Soğan, yemeklerimizi süsleyen bir sebzedir. Soğan yemek olarak kullanıldığında oldukça sağlıklıdır. Fakat soğanı mutfakta kullanmadan da soğandan fayda sağlayabiliriz. Bu yazımıda sizlere ayağınızın altına soğan koyarsanız neler olur? Sorusunu cevapladık.

Neden yatmadan önce ayağın altına soğan koyulmalı?

Ayaklarımızda 7000’den fazla sinir ucu bulunmakta. Bu sinir uçları tüm vücudumuza bağlı olduğundan, ayaklarımız çok hassas olmakta. Bir örnek vermek gerekirse; ayaklarınız üşüyorsa bütün vücudunuz üşür. Fakat ayağınızın altına sıcak su torbası koyup ısıtırsanız, vücudunuzdaki üşüme de geçecektir. Çocukken grip olduğumuzda, büyüklerimiz ayağımızın altına mentollü krem sürerdi. Nedeni ise ayağımızdaki sinir uçları tüm vücudumuzla temas halinde olması. Bu sayede ayağımıza sürülen mentollü krem, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları atlatmamızı sağlıyordu.

Yatmadan önce çorabınızın içine bir dilim soğan koyarsanız, soğan vücudunuzdaki tüm mikropları ve bakterileri emecektir. Çünkü ayağımızın derisi çok ince. Ayak derimizin çok ince olması sayesinde soğan, kanımızdaki mikropları kolayca emebiliyor. Bu sayede soğan kanınızı temizlemekte. Aynı zamanda kış aylarında bu uyulamanın yapılması, nezle ve soğuk algınlığı hastalıkları atlatmamızı sağlayacaktır.

Soğan, doğal antibiyotik ve antibakteriyeldir. Bu sayede ayak kokusunu ortadan yok eden soğan, ayak mantarı gibi hastalıklardan bizi korumakta. Bu sayede hem mikroplardan ve bakterilerden arınmış bir ayağımız olurken hem de ayak kokusunu ortadan kaldırıyor.

Soğan yanıkların acısını dindirir. Bu sayede herhangi bir yerinizin yanması durumunda oraya bir dilim soğan koymanız yeterli olacaktır. Soğan, içindeki bileşenler sayesinde ciltteki kolejen üretimini arttırmakta. Bu sayede yanıklardan sonraki cilt lekelerinin azalmasını sağlıyor.

Soğanın içinde bulunan sülfürik asit, ayaklarınızdaki nasırların tedavisinde kullanılabilir. Yatmadan önce ayağınızdaki nasırın altına bir dilim soğan koyduktan sonra çorabınızı giyin. Soğanda bulunan sülfürik asit, nasır kabuğunun yumuşamasını sağlayacaktır. Sabah uyandığınızda ise bir ponza taşı veya ayak törpüsüyle nasırı ayağınızdan çıkarabilirsiniz.

Gece yatmadan önce ayağınızın altına soğan koyarsanız, sabah uyandığınızda kendinizi daha dinç hissedersiniz. Yoğun bir günün ardından bu uygulamayı yapmanızı uzmanlar önermekte. Ayrıca soğan yüksek tansiyonu düşürür ve kan basıncını dengeler. Bu özelliği sayesinde soğan, inme ve kalp krizi risklerini en aşağı seviyelere çekmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Soğan doğramadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun. Ağlamadan soğan doğramanın sırrı (Kaynak: soru.com.tr)

Soğanın faydaları nelerdir?

Eski tarihlerden bu yana soğan, her zaman kullanılmıştır. Hem tıp alanında hem de gastronomi alanında kullanılmakta. Tıp alanında kullanılması nedeni, içinde bulundurduğu yüksek orandaki C vitamini sayesinde. Ayrıca doğal bir antibiyotik olan soğan, bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı.

Soğan, çiğ ve kuru olmak üzere iki farklı şekilde tüketilebilir. Çiğ ve kuru soğanın faydaları ise farklılık göstermekte. Çiğ soğan antioksidan bir sebzedir. Bu sayede kötü kolesterol oranını düşürmekte olan soğan, kalp hastalıklarına karşı kendini siper ediyor. İçersinde 20’den fazla antioksidan bileşik bulunduran soğan, bağışıklık sistemini güçlendirerek kış aylarında bizi hastalıklardan korumakta.

Soğanın faydaları bunlarla sınırlı değil. Soğan düzenli kullanıldığı zaman ciltteki yara izlerini yok ederken, aynı zamanda ciltteki akne ve sivilce sorununu düzeltmekte. Antibiyotik olan soğan, iltihaplanmalara karşı kesin bir çözüm olan doğal bir ilaçtır. Soğanın içeriğinde bulunan bileşikler, ciltteki erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmakta.

Kuru soğanın içeriğinde krom elementi vardır. Bu sayede kuru soğan tüketmek, diyabeti engelleyecektir. Ayrıca kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatan kuru soğan, böcek ısırıklarına karşı ağrı kesici etki oluşturmaktadır.