisinde düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdaların başında bulunmaktadır.
 • Lifli yapısı sayesinde kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan zeytin aynı zamanda metabolizmanın düzenli olarak çalışmasına da katkı sağlar.